B. al Asadas į Maskvą išsiuntė lėktuvą su dviem tonomis dolerių ir eurų?

Finansai ir NT, Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Bašaras al Asadas
Jeigu amerikiečiai rašo tiesą, į Rusiją pabėgės buvęs Sirijos prezidentas Bašaras al Asadas ir toliau maudysis prabangoje, Eltos nuotrauka

Pinigams pervežti prireikė 21 skrydžio

Buvęs Sirijos lyderis Bašaras al Asadas (Bashar al Assad) prieš kelerius metus į Maskvą išsiuntė daugiau nei 250 milijonų JAV dolerių arba maždaug dvi tonas grynųjų pinigų, rašo „Financial Times“. Jo šeima įsigijo ne mažiau kaip 20 prabangių apartamentų Rusijos sostinėje, taip pat pradėjo kurti verslą Rusijos Federacijoje. Senatorius Grigorijus Karasinas pareiškė, kad tokia informacija reikalinga manipuliavimui ir pasiūlė pirmiausia įsitikinti ar tai tiesa, o aktyvistai jau prabilo apie tai, kad B. al Asado pinigais reikėtų paremti Rusijos intervenciją į Ukrainą.[1]

Teigiama, kad buvusio sirų lyderio pinigai buvo gabenami nuo 2018 m. kovo iki 2019 m. rugsėjo, į lėktuvus kraunant 100 JAV dolerių ir 500 eurų banknotus. 2019 metų vasarį iš Sirijos į Maskvą buvo išsiųsta apie 20 milijonų eurų, tų pačių metų gegužę – 10 milijonų JAV dolerių.

Pasak FT šaltinio, 2018 metais Sirijos užsienio valiutos atsargos buvo „beveik nulinės“. Dėl sankcijų šalies centrinis bankas atliko mokėjimus grynaisiais pinigais, pirkdamas kviečius iš Rusijos, mokėdamas už pinigų spausdinimą „Goznak“ ir dengdamas gynybos išlaidas. Laikraštis pridūrė, kad Sirijos centrinis bankas nukreipė pinigus į Maskvą „tuo metu, kai Sirijos diktatorius buvo įsiskolinęs Kremliui už karinę paramą, o jo artimieji slapta pirko turtą Rusijoje“.

Sirijos opozicija ir Vakarų šalys kaltina B. al Asadą apiplėšus šalį

Sirijos opozicija ir Vakarų šalys kaltina bėglį prezidentą apiplėšus šalį, panaudojant lėšas karui finansuoti ir savo asmeniniams tikslams.

„B. al Asado režimas turėjo perkelti savo pinigus į saugią vietą užsienyje, kad galėtų juos panaudoti savo artimųjų rato ramiam ir saugiam gyvenimui užtikrinti“, – sakė Deividas Šenkeris (David Schenker), kuris 2019–2021 metais buvo JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas Artimųjų Rytų reikalams.

Jis pridūrė, kad tokie pervedimai nenustebino, nes B. al Asadas reguliariai nusavindavo šalies pinigus, kad „apsaugotų savo neteisėtai įgytą pelną“.

Sirijos teisinės plėtros programos vyresnysis bendradarbis Eijadas Hamidas (Eyad Hamid) pridūrė, kad Rusija daugelį metų mielai priglausdavo B. al Asado finansus, ypač – po 2011 metų, kai B. al Asadui buvo pritaikytos sankcijos.

FT nustatė, kad kai kurie B. al Assado šalininkai buvo įsiutę po to, kai jis pabėgo į Maskvą, nes jiems tai buvo įrodymas, jog politikas vadovavosi tik savo interesais.

Asadų aktyvai Rusijoje – mažiausiai 20 nekilnojamojo turto abjektų

2019 metais „Financial Times“ rašė, kad B. al Asado artimieji nuo 2013 metų Rusijos sostinėje nusipirko mažiausiai 20 nekilnojamojo turto objektų, įskaitant 19 butų „Maskva city“.

2022 metų gegužę politiko pusbrolis Ijadas Mahlufas (Iyad Makhlouf) Rusijos sostinėje įsteigė nekilnojamojo turto bendrovę, o jo brolis tapo bendrasavininku. Dėl to, kas tuo metu vyko Sirijoje, jie negalėjo užsiimti verslu Europoje.

Sirijos opozicijos Maskvos platformos lyderis, partijos „Liaudies valia“ sekretorius Džamilas Kadri (Jamil Qadri) per renginį „Valdai“ tarptautiniame diskusijų klube kalbėjo apie B. al Asado valdymo metu nusavintas valstybės lėšas.

„Apiplėšimų lygis šalyje buvo labai aukštas. Dabar, žlugus B. al Asado režimui, atskleidžiamos paslaptys ir tai, kaip buvo apiplėštas Sirijos centrinis bankas. O kas vogė? Sirijos valdovai patys vogė“, – sakė D. Kadri.[2]

Maskva suabejojo, ar informacija apie B. al Asado išvežtus iš Sirijos turtus yra tiesa

Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Grigorijus Karasinas, duodamas interviu „Lenta.ru“, ragino būti atsargesniems su tokia informacija, nes ji gali būti nukreipta prieš B. al Asadą ir Rusiją:

„Mano nuomone, tai, kad tai buvo paskelbta „Financial Times“, yra klasikinė operacija permetant į viešąją erdvę skandalingą informaciją, siekiant ja manipuliuoti, pateikti atitinkamus vertinimus, tinkamas interpretacijas. Viso kito sulauksime vėliau. Pažiūrėkime, kiek ši informacija yra teisinga, ir pagalvokime, kodėl ji pasirodė būtent dabar.“[3]

Visuomeninio judėjimo „Rusijos veteranai“ vadovas Ildaras Reziapovas „News.ru“ teigė, kad B. al Asadas turėtų paaukoti visus pinigus Rusijos specialiajai operacijai (Maskva intervencijos į Ukrainą karu nevadina). Tuo pačiu metu jis abejoja, ar FT pateikta informacija gali būti absoliučiai patikima.

„Raginame B. al Asadą, kuris ne kartą rėmė Rusiją, rėmė intervenciją, rėmė Donbasą, remti mūsų šalį ir nukreipti dalį savo turto, net jei ir ne tokia apimtimi, apie kurią kalba FT, specialiosios operacijos ir Rusijos kariuomenės poreikiams. Anksčiau Rusija skubėjo į pagalbą Sirijos žmonėms, atėjo laikas B. al. Asadui atsakyti tuo pačiu“, – sakė I. Reziapovas.[4]

B.al Asadas atsistatydino iš Sirijos prezidento pareigų ir paliko šalį gruodžio 8 dieną, Sirijos ginkluotoms grupuotėms įžengus į Damaską. „Bloomberg“ rašė, kad būtent Rusijos valdžia įtikino B. al Asadą palikti Siriją, o jo pabėgimą organizavo Rusijos žvalgyba. Vėliau buvusiam prezidentui ir jo šeimai buvo suteiktas prieglobstis Rusijoje.[5]