Atsistatydina JAV prokuroras, nagrinėjantis Kapitolijaus riaušių bylą

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
M. Graves
M. Graves atsistatydina. Ekrano nuotrauka

Trumpui žengiant į Kabinetą JAV prokuroras Matthew Gravesas paskelbė, kad palieka savo postą

Vašingtono valstijos prokuroras M. Gravesas atsistatydins prieš pat D. Trumpui pradedant eiti prezidento pareigas. Jis prižiūrėjo 2021 m. sausio 6 d. riaušių tyrimą ir patraukė baudžiamojon atsakomybėn Kapitolijaus riaušininkus, vietos policijos pareigūnus ir Vašingtono tarybos narį. Jis yra vyriausiasis apygardos federalinis prokuroras[1].

M. Gravesas 2007 m. pradėjo dirbti prokuroro padėjėju, nagrinėjo įvairias baudžiamąsias bylas Aukštesniajame teisme ir JAV apygardos teisme. 2010 m. jis tapo vyresniuoju JAV prokuroro padėjėju biuro sukčiavimo ir viešosios korupcijos skyriuje, o galiausiai ėjo jo vadovo pareigas.

2021 m. Gravesas buvo paskirtas JAV prokuroru ir šias pareigas pradėjo eiti lapkričio mėnesį, praėjus vos keliems mėnesiams po sausio 6 d. išpuolio Kapitolijuje. Nuo to laiko jo biuras pateikė kaltinimus beveik 1 600 asmenų, susijusių su riaušėmis, ir daugiau nei 1 250 iš jų užtikrino apkaltinamuosius nuosprendžius.

M. Gravesas oficialiai atsistatydins sausio 16 d.

„Dirbti Kolumbijos apygardos prokuroru buvo garbė visą gyvenimą, – sakė M. Gravesas pareiškime, kuriame pranešė apie savo atsistatydinimą.

Jo pareigas laikinai eis Bridget M. Fitzpatrick, vyriausioji JAV prokuroro padėjėja, pastaruosius trejus metus buvusi geriausia prokurore biure[2]. Ji laikinai eis JAV prokuroro pareigas, kol jas perims naujas kandidatas, kurį atrinks Donaldas Trumpas ir patvirtins Senatas. Įprasta, kad JAV prokurorai atsistatydina, kai prezidentu išrenkamas priešingos partijos atstovas.

Eidamas šias pareigas Graveso biuras prižiūrėjo didžiausią istorijoje konfiskavimo atvejį. Teisingumo departamentas susigrąžino 3,6 mlrd. dolerių kriptovaliutos po pasaulinės kriptovaliutų biržos „Bitfinex“ įsilaužimo. Gravesas taip pat daug dėmesio skyrė gatvių nusikalstamumui, kuris išaugo koronaviruso pandemijos metu.

Jam vadovaujant Vašingtono prokurorai kasmet iškeldavo daugiau bylų dėl žmogžudysčių nei bet kuriais metais per pastarąjį dešimtmetį, rodo jo biuro duomenys. Jie taip pat užtikrino griežtas bausmes daugeliui seksualinių grobuonių. Tikimasi, kad 2024 m. smurtinių nusikaltimų Vašingtone sumažės daugiau kaip 30 %, o tai, jo teigimu, bus žemiausias lygis per daugiau kaip 50 metų.

Bidenai
Hunteris susidūrė su kaltinimais, o Joe jam suteikė malonę. ELTA

Atsistatydinimas atsisakius apkaltinti Hunterį Bideną

M. Gravesas buvo įsitraukęs į įvairius ginčus ir sąmokslo teorijas. Vienoje jų teigta, kad jis dangstė pirmąją šeimą ir nusprendė nekelti baudžiamosios bylos daugeliui asmenų, suimtų Vašingtone per smurtinių nusikaltimų bangą jam einant šias pareigas[3].

Praėjusiais metais M. Gravesas netiesiogiai patvirtino IRS informatoriaus Gary Shapley teiginius, kuris kaltino jį atsisakius bendradarbiauti su Delavero valstijos prokuroru David Weiss dėl mokesčių vengimo kaltinimų Hanteriui Bidenui. Šis sprendimas leido sueiti senaties terminui už konkrečius metus, kai Hanteris tariamai nemokėjo mokesčių J. Baidenui einant viceprezidento pareigas.

