Karalienės laidotuvės įvyks rugsėjo 19 dieną
Karališkoji šeima šeštadienį paskelbė, kad karalienės Elžbietos II laidotuvės įvyks rugsėjo 19 dieną, tačiau kas tiksliai pateks į svečių sąrašą, vis dar neskelbiama.
Karalienė mirė ketvirtadienį, sulaukusi 96 metų. Istorinis jos valdymo laikotarpis truko daugiau kaip 70 metų.
Bekingemo rūmai jau seniai buvo parengę planą, kaip bus elgiamasi po karalienės mirties, tad jai mirus, iš karto karaliumi buvo paskelbtas jos sūnus Čarlzas, dabar karalius Karolis III.
Karalienės karstą ruošiamasi laikyti Vestminsterio rūmų salėje keturias dienas iki laidotuvių, kad visuomenė galėtų pareikšti pagarbą ir atsisveikinti su iškilia monarche. Tikimasi, kad atsisveikinime dalyvaus daugiau nei vienas milijonas žmonių.
Planuojama, kad oficialios laidotuvės bus surengtos Vestminsterio abatijoje, kur buvo karūnuota karalienė. Ten pat ji 1947 m. ištekėjo už princo Philipo.
Tikimasi, kad į laidotuves susirinks apie 2 000 žmonių, įskaitant Europos karališkąsias šeimas ir viso pasaulio lyderius[3].
Numatoma, kad į laidotuves atvyks ne daugiau kaip vienas šalies atstovas ir jo sutuoktinis
Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministerija (FCDO) numato, kad į laidotuves atvyks ne daugiau kaip vienas šalies atstovas ir jo sutuoktinis.
Departamentas teigė, „apgailestaujantis, kad dėl ribotos vietos valstybinėse laidotuvių tarnybose ir su jais susijusiuose renginiuose negali būti įleidžiami jokie kiti pagrindinio svečio šeimos nariai, darbuotojai ar lydintys asmenys“.
Į karalienės laidotuves iš Lietuvos vyks šalies prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana.
Šalių lyderiai turėtų atskristi komerciniais skrydžiais
Kaip rodo leidinio „Politico“ gauti dokumentai, užsienio lyderiams ir jų sutuoktiniams, ketinantiems dalyvauti karalienės Elžbietos II laidotuvėse Londone, buvo patarta į Jungtinę Karalystę skristi komerciniais skrydžiais. Taip pat jiems uždrausta naudotis sraigtasparniais.
FCDO rekomendavo laidotuvių dalyviams, „kur įmanoma“, skraidyti komerciniais lėktuvais, nes, nepaisant to, kad Londono Heathrow oro uoste paprastai priimami privatūs lėktuvai, laidotuvių dieną šis oro uostas neturės privačių skrydžių susitarimų ar orlaivių stovėjimo vietų. Dėl didelio skrydžių skaičiaus Departamentas taip pat uždraudė pervežimus sraigtasparniais tarp oro uostų.
Pasaulio lyderiams taip pat buvo pranešta, kad į laidotuves Vestminsterio abatijoje jie bus vežami grupėmis ir, kad galėtų dalyvauti pamaldose, negalės naudotis savo valstybiniais automobiliais.
Vienas neįvardytas užsienio ambasadorius sekmadienį per WhatsApp išsiuntė žinutę „Politico“ žurnalistams, sakydamas:
„Ar galite įsivaizduoti Joe Bideną autobuse? Pasiruošimas tokiam įvykiui taip pat susijęs su saugumu. Anot „iNews“, kito savaitgalio aukščiausios lygos futbolo rungtynės gali būti atidėtos, nes trūksta policijos išteklių, kurie gali būti nukreipti laidotuvėms[2].
Ar į karalienės laidotuves galės vykti D. Trumpas, spręs J. Bidenas
Prezidentas Joe Bidenas penktadienį pranešė, kad nors dar ir neturi detalios informacijos apie laidotuves, jis jose dalyvaus. Ar buvę JAV prezidentai pateks į svečių sąrašą, kol kas neaišku.
Baltieji rūmai sekmadienį patvirtino, kad J. Bidenas oficialiai priėmė kvietimą į karalienės laidotuves, kur jį lydės pirmoji ponia.
Ankstesnėse valstybinėse laidotuvėse, pavyzdžiui, buvusio Pietų Afrikos prezidento Nelsono Mandelos, prezidentui buvo leista į renginį pasikviesti pareigūnų delegaciją. CNN penktadienį pranešė, kad JK palieka šį sprendimą J. Bidenui.
Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama į Nelsono Mandelos laidotuves 2013 m. kartu pakvietė vykti George'ą W. Bushą, Billą Clintoną ir Jimmy Carterį. Protokolas numato, kad JAV prezidentai kviečia kitus prezidentus.
Ar J. Bidenas pakvies kartu į laidotuves vykti Donaldą Trumpą bei kitus buvusius JAV prezidentus, dar neskelbiama.
Buvęs prezidentas D. Trumpas buvo garsus karalienės gerbėjas, su kuria savo prezidentavimo metu buvo susitikęs per keletą oficialių valstybinių vizitų. Po žinios apie monarchės mirtį savo socialiniame tinkle „Truth Social“ D. Trumpas karalienei atidavė pagarbą paskelbęs keletą ilgų įrašų[3].
Vindzoro pilyje karalienė atguls šalia savo vyro princo Philipo
Karalienė Elžbieta II ketvirtadienį mirė sulaukusi 96 metų ir užbaigė JK erą. Jos sūnus, dabar karalius Karolis III, šeštadienį dalyvavo jo tapimo karaliumi ceremonijoje.
Karalienės karstas, pačios karalienės pageidavimu lydimas vienintelio žmogaus – jos dukros Anos, sekmadienį atkeliavo į Holyroodhouse rūmus Edinburge po šešių valandų kelionės iš Balmoralo pilies į Škotijos sostinę.
Po iškilmingos laidotuvių ceremonijos rugsėjo 19 dieną karalienė pasieks savo paskutinę poilsio vietą Vindzoro pilyje šalia velionio vyro princo Philipo, kuris mirė 2021 m. balandį, būdamas 99 metų.