Atostogos Palangoje prieš 30 metų ir dabar: miestų kainos pasivijo pajūrį

LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Palanga
Basanavičiaus gatvė Palangoje. Ventės Viteikaitės nuotrauka

Nakvynės kainos pajūryje dabar prieinamesnės nei prieš kelis dešimtmečius

Lietuvoje jau tradicija tapo kasmetiniai pajūrio verslininkų pavirkavimai apie prasčiausią vasarą per visą dešimtmetį, mat lietuviai mieliau atostogas praleisti renkasi Turkijoje, argumentuodami, kad poilsis prie savos jūