Automobilio higienos gidas: dažniausiai daromos klaidos ir tai, ko nevalia pamiršti

Ekonomika, Šiandien, TransportasG. B.
Suprasti akimirksniu
Automobilio higiena
Automobilio higiena svarbi siekiant užtikrinti ilgesnį eksplotacijos laiką. Clemento/Unsplash nuotrauka

Apsilankymas plovykloje negali būti retenybė

Mūsų transporto priemonėms, kaip ir mums patiems, ypač svarbi yra higiena. Jeigu patys rytą pradedame dušu ir dantų valymu, mašinoms kasdienės priežiūros gal ir nereikia, tačiau tai nereiškia, kad galime mėnesių mėnesius nesilankyti plovykloje, nevalyti kilimėlių ar viso automobilio salono: juk taip elgiantis, transporto priemonė tikrai neprimins pirminės savo išvaizdos.

Visai nesvarbu ar jūsų mašina yra dešimtmečio senumo ar įsigijote ją vos prieš kelis mėnesius, tinkama automobilio higiena yra būtinybė, kurios vengiantys vėliau gali susidurti ir su kur kas brangesniais bei daugiau laiko reikalaujančiais iššūkiais. Juk galbūt įprastinio apsivalymo metu pastebėsite ir eksploatacijos problemų, kurios kitu atveju, būtų tylomis kenkusios jūsų automobiliui žymiai ilgiau.

Aišku, nereikia persistengti ir po kiekvienos kelionės imtis nuodugnaus švarinimosi. Pakanka prižiūrėti, kad jūsų mašinos salone nebūtų šiukšlių, trupinių, nenaudojamų daiktų ar pakuočių. Svarbu pasirūpinti ir išorine automobilio švara: paukščių nuterštas ir purvu aptaškytas automobilis tikrai neprimins tokio, kuris ką tik išriedėjo iš salono, be to, signalizuos ir apie nesirūpinantį šeimininką.

Siekiant to išvengti, rekomenduojama reguliariai lankytis plovykloje arba transporto priemonę plauti savarankiškai. Konkrečios ir visiems galiojančios taisyklės, kada gi automobilį plauti jau būtina, nėra. Vieni negali pakęsti net ir šiek tiek purvo, tad į plovyklą skuba kas savaitę; kiti – numoja ranka, laukia gausaus lietaus ir automobilį plauna galbūt tik kas kelis mėnesius ar vos keletą kartų per metus.

Kad ir kuriai vairuotojų grupei priklausote patys, pagalvokite, kad purvinu automobiliu važiuoti nėra malonu nei pačiam, nei jūsų keleiviams. Aišku, tai nereiškia, kad kas kelias dienas turite užsukinėti į plovyklas: vasarą, automobilį plauti gali pakakti ir kas dvi savaites, o žiemą, dėmesio skirti gali tekti ir daugiau, kadangi ant kėbulo susikaupusios kelių druskos gali smarkiai pakenkti[1].

Kai pagaliau pasiruošite švaros procedūroms ir ritualams, liks pasirinkti, ar sukti į įprastą plovyklą, ar darbuotis pačiam. Jūs galite vykti į tunelinę plovyklą arba į sparčiai populiarėjančią ir pamėgtą bekontaktę. Būtent tokioje plovykloje galite ir sutaupyti, ir savo automobilį atidžiai nusiplauti patys. Tiesa, verta atsiminti, jog plovyklose derėtų atsargiai elgtis su rankiniais šepečiais: labai svarbu stebėti šių priemonių higieną: purvu apskretę šepečiai gali kaip reikiant subraižyti ir pažeisti jūsų mašinos kėbulą, tad būkite atidūs.

Na, o kalbant apie išorinę transporto priemonės švarą, naudinga atsiminti ir tai, jog kiemuose plauti mašinas yra draudžiama. Nesvarbu, ar apsišvarinti sugalvojote daugiabučio kieme ar privataus namo, kadangi kiemuose nėra įrengtų jokių surinkimo filtrų, to daryti paprasčiausiai negalima, tad neterškite bendro ar savo pačio kiemo purvinu vandeniu[2].

