Australijoje elektronines cigaretes leido pirkti su receptu
Ne vienoje pasaulio šalyje elektroninės cigaretės buvo tapusios kovos įrankiu su tradiciniu rūkymu. Paprastose cigaretėse nikotinas, panašu, yra mažiausia blogybė, mat jose gausu kitų kenksmingų, vėžį sukeliančių medžiagų. Dėl to nuspręsta, kad elektroninė cigaretė yra gerokai palankesnė sveikatai išeitis tiems, kurie nori mesti rūkyti, tačiau greitai to padaryti negali. Vis dėlto politikai sako, kad rūkančių jaunuolių skaičius po to tik išaugo, dėl to nuo sausio 1 dienos į šalį bus uždrausta įvežti vienkartines elektronines cigaretes.
Be importo draudimo, bus įvestos naujos vienkartinių cigarečių gamybos ir reklamos taisyklės. Taip pat bus siekiama visiškai nutraukti elektroninių cigarečių naudojimą rekreaciniais tikslais šalyje.
Elektroninės cigaretės buvo parduodamos kaip būdas mesti rūkyti, tačiau Australijos sveikatos ministras Markas Butleris teigia, kad jos sukūrė „naują kartą, priklausomą nuo nikotino“.
Elektroninės cigaretės veikia su ličio baterijomis ir naudoja skystas kasetes, kuriose yra nikotino, dirbtinių saldiklių ir kai kurių kitų cheminių medžiagų.
Nuo 2021 metų elektronines cigaretes, kuriose yra nikotino, šalyje galima įsigyti tik su receptu. Tačiau, nepaisant šių apribojimų, pranešama, kad priklausomybės lygis gerokai išaugo.
Šių metų pradžioje Sidnėjaus universiteto atlikto tyrimo duomenimis, elektronines cigaretes vartojo daugiau nei ketvirtadalis 14-17 metų jaunuolių.
Remiantis Australijos vėžio tarybos labdaros fondo tyrimais, 9 iš 10 tos pačios amžiaus grupės jaunuolių teigia, kad lengva gauti elektroninių cigarečių, kuriose yra nikotino.
Ministras Butleris paskelbė, kad elektroninių cigarečių importo draudimas prasidės sausio 1 d., o pakartotinai užpildomas – ne gydomąsias – elektronines cigaretes bus uždrausta įvežti į šalį po kovo mėnesio.
Nauji apribojimai taip pat bus taikomi gydomųjų elektroninių cigarečių importuotojams ir gamintojams dėl saldiklių, nikotino kiekio ir pakuotės.
Specialistai perspėja, kad ilgalaikis elektroninių cigarečių poveikis dar nėra iki galo žinomas.
Remiantis JAV Johnso Hopkinso universiteto atliktais tyrimais, egzistuoja ryšys tarp elektroninių cigarečių ir lėtinių plaučių ligų bei astmos. Australijos mokslininkai taip pat perspėja, kad šiose cigaretėse naudojamuose skysčiuose esančios cheminės medžiagos turi įtakos plaučių sveikatai[1].
Aurelijus Veryga Lietuvoje siūlė el.cigaretes parduoti tik su receptu
Analogišką siūlymą buvo teikęs ir buvęs Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Jo teigimu, ne viena šalis yra apsisprendusi elektronines cigaretes parduoti tik vaistinėje ir tik su receptu. Kitaip tariant, jas įsigyti galėtų tik tie žmonės, kurie nori mesti rūkyti įprastas cigaretes, ir su šeimos gydytojo pritarimu galėtų jas pakeisti elektronine cigarete, kuri yra mažiau kenksminga.
„Tikrai nereikėtų įsivaizduoti, kad tai, kas dabar pardavinėjama parduotuvėse, persikeltų į vaistines, o žmonės, kurie nori pagarinti, ateitų pas daktarą ir sakytų: „Rašykite receptą, noriu pagarinti elektronines cigaretes“. Tai yra klaidingas įsivaizdavimas. Tai, ką siūlome, beveik eliminuotų prekybą elektroninėmis cigaretėmis, paliekant labiau teorinę galimybę, jei kažkas nuspręstų pagaminti tokį produktą, kurį registruotų kaip farmacinę priemonę, skiriamą norintiems mesti rūkyti“, – sako A.Veryga[2].
Kol kas Lietuvoje tėra įsigaliojęs draudimas parduoti kaitinamojo tabako gaminius su kvapais ir skoniais. Didinant visuomenės informuotumą apie tabako gaminių vartojimo daromą žalą žmonių sveikatai, taip pat socialinę ir ekonominę žalą valstybei gamintojai įpareigoti pakeisti kaitinamojo tabako gaminių ženklinimą. Ant kiekvieno pakelio bus pateikiami informaciniai pranešimai bei įspėjimai apie kaitinamojo tabako galimą žalą sveikatai.
Draudimas prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais su pridėtiniais skoniais ir kvapais bus taikomas visose Europos Sąjungos šalyse narėse[3].
Rūkyti e.cigaretes vaikams leidžia patys tėvai
Tuo tarpu elektroninių cigarečių rūkymas tėvams yra tapęs tikru galvos skausmu. Jos bekvapės, todėl beveik neįmanoma suprasti, kad vaikas rūko, nebent tyčia ar netyčia randama tokia cigaretė tarp vaiko daiktų. Paradoksas tas, kad dalis tėvų tiesiog… leidžia savo vaikams tą daryti, nes, sako, draudimas tėra kova su vėjo malūnais ir dažnai sugadina ir taip trapius tėvų ir paauglių santykius.
„Kai žaidžiant XBox su tėčiu sūnui iškrito vape’s iš kišenės, pirma mintis buvo paimti, bet paskui supratau, kad tai bus pietų valgymo sąskaita mokykloje, vistiek susitaupys nevalgydamas.
Ramiu veidu atidaviau, tik sakau žiūrėk ką pilsi, nes pats žinai kiek paauglių išvažiuoja su greitąją. Parūkė dar turbūt pusmetį, nes girdėjau kad koso, užmesdavau, kad keisk cigaretes. Dabar jau trys metai neberūko, 19 metų kažkada kalbėjom, sako pasidarė neįdomu, kad žinai, bet nedraudi, neatimi. Tai mūsų atveju leisti buvo geriausias sprendimas“, – rašė viena mama feisbuko grupėje „Mano vaikas – paauglys“.
Tokių leidžiančių rūkyti tėvų atsirado ir daugiau. Rūkyti leidžiama net septintokams.
„Būsiu nepopuliari. Nedraudžiau. Rūkė visą 7- ą klasę. Dabar, 8-oje, pati metė. Draudimu nieko nepasieksi, turės slėpti, meluoti, nevalgyti, kad nusipirktų. Su vyresniąją taip pat buvo reikalų – kai 14- os metų iškvietė mane į parduotuvę policija už cigarečių vagystę. Nuo to laiko pirkau.
Kai sužinojau, kad vyresnioji rūko, man buvo šokas, nes aš pati ir jos tėvas – nerūkantis. Kiek buvo kalbėta ir iš pokalbių bandyta išsiaiškinti apie vaiko požiūrį į nerūkymą. Nutempiau dukrą „ant teismo” pas a.a. mamą. Ir ji, netikėtai man pasakė: Inga, būna žymiai baisesnių dalykų: prostitucija, narkomanija, alkoholizmas. Ir man iš ties pakeitė požiūrį. Tai ne pati didžiausia bėda, kuri gali nutikti su vaiku“, – rašė ir kita mama[4].
Nors kenksmingumas mažas, pradėti garinti nerūkantiems nerekomenduojama
Nors Didžiosios Britanijos vėžio tyrimų centras pripažįsta, kad garinimas sukelia gerokai mažiau žalos, nei rūkymas, mokslininkai teigia, kad jos turėtų būti naudojamos tik kaip priemonė mesti rūkyti visai.
„Iki šiol atlikti tyrimai rodo, kad elektroninės cigaretės yra daug mažiau kenksmingos nei rūkymas.Elektroninėse cigaretėse nėra tabako, kuris yra kenksminga cigarečių dalis, sukelianti vėžį.
Daugelis žmonių nori sužinoti apie elektroninių cigarečių poveikį sveikatai. Jos – vis dar yra palyginti naujas produktas, todėl dar per anksti tiksliai žinoti, koks jų ilgalaikis poveikis. Daugelis tyrimų rodo, kad garinimas yra daug mažiau kenksmingas nei rūkymas. Taip yra todėl, kad elektroninėse cigaretėse nėra vėžį sukeliančio tabako, o daugumos nuodingų cheminių medžiagų, esančių cigaretėse, nėra elektroninėse cigaretėse.
Vis dėlto kai kurios potencialiai kenksmingos cheminės medžiagos buvo aptiktos elektroninėse cigaretėse. Tačiau jų kiekis paprastai yra žemas ir paprastai daug mažesnis nei tabako cigaretėse.
Nėra gerų įrodymų, kad garavimas sukelia vėžį.
Tačiau elektroninės cigaretės nėra nepavojingos. Jos gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, gerklės ir burnos dirginimą, galvos skausmą, kosulį ir pykinimą. Šie šalutiniai poveikiai ilgainiui mažėja vartojant toliau. Dar nežinome, kokį poveikį jie gali turėti ilgalaikėje perspektyvoje.
E-cigaretės turėtų būti naudojamos tik tam, kad padėtų jums mesti rūkyti arba kad nebegrįžtumėte prie tabako. Daugumoje elektroninių cigarečių yra nikotino, kuris sukelia priklausomybę. Jei niekada nerūkėte, neturėtumėte naudoti elektroninių cigarečių“, – teigia vėžio tyrimo centro mokslininkai[5].