Atpigus „Apple“ akcijoms, Vorenas Bafetas prarado milijardus

Ekonomika, Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
VB
Legendinis investuotojas Vorenas Bafetas , Chip Somodevilla / Staff / Getty Images nuotrauka

Vorenas Bafetas iki šiol galėjo džiaugtis rekordiniu pelnu

Verslininko Voreno Bafeto (Warren Buffett) konglomeratas „Berkshire Hathaway“ pasiekė naują kvartalinių operacijų pelno rekordą. Tuo pat metu investicinis portfelis smarkiai nukentėjo dėl „Apple“ akcijų, kuriomis pagrinde ir remiasi legendinis investuotojas, kainos smukimo. [1] Tai rodo 10-Q formoje, apimančioje trečiojo 2023 m. ketvirčio duomenis, esanti informacija.

Susumavus ketvirčio rezultatus, paaiškėjo, kad investicinės bendrovės pelnas siekė 10,761 mlrd. JAV dolerių. Tai – rekordinis pasiekimas per visą „Berkshire Hathaway“ istoriją. Ankstesnis didžiausias pasiekimas buvo pasiektas 2023 m. antrąjį ketvirtį ir siekė 10,04 mlrd. JAV dolerių. Lyginant praėjusių ir šių metų augimą, užfiksuotas 40,6 proc. šuolis.[2]

Daugiausia prie augimo prisidėjo draudimo verslas, įskaitant pelną, gautą tiek iš draudimo, tiek iš investicijų. Draudimo pelnas sudarė 2,42 mlrd. JAV dolerių, kai praėjusiais metais ši pati sritis patyrė 1,07 mlrd. JAV dolerių nuostolį. Investicijų pelningumas šiame segmente išaugo 2,47 mlrd. arba 75,4 proc. Agentūra „Bloomberg“ šią dinamiką paaiškina tuo, kad trečiąjį 2022 m. ketvirtį draudimo verslas kentėjo dėl katastrofų.[3]

Geležinkelių segmente buvo užfiksuotas 15,3 proc. smukimas – iki 1,22 mlrd. JAV dolerių. Tai lėmė sumažėjusios pervežamų krovinių apimtys ir augančios kitos, su degalais nesusijusius, išlaidos.

Dar vienas rekordas susijęs su „pinigų pagalve“ – laisvais pinigais konglomerato sąskaitose -, kuri išaugo iki 157,2 mlrd. JAV dolerių. CNBC primena, kad ankstesnis rekordas buvo pasiektas trečiame 2021 m. ketvirtyje. Tiesa, tai tapo savotiška problema, kadangi daug pinigų turintis konglomeratas vis sunkiau randa jų investavimui tinkamas sritis, kadangi potencialiai investicijoms tinkančių įmonių rinkos kaina yra per daug išpučiama.[4]

Sulėtėjo ir savo akcijų išpirkimas, kadangi trečiąjį ketvirtį jų kaina taip pat pasiekė savo istorinį maksimumą. V. Bafetas iš rinkos išpirko akcijų tik už 1,1 mlrd. JAV dolerių. Palyginimui pirmąjį šių metų ketvirtį jų buvo išpirkta už 4,4 mlrd. JAV dolerių, antrąjį – 1,4 mlrd. JAV dolerių.

„Berkshire Hathaway“ A klasės akcijos istorinį rekordą pasiekė rugsėjo 19 d., kai už vieną akciją buvo prašoma beveik 567 tūkst. JAV dolerių. Nuo metų pradžios vertybiniai popieriai pabrango beveik 14 proc. „Bloomberg“ teigimu, investuotojai jose mato apsaugą nuo nepalankių ekonominių sąlygų, kada portfelį sudaro diversifikuoti verslai.

„Apple“ akcijų kainos smukimas V.Bafeto holdingui kainavo 21 mlrd. JAV dolerių

Grynasis ketvirčio nuostolis, kuris apskaičiuojamas sudėjus operacijų pelną ir pelną, gautą fondų rinkoje atliktų sandorių metu, nuo praėjusiais metais buvusių 2,79 mlrd. JAV dolerių išaugo iki 12,76 mlrd. V.Bafetas ne kartą priminė akcininkams, kad, paprastai, per vieną kvartalą iš investicinės veiklos gauto pelno ar patirtų nuostolių analizė neturi prasmės.

Praradimai per trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 23,53 mlrd. JAV dolerių, metais anksčiau jie buvo tik 10,45 mlrd. Rugsėjo 30-ajai dienai 78 proc. V. Bafeto investicijų portfelyje buvo penkios įmonės:

„Apple“ – 156,8 mlrd. JAV dolerių;

Bank of America – 28,3 JAV dolerių;

„American Express“ – 22,6 JAV dolerių;

„Coca-Cola“ – 22,4 JAV dolerių;

„Chevron“ – 18,6 JAV dolerių.

Ankstesnį ketvirtį „Apple“ paketo vertė siekė 177,6 JAV dolerių. Tai lėmė, kad „Apple“ indėlis į bendrus nuostolius sudarė 20,8 mlrd. JAV dolerių arba 88,4 proc. bendro nuostolio. Remiantis platformos „WhaleWisdom“, stebinčios didžiųjų Amerikos fondų sandėrius, birželio 30 d. duomenimis, „Apple“ dalis V. Bafeto portfelyje siekė 51 proc. Per ketvirtį mobiliųjų telefonų ir kompiuterių gamintojo akcijos nuvertėjo 11,73 proc. – iki 171,21 JAV dolerio.

Kas tas, legendinis Vorenas Bafetas?

Vorenas Bafetas (g. 1930 m. rugpjūčio 30 d. Omahoje) – JAV verslininkas, investuotojas, filantropas, vienas turtingiausių planetos žmonių. Jis valdo 87,5 milijardo JAV dolerių vertės turtą (2018 metų duomenimis). Šiuo metu jis yra „Berkshire Hathaway“ investicijų bendrovės vadovas ir pagrindinis jos akcininkas. V. Bafeto dalis jo vadovaujamoje bendrovėje „Berkshire Hathaway“ turėtų sumažėti iki 24 proc. Vieno iš žymiausių pasaulio investuotojų dalis mažėja bendrovei įgyvendinant 26 mlrd. JAV dolerių vertės JAV geležinkelių bendrovės „Burlington Northern Santa Fe“ perėmimo sandorį. V. Bafetas mažina savo dalį „Berkshire Hathaway“ kapitale nuo 1998 m., kai buvo perimtas draudikas „General Re“. 1996 m.. V. Bafetui priklausė 40 proc. „Berkshire Hathaway“ akcijų, o 2006 m. ši dalis sumažėjo iki 32 proc. Tuomet dalį savo kontroliuojamų akcijų V. Bafetas pradėjo perleidinėti labdaros fondui. 2006 vasarą Bilo Geitso ir Melindos Geitsų fondui (Bill & Melinda Gates Foundation) pervedė per 20 mlrd. JAV dolerių, taip prisidėdamas prie kovos su ligomis Trečiojo pasaulio šalyse finansavimo.[5]