„Atsiknisti“ pasiųstas E. Muskas „atsikniso“, bet vėliau persigalvojo

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Palydovų finansavimo klausimas sudomino visuomenę ir žiniasklaidą

 

Praėjusią savaitę pasaulio žiniasklaidą apskriejo netikėta žinia. Milijardieriaus Elono Musko kosminių technologijų kompanija „SpaceX“ atsisakė toliau finansuoti jos sukurto palydovinio ryšio „Starlink“ paslaugą Ukrainoje[1].


Milijardierius apie tokį sprendimą pranešė po to, kai jam pasiūlius prieštaringai vertinamą galimą taikos planą, už tai jį vienas Ukrainos diplomatas pasiuntė „atsiknisti”. E. Muskas „atsikniso“ ir pareiškė nebefinansuosiąs „Starlink“ paslaugos teikimo Ukrainai, tačiau netrukus persigalvojo.


E. Muskas palydovinio ryšio paslaugą pačios Ukrainos valdžios pareigūnų prašymu įjungė ir pradėjo tiekti dar pirmosiomis Rusijos invazijos, pradėtos vasario 24 d., dienomis.


Tačiau dabar kompanijos „SpaceX“ atstovai kreipėsi į Pentagoną ir pasiūlė perimti „Starlink“ ryšio Ukrainoje finansavimą, kuris, pasak kompanijos skaičiavimų, iki šių metų pabaigos viršys 120 mln. dolerių, o per artimiausius 12 mėnesių – 400 mln. dolerių ribą.


Tačiau, kaip jau minėta, po kelių dienų E. Muskas, regis, persigalvojo. Turtingiausiu pasaulio žmogumi laikomas verslininkas šeštadienį pareiškė, kad jo kosminių technologijų bendrovė ir toliau finansuos palydovinio ryšio „Starlink“ paslaugą Ukrainoje[2].


Tokie skuboti nuomonės pokyčiai yra tapę tikra E. Musko vizitine kortele, o pastaruoju metu kontraversiškasis milijardierius yra ne tik siejamas su didžiulio susidomėjimo sulaukusiu tviterio įsigijimo sandoriu, bet ir su vieša politine diskusija dėl to, kaip karas Ukrainoje gali būti užbaigtas, po kurio ir kilo ažiotažas dėl „Starlink“ finansavimo.


E. Muskas supykdė Ukrainos valdžią ir šios šalies partnerius tviteryje išsakydamas prieštaringą savo nuomonę apie galimas karo deeskalacijos sąlygas, įskaitant Rusijos suvereniteto Kryme pripažinimą. Be to, pasirodė pranešimų ir apie galimus E. Musko pokalbius su Rusijos prezidentu, tačiau E. Muskas paneigė kalbėjęsis su V. Putinu.


Ukraina
Karas Ukrainoje tęsiasi. Eugene/Unsplash nuotrauka

 

Finansavimo svarstyta atsisakyti dėl didelių kainų

 

E. Musko bendrovės „SpaceX“ palydovinio interneto satelitai „Starlink pastaruosius mėnesius buvo gyvybiškai svarbūs Ukrainos kariuomenės ryšio palaikymui, leido šalies valdžiai ir piliečiams naudotis mobiliuoju ryšiu ir internetu net tada, kai Rusija šiuos tinklus sunaikino. 



Iki šiol Ukrainai buvo padovanota apie 20 000 palydovinių įrenginių, visa ši operacija „SpaceX“ kainavo 80 mln. dolerių, o iki metų pabaigos išlaidos viršys 100 mln. dolerių ribą.

 

Būtent dėl to tokią pagalbą svarstyta nutraukti.


„SpaceX“ kreipėsi į Pentagoną ir įspėjo JAV Gynybos departamentą, kad artimiausiu metu gali nutraukti paslaugos Ukrainoje finansavimą, jei JAV valdžia neskirs kompanijai dešimčių milijonų dolerių per mėnesį ir toliau tęsti šią operaciją Ukrainoje.

 

Dar rugsėjo mėnesį E. Musko „SpaceX“ išsiuntė Pentagonui laišką, kuriame teigiama, kad ji nebegali toliau finansuoti palydovų paslaugos taip, kaip iki šiol. Laiške taip pat buvo prašoma, kad Pentagonas perimtų Ukrainos vyriausybės ir kariuomenės naudojimosi „Starlink“ paslauga finansavimą.



„Mes negalime toliau dovanoti terminalų Ukrainai ar neribotą laiką finansuoti esamų terminalų“, – rugsėjo mėnesį rašytame laiške Pentagonui teigė „SpaceX“ vyriausybinių pardavimų direktorius.

 

Pasiųstas „atsiknisti“, „atsikniso“


Sutapimas ar ne, tačiau visa tai įvyko kaip tik tuo metu, kai praėjusios savaitės pabaigoje, į pasirodžiusius gandus apie „Starlink“ pasitraukimą iš Ukrainos sureagavo ir pats E. Muskas, pareiškęs, kad prašydamas Pentagono apmokėti išlaidų Ukrainoje sąskaitą, jis tiesiog sekė Ukrainos diplomato nurodymais[3], kuriuos išgirdo po to, kai tviteryje pateikė savo siūlymą, kaip užtikrinti taiką Ukrainoje.