Per Kongreso posėdį Bideno paskirtas JAV prokuroras paaiškino, kad toks bendradarbiavimas yra retas, sakydamas: „Nėra realaus būdo sugaudyti visas tokios bylos detales“. M. Gravesas patvirtino, kad D. Weissas paskambino su prašymu padėti pareikšti kaltinimus Vašingtone, kur H. Bidenas gyveno tuo metu, kai J. Bidenas buvo viceprezidentas.

„Kaip vadovas paprastai nenoriu to daryti. O iš mūsų pusės, jei tyrimas tęsiasi, mes niekaip negalime, nesvarbu, ar tai būtų 3 savaitės, ar 3 mėnesiai, ar tai būtų daugiametis tyrimas, susipažinti su viskuo, kas įvyko prieš tai. Taigi jūs tarsi perkate dvarą be patikrinimo, ir, kad ir kokių problemų ten bebūtų, jūs jas nusiperkate“, – sakė Gravesas.

Praėjus savaitei po pokalbio, Gravesas teigė, kad jo biuras atsisakė įsitraukti. Weissas galiausiai buvo paaukštintas iki specialiojo patarėjo, todėl galėjo pateikti kaltinimus prezidento sūnui Los Andžele dėl 2016-2019 m. nesumokėtų mokesčių.

Rugsėjį prezidento sūnus prisipažino kaltas dėl 1,4 mln. dolerių mokestinio sukčiavimo po to, kai birželį Delavero prisiekusieji jį pripažino kaltu dėl trijų nusikaltimų, susijusių su ginklais. Gruodžio 1 d. prezidentas J. Bidenas suteikė sūnui visuotinę malonę.

D. Trumpas
Tikima, kad Trumpas suteiks malonę riaušininkams. ELTA

Ką atsistatydinimas reiškia sausio 6 d. riaušininkams?

2021 m. sausio 6 d. tūkstantinė minia įsiveržė į Kapitolijų ir laikinai užėmė dalį pastato ir teritorijos. Tą dieną buvo sužeista daugiau kaip 140 teisėsaugos pareigūnų, o tai buvo didžiausias vienos dienos išpuolis prieš policijos pareigūnus JAV istorijoje. Dėl to buvo pradėtas didžiausias kada nors Teisingumo departamento vykdytas tyrimas.

Iki šiol dėl savo veiksmų per išpuolį kaltinimai pareikšti maždaug 1 600 asmenų, beveik 1 100 asmenų jau nuteisti. Daugiau kaip 170 bylų perduota teismui, o prokurorai laimėjo daugiau kaip 99 proc. bylų. Tarp jų yra ir apkaltinamieji nuosprendžiai dėl maištingo sąmokslo – kaltinimo, kuris nebuvo sėkmingai nagrinėjamas nuo 1990 m. po pirmojo Pasaulio prekybos centro sprogdinimo.

Suprasdamas rimtą politiškai motyvuoto smurto grėsmę, M. Gravesas baudžiamąjį persekiojimą už šiuos nusikaltimus paskelbė svarbiausiu prioritetu, suvokdamas, kad tokie veiksmai drasko mūsų visuomenės esmę. M. Gravesui atsistatydinus, dar neaišku, ar jo įpėdinis išlaikys tokį patį dėmesį ir veiksmingumą likusiose sausio 6 d. bylose, ar laikysis kitokio požiūrio į biuro darbo krūvio valdymą.

Gravesas paliks savo pareigas likus kelioms dienoms iki išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo darbo pradžios. Jis aiškiai pareiškė, kad ketina suteikti malonę asmenims, nuteistiems už vaidmenį 2021 m. sausio 6 d. riaušėse Kapitolijuje. Jis išreiškė ketinimą veikti greitai, leisdamas suprasti, kad šie malonės suteikimai gali įvykti jau pirmąją jo darbo dieną.

D. Trumpas mano, kad su daugeliu nuteistųjų buvo netinkamai elgiamasi, ir yra juos pavadinęs „politiniais kaliniais“. Jis atvirai kritikavo teisinius veiksmus, kurių buvo imtasi prieš juos, ir save pozicionavo kaip jų bylos gynėją[4].

Tačiau prezidento malonės priėmimas turi pasekmių, ir šie planai vis dėlto gali niekada neįvykti. Teisiškai tai laikoma kaltės pripažinimu. Nors malonė panaikina su nuteisimu susijusias teisines bausmes, ji nepanaikina nusikaltimo padarymo fakto ar jo istorinio įrašo.