Atstovų Rūmai pritarė D. Trumpo biudžeto planui – laukia balsavimas Senate

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
M. Johnson
M. Johnsonas, su D. Trumpo palaikymu, pasiekė pergalės Atstovų Rūmuose. Ekrano nuotrauka

Respublikonų dauguma Astovų Rūmuose patvirtino D. Trumpo tolesnio biudžeto apkarpymo projektą

Parlamento pirmininkas Mike’as Johnsonas antradienio vakarą surengė stulbinamą perversmą, užtikrindamas lemiamą balsavimą, kad prezidento Donaldo Trumpo darbotvarkė, kuri prieš tai atrodė pasmerkta, būtų įgyvendinta. Po dramatiško įvykių posūkio M. Johnsonas ir jo komanda įtikino kelis respublikonus pritarti biudžeto projektui[1].

D. Trumpui pritariant, Atstovų Rūmų respublikonai sėkmingai parengė planą, kuriame numatyta 4,5 trilijono JAV dolerių mokesčių lengvatų ir 2 trilijonais JAV dolerių sumažinti išlaidas. Įstatymo projektas sudaro prielaidas būsimiems teisės aktams, priimamiems pagal D. Trumpo darbotvarkę pavadinimu „Pirmiausia Amerika“.

Tai galutinai padėjo žengti pirmą žingsnį siekiant įgyvendinti ambicingus D. Trumpo planus. Paskutinės minutės skambučiai ir D. Trumpo spaudimo kampanija pasiekė, kad GOP lyderiai pasistengė užsitikrinti paramą. Iš pradžių respublikonai atidėjo balsavimą, bet greitai sutelkė narius atgal į salę, kad planas būtų galutinai priimtas. Galiausiai M. Džonsonas prarado tik vieną balsą, nes Kentukio respublikonas Thomas Massie balsavo prieš.

Nepaisant beveik vieningo demokratų pasipriešinimo ir respublikonų nerimo, biudžeto planas buvo priimtas nedideliu balsų skaičiumi: 217-215. Demokratai labai stengėsi, kad posėdyje dalyvautų visi deputatai: respublikonė Brittany Pettersen skrido su vos mėnesio sulaukusiu kūdikiu, o kitas respublikonas Kevinas Mullinas po kelio operacijos iš Kalifornijos atkeliavo net su lašeline.

Po balsavimo M. Johnsonas ir GOP lyderiai paskelbė pareiškimą, kuriame dar kartą patvirtino savo įsipareigojimą vykdyti D. Trumpo politiką, įskaitant sienos apsaugą, mokesčių mažinimą ir nacionalinės gynybos stiprinimą[2]. Priemonė taip pat padidina skolos lubas ir pratęsia D. Trumpo pasirašytą mokesčių mažinimą.

D. Trumpas
JAV prezidento planas apima mokesčių reformą ir biudžeto apkarpymus. ELTA

Sėkmingas balsavimas užbaigė įtemptas 12 valandų trukusį darbą

Ryte M. Johnsonas surengė svarbų susitikimą su Atstovų Rūmų respublikonais, ragindamas juos paremti biudžeto projektą arba rizikuoti prarasti svarbiausias D. Trumpo darbotvarkės dalis. Po pietų balsai vis dar buvo neaiškūs, ir net M. Džonsonas pripažino, kad jam gali tekti planą atšaukti. 19.30 val. balsų vis dar nebuvo, ir pirmininkas pasiūlė atšaukti balsavimą[3].

Tačiau po paskutinės minutės pastangų, įskaitant D. Trumpo skambutį respublikonei Viktorijai Spartz, paskutiniai susilaikiusieji buvo įtikinti. Po kelių akimirkų M. Džonsonas vėl sukvietė narius į salę ir priėmė GOP biudžeto planą. Ohajo respublikonas Warrenas Davidsonas pakeitė savo balsą, gavęs patikinimą dėl būsimų planų mažinti diskrecines išlaidas.