 

E. Muskui tviteryje paskelbus planą, neva galintį užtikrinti taiką Ukrainoje, Ukrainos ambasadorius Vokietijoje Andrijus Melnykas į E. Musko siūlymus atsakė taip: „Taikos planas: atsiknisk, toks mano labai diplomatiškas atsakymas jums.

 

E. Muskas penktadienį ironizavo, kad jo kompanija tiesiog vykdo diplomato prašymą. Tiesa, „SpaceX laiškas Pentagonui buvo išsiųstas prieš E. Musko „taikos plano Ukrainoje paskelbimą tviteryje.


E. Muskas netruko persigalvoti

 

Vis tik neilgai trukus, E. Muskas, viešojoje erdvėje sulaukęs kritikos dėl savo sprendimo, persigalvojo. Šeštadienį tviteryje jis paskelbė:



„Velniop… nors „Starlink vis dar praranda pinigus ir kitos bendrovės gauna milijardus mokesčių mokėtojų dolerių, mes ir toliau nemokamai finansuosime Ukrainos vyriausybę[4].

 

Remiantis paskutiniais pranešimais, Pentagonas svarsto galimybę sumokėti už E. Musko sukurtą „Starlink“ palydovinį tinklą karo draskomoje Ukrainoje. Labiausiai tikėtinas finansavimo šaltinis būtų JAV Gynybos departamento Ukrainos saugumo paramos iniciatyva, skirta paremti šalį kovojant su Rusija[5].

 

Ukraina prašė daugiau satelitų

 

Tarp „SpaceX Pentagonui siųstų dokumentų yra anksčiau viešai neaptartas Ukrainos kariuomenės vado, generolo Valerijaus Zalužnijus liepos mėnesį pateiktas tiesioginis prašymas kompanijai suteikti dar beveik 8 000 „Starlink terminalų[6]. Vis dėlto nors E. Muskas ir yra turtingiausias pasaulio žmogus, jo bendrovė, regis, tikrai nėra pajėgi ir toliau tęsti ar net didinti tokio masto pagalbos Ukrainai kampaniją.

 

Atskirame laiške Pentagonui „SpaceX dirbantis išorinis konsultantas rašė:



„SpaceX“ susiduria su siaubingai sunkiais sprendimais. Nemanau, kad jie turi finansinių galimybių teikti papildomus terminalus ar paslaugas, kaip prašo generolas V. Zalužnijus.

 

Dokumentuose, apie kuriuos anksčiau nebuvo pranešta, pateikiami retai prieinami pačios „SpaceX“ finansiniai duomenys, išsamiai nurodantys išlaidas ir mokėjimus, susijusius su tūkstančiais „Starlink“ ryšio terminalų Ukrainoje.

 

Pentagonas patvirtino, kad gavo laišką iš „SpaceX“ dėl palydovinio ryšio produkto „Starlink finansavimo Ukrainoje. Tai patikino Pentagono spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sabrina Singh, kuri anksčiau patvirtino, kad Pentagonas iš tiesų bendravo su „SpaceX“, tačiau nenurodė, ar tai buvo susiję su palydovinio ryšio produkto finansavimu.

 

Ukraina
Karas Ukrainoje tęsiasi. Eugene/Unsplash nuotrauka

 

„Starlink“ – gyvybiškai svarbus Ukrainos komunikacijai

 

Palydovinio ryšio sistema „Starlink“ yra labai svarbi ne tik Ukrainos kariniam ryšiui, bet ir vyriausybei palaikant ryšį su vadais, prezidentui Volodymyrui Zelenskiui duodant interviu žurnalistams. Taip pat ryšys svarbus ir civiliams, ypač, kilus oro pavojui, prireikus slėptis slėptuvėse.


Ukrainos vadovai ne kartą gyrė „Starlink“ kaip neįkainojamą priemonę.

 


„Starlink“ buvo labai svarbi, nes rusai taikėsi į Ukrainos ryšių infrastruktūrą, – sako vienas iš analitinio centro „Silverado Policy Accelerator įkūrėjų Dimitrijus Alperovičius.

 

Tiesa, nors E. Muskas sulaukė visuotinio pripažinimo ir padėkos už tai, kad vasario mėnesį atsiliepė į Ukrainos prašymus suteikti „Starlink“ paslaugą, iš tikrųjų didžioji dauguma iš 20 000 terminalų buvo visiškai arba iš dalies finansuojami iš išorės šaltinių, įskaitant JAV vyriausybę, Jungtinę Karalystę ir Lenkiją.

 

„SpaceX nuo 2003 m. sudarė federalinių sutarčių su JAV vyriausybe už daugiau nei 10,5 mlrd. dolerių.