Svarbu automobilį reguliariai plauti. Lucos/Unsplash nuotrauka

Žiemos metu automobiliui patariama skirti dvigubai daugiau dėmesio

Kadangi gyvename vietoje, kurioje žiema kartais smogia iš visų jėgų, šaltuoju metų sezonu savo transporto priemonę turėtume prižiūrėti itin atidžiai. Žinoma, kad ir kaip ruoštumėmės, sniegas ir ledas mūsų šalies vairuotojams ir kelininkams dažnai smogia iš pasalų, o ir šaltame ore užsiiminėti sniego kasyba ar ledo grandymu tikrai nėra dažno vairuotojo mėgstamos veiklos.

Ir tikrai, šaltą ir tamsų žiemos rytą ilgai krapštytis prie automobilio nenori niekas. Kartais tai iššaukia ir ištisą kvailų sprendimų virtinę, pavyzdžiui, vairuotojas sumąsto ant užšalusio stiklo užpilti…karšto vandens. Aišku, tai gali baigtis liūdnai, kai įšalęs stiklas nuo karšto vandens paprasčiausiai suskils. Šiuo atveju verčiau patariama užvesti automobilio variklį ir įjungti langų šildymą – taip ir ledas greičiau nutirps, o likusį bus galima nuvalyti specialiu gremžtuku.

Didesnį dėmesį šaltuoju metų laiku patariama skirti ir priekinių lempų bei galinių žibintų priežiūrai. Juos patariama periodiškai valyti. Atsargiai elkitės ir su valytuvais: jiems prišalus negalima jų plėšti, nes taip galima sugadinti gumeles. Aišku, jokiu būdu nebandykite ledo grandyti nuo paties kėbulo – nuvalysite ne tik prišalusį sniegą, bet ir lako sluoksnį.

Kadangi žiemą Lietuvos keliai yra barstomi druska, jos mišinys su sniegu nėra naudingas jūsų mašinos dugnui, net gali sukelti koroziją. Tai ypač aktualu mašinas laikantiems garažuose, mat šilta ir menkai vėdinama patalpa skatina rūdijimo procesus. Siekiant tokių problemų išvengti, rekomenduojama prieš žiemą automobilį padengti antikorozine danga. Tai atlikti galima autoservisuose. Kalbant apie automobilio priežiūrą šaltuoju metu, artėjant žiemai rekomenduojama automobilio tarpus sutepti silikoninėmis medžiagomis, kurios neleidžia susidaryti ledui[3].

Automobilį prižiūrėti svarbu ištisus metus. Elly Johnson/Unsplash nuotrauka

Tvarką palaikyti svarbu ir mašinos viduje

Taip, jei jūsų automobilis yra nuplautas bei techniškai tvarkingas, tai jau pusė darbo. Vis tik, nevalia pamiršti ir mašinos salono. Įpraskite reguliariai valyti automobilio kilimėlius: nesvarbu, ar viduje daug purvo, ar po apsilankymo pajūryje jūsų mašinoje pilna smėlio, įpraskite periodiškai apsišvarinti grindis, saloną siurbliuoti, o po tokio susitvarkymo, pakeiskite ir automobilinį kvapą[4].

Prižiūrėtos turėtų būti ir sėdynės. Medžiaginės ar odinės – tai visiškai nesvarbu, juk vieta į kurią sėdate pats ar sodinate keleivius turėtų būti švari, o žmonės neturėtų baimintis, jog jūsų mašinoje susiteps. Tai ypač aktualu, jeigu automobiliu vežate dažnai smaguriauti linkusius vaikus arba po pramogų vandenyje dar drėgnus augintinius, kurie gali ištepti sėdynes.

Po kiekvienos kelionės patariama susirinkti ir visas šiukšles bei jų nekaupti mašinos salone. Tušti vandens buteliai, plastikiniai puodeliai nuo kavos, sausainių pakelis ar nešvarus megztinis tikrai neturėtų mėtytis po sėdyne ar bagažinėje. Šiukšles meskite lauk, o nenaudojamus daiktus susirinkite į namus. Tam, kad daiktus automobilyje rūšiuoti būtų patogu, šiukšlėms turėkite atskirą maišelį, o įvairias smulkmenas laikykite daiktadėžėje. 

Laikydamiesi šių patarimų pastebėsite, jog jūsų mašina tarsi atsinaujino, be to ir patys galėsite pasijausti geriau vairuodami švarų automobilį. Iš tiesų, belieka įprasti po kiekvienos kelionės apsižiūrėti mašinos saloną, susirinkti savo pėdsakus, reguliariai lankytis plovykloje. Tai elementari būtinybė, siekiant, kad automobilis tarnautų ilgai.