Tuo tarpu respublikonė V. Spartz paminėjo savo pokalbį su D. Trumpu dėl sveikatos priežiūros, kuris ją paskatino priimti kitokį sprendimą: „Jis pritaria tam, kad sveikatos priežiūros srityje būtų padaryta keletas puikių dalykų. Aš pasitikiu jo žodžiu.“

Kaip pastebėjo respublikonas Dusty Johnsonas, „kelios pastarosios savaitės parodė, kaip sunku prastumti bet kokį paketą Atstovų Rūmuose. Tai yra įvairialypė komanda.“ Likus kelioms valandoms iki balsavimo konservatoriai prieštaravo plane numatytam išlaidų mažinimui, o centristai respublikonai išreiškė susirūpinimą dėl šių išlaidų mažinimo poveikio populiarioms programoms, tokioms kaip Medicaid.

Po sunkiai pasiektos pergalės dar sunkesni iššūkiai laukia Senate

Parlamento pirmininko Mike’o Johnsono ir jo sąjungininkų drama dar nesibaigė. Nors antradienio vakarą įvykęs balsavimas buvo procedūrinis, tikrieji iššūkiai laukia ateityje. Dabar M. Johnsonas ir GOP lyderiai turi suderinti skirtingus Atstovų Rūmų ir Senato patvirtintus planus, kad būtų įgyvendinta plati D. Trumpo teisėkūros darbotvarkė. Dėl karštų respublikonų nesutarimų, išryškėjusių per kelias dienas trukusią biudžeto plano sagą, bus nepaprastai sunku priimti šį projektą abiejuose rūmuose[4].

Tačiau pergalė pasiekta lemiamu metu tiek D. Trumpui, tiek M. Johnsonui, nes artėja galutiniai terminai, įskaitant vyriausybės uždarymo ir galimo ekonominio įsipareigojimų nevykdymo grėsmę šį pavasarį. Kaip ir antradienio vakaro balsavimo atveju, siekiant įveikti šiuos iššūkius, svarbiausia bus išlaikyti GOP vienybę.

Dabar respublikonų lyderiai turi nuspręsti, kas bus įtraukta į pirmąjį D. Trumpo teisės aktų paketą. Neseniai priimtame Atstovų Rūmų plane numatoma iš esmės sumažinti mokesčius, gerokai sumažinti išlaidas, dvejus metus didinti skolos lubas ir skirti naują finansavimą sienų apsaugai ir energijos gamybai.

Senato plane, priešingai, daugiausia dėmesio skiriama nacionaliniam saugumui ir energetikos finansavimui, atidedant daugiau ginčytinų klausimų. GOP lyderiams rizika yra didelė: D. Trumpas nori, kad jo darbotvarkė būtų įgyvendinta greitai, tačiau partijos lyderiai turi laikytis griežtų biudžeto taisyklių apribojimų, leidžiančių priimti paketą be demokratų paramos.

Jie taip pat turės būti atsargūs spręsdami tokių populiarių programų kaip Medicaid, parama maistu ir Pell stipendijos reformas. Tai klausimai, kurie vos nesužlugdė biudžeto plano šios savaitės pradžioje. D. Trumpas pažadėjo nemažinti šių apsaugos sistemų, tačiau siūlė taupyti lėšų, kad būtų galima rasti būdų, kaip išvengti švaistymo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo.

Respublikonai jau susidūrė su demokratų pasipriešinimu, kurie teigia, kad planas pakenks pažeidžiamiems amerikiečiams ir bus naudingas turtingiesiems. Tuo tarpu konservatyvūs senatoriai siūlo alternatyvias mokesčių mažinimo finansavimo strategijas, įskaitant mokesčių mažinimo traktavimą kaip dalį „esamos politikos“, kad nereikėtų jų kompensuoti išlaidų mažinimu kitose srityse, nors šiam požiūriui priešinasi kai kurie respublikonai.

Respublikonams stengiantis įgyvendinti D. Trumpo pažadus, tikrieji išbandymai laukia Senate, kur reikės intensyvių derybų ir kompromisų, kad darbotvarkė būtų įgyvendinta.