Atskleista, kaip atrodo statistinio kandidato į savivaldos rinkimus portretas

Lietuva, RegionaiEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Balsavimas
VRK atskleidė statistinio rinkėjo paveikslą. Element5 Digital/Unsplash nuotrauka

Statistinis kandidatas į savivaldybių tarybas ir merus – pasiturintis ir šeimą turintis 49-erių sulaukęs vyriškis

Jau netrukus įvyksiantys merų ir savivaldos tarybų rinkimai kursto vis daugiau aistrų, o kandidatams jau „prisidavus“ Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė nupiešti vidutinio kandidato į savivaldybių tarybas ir merų rinkimus paveikslą. Paaiškėjo, kurios partijos gali pasigirti savo gretose turinčios daugiausiai kandidatų milijonierių, o kurios – labiausiai išsilavinusių kandidatų. VRK taip pat paneigė mitą, kad amžius politikai yra kliūtis, mat vyriausias kandidatas, jei šiam pavyks, kadencijai pasibaigus po kelerių metų galės atšvęsti ir kone savo triženklį gimtadienį.

Iš viso savivaldos tarybų rinkimuose dalyvauja 109 milijonieriai, 500 teistų asmenų ir net 94 metų sulaukęs ukmergiškis.

VRK iš savo surinktų duomenų apie kandidatus net sudarė vidutinio kandidato į savivaldos tarybą ir merus paveikslą: tai – beveik 49 metų sulaukęs, santuokoje gyvenantis vyras, vardu Vytautas, kurio turtas, vertybiniai popieriai ir piniginės lėšos siekia apie 100 tūkstančių eurų[1].

Lyčių pasiskirstymas tarp kandidatų į savivaldybių tarybų narius yra daugmaž panašus – 46,76 proc. (6 451) moterų ir 53,24 proc. (7 346) vyrų. Tačiau tarp kandidatų į savivaldybių merus – daugiausia vyrų (74,13 proc.), o moterų kandidačių dalis atitinka tik 25,87 proc.

Savo kandidatūrą į rinkimus pateikė ne tik itin jauno, bet ir itin garbaus amžiaus piliečiai. Štai jauniausiomis kandidatėmis tapo trys 18 metų sulaukusios merginos iš Laisvės partijos, kandidatuojančios į Joniškio rajono savivaldybės tarybą, taip pat 18-metis vaikinas, kandidatuojantis Utenoje, politinio komiteto „Kartu už Utenos kraštą“ sąraše.

O štai tarp garbiausio amžiaus kandidatų įsitaisė ukmergiškis, rinkimų dieną sulauksiantis 94-erių ir kandidatuojantis pagal Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąrašą.

Tačiau jaunimas panoro kandidatuoti ne tik į savivaldybių tarybų rinkimus, bet ir į mero postą. Toks drąsus jaunuolis – vos 24-erių sulaukęs Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams priklausantis Prienų rajono gyventojas.

Vyras
Statistinis kandidatas į savivaldybių tarybas ir merus yra 49 metų šeimą turintis vyras. Bruce’o Mars’o/Unsplash nuotrauka

Pagal kandidatų milijonierių skaičių varžosi „valstiečiai“ ir konservatoriai

Sekantis kriterijus, kuris buvo išskirtas analizuojant savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose dalyvaujančių kandidatų biografijas, buvo jų sukauptas ir valdomas turtas.

Paaiškėjo, kad daugiausiai milijonierių į artėjančius savivaldos rinkimus delegavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Skaičiuojant privalomą registruoti turtą, vertybinius popierius, meno kūrinius, juvelyrinius dirbinius bei pinigines lėšas (neatsižvelgiant į gautas ir suteiktas paskolas), turtingiausiu kandidatu galėtų būti laikomas „valstiečių“ Šiaulių rajone keliamas Ramūnas Karbauskis, kurio disponuojamas turtas siekia 26 mln. 667 tūkst. eurų.

Antroji turtingiausio kandidato vieta atitenka politinio komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ kandidatui, kurio deklaracijose – 19 mln. 30 tūkst. eurų, trečioji – taip pat LVŽS kandidatui, kuris deklaravo turintis turto už 9 mln. 328 tūkst. eurų.

Skaičiuojama, kad LVŽS gretose yra daugiausiai milijonierių – tokių net 19. Tuo tarpu konservatoriai į rinkimus kelia 18 milijonierių. Kiek mažiau milijonierių savo gretose turi socialdemokratai (14), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (13) bei Liberalų sąjūdis (9).

8 milijonieriai kandidatuoja su partija „Laisvė ir teisingumas“, po 4 milijonierius – Darbo partija ir Lietuvos regionų partija, po 3 – Laisvės partija ir politinis komitetas „Vieningas Kaunas“.

Po 2 milijonierius savo sąrašuose kelia Liberalų sąjūdžio ir Lietuvos žaliųjų partijos koalicija „Už laisvę augti“, Lietuvos žaliųjų partija, politinis komitetas „Vieninga Plungė“ ir politinis komitetas „Ištikimi Klaipėdai“.

Po vieną milijonierių savo sąrašuose kelia Centro dešinės koalicija (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Laisvės partija), Krikščionių sąjunga, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, politinis komitetas „Švari savivalda“, politinis komitetas „Už Druskininkus“, Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai).

Nepaisant to, kad pagal esamą milijonierių kandidatų sąrašą pirmauja LVŽS, būtent jos ir Lietuvos regionų partijos bei partijos „Laisvė ir teisingumas“ sąrašuose yra daugiausiai skolų turintys kandidatai.
Milijonieriai
Daugiausiai kandidatų milijonierių yra „valstiečių“ sąraše. Medžiotojų lenktynių/Unsplash nuotrauka

Didžioji dalis kandidatų turi aukštąjį universitetinį išsilavinimą

Džiugu, kad didžioji dalis kandidatų į savivaldos tarybos ir merų rinkimus jau yra pabaigę universitetus. VRK duomenimis, tokių šį kartą – beveik 44 proc. ir tai yra net 10 proc. daugiau nei 2019-aisiais.

8,4 proc. kandidatų yra nurodę turintys įgiję aukštesnįjį, 7,9 proc. – aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, 7,5 proc. – aukštąjį, 7,1 proc. – vidurinį su profesine kvalifikacija išsilavinimą, 6,9 – vidurinį, o 17 proc. kandidatų nepanoro nurodyti rinkėjams, kokius mokslus yra baigę.

Daugiausiai turinčių aukštąjį universitetinį išsilavinimą – socialdemokratų gretose (1 123 asmenys), antroje vietoje pagal kandidatų turimą išsilavinimą rikiavosi konservatoriai (966 asmenys), trečioje – „valstiečiai“ (742 kandidatai).

Menkiausiu kandidatų turimu išsilavinimu pasižymi politinis komitetas „Raseinių žemaitis“, o po tris universitetą baigusius kandidatus yra politinių komitetų „Atsigręžkime į žmogų“ ir „Siekime kartu“ gretose.