
Sussan Ley išrenkama partijos lydere po triuškinančio pralaimėjimo
Australijos centro dešiniųjų opozicinė Liberalų partija, patyrusi istorinį pralaimėjimą šio mėnesio visuotiniuose rinkimuose, pirmą kartą savo istorijoje išrinko moterį lydere. Sussan Ley, iki šiol ėjusi partijos vicepirmininkės pareigas, antradienį Kanberoje laimėjo slaptą parlamentarų balsavimą. Ji nurungė buvusį iždo šešėlinį ministrą Angusą Taylorą, dešiniosios frakcijos atstovą, ilgai laikytą vienu pagrindinių kandidatų į lyderio poziciją[1].
Šis vidinis balsavimas vyko tą pačią dieną, kai naujai suformuotas leiboristų ministrų kabinetas davė priesaiką. Leiboristų lyderis Anthony Albanese pasiekė istorinę pergalę, tapdamas pirmuoju premjeru per daugiau nei du dešimtmečius, laimėjusiu antrą kadenciją iš eilės.
Rinkimų rezultatai sudavė skaudų smūgį liberalams, nes jų lyderis Peteris Duttonas neteko vietos savo apygardoje, o partija praktiškai buvo ištrinta iš didžiųjų miestų žemėlapio.
Vidiniai nesutarimai ir iššūkiai naujai lyderei
Po rinkimų partijos viduje įsiplieskė konfliktas tarp nuosaikiųjų ir radikaliųjų frakcijų. Buvęs policininkas P. Duttonas, pasižymėjęs griežtu „anti-woke“ požiūriu ir siūlymais mažinti viešąjį sektorių, buvo lyginamas su Donaldu Trumpu. O tokios paralelės liberalams kainavo brangiai.
Liberalų partijos narys Aaronas Violi pabrėžė, kad norint išlikti politinėje arenoje, partija turi susivienyti: „Tai vienintelis kelias į išlikimą.“ Kitas anonimiškumo pageidavęs parlamentaras teigė, kad S. Ley reikės imtis radikalių veiksmų.
Jai reikės keisti partijos struktūrą, ženklą ir kandidatus bei peržiūrėti santykius su koalicijos partnere, Nacionaline kaimo partija. „Tokio masto pralaimėjimas tai ir galimybė. Turime būti negailestingi“, sakė jis.
Kas yra Sussan Ley?
63 metų Sussan Ley gimė Nigerijoje, augo Artimuosiuose Rytuose, kur jos tėvas dirbo Didžiosios Britanijos žvalgyboje, o vėliau šeima persikėlė į Australiją. Politikė pirmą kartą į parlamentą išrinkta 2001 m., atstovaudama Naujosios Pietų Velso valstijos regioninei Farrer apygardai.
Iki politikos ji dirbo aviacinės paieškos pilote, aviacinio eismo kontroliere ir net avių fermos virėja. S. Ley ėjo ministrės pareigas valdant Malcolmui Turnbulliui ir Scottui Morrisonui, tačiau 2017 m. pasitraukė iš sveikatos apsaugos ministrės pareigų po išlaidų skandalo[2].
Šiemet S. Ley sulaukė kritikos dėl kalbos per Australijos dieną, kai pagyrė Elono Musko planus kolonizuoti Marsą, lygindama juos su baltaodžių apsigyvenimu Australijoje. Tai išlieka viena jautriausių temų šalies istorijoje.
Buvęs Liberalų partijos lyderis Alexanderis Downeris pažymėjo, kad S. Ley laukia nelengvas iššūkis: „Tai didelis uždavinys. Nes reikia atkurti partiją. Ji trejus metus buvo pavaduotoja, tačiau visuomenė vis dar nelabai žino, kas ji tokia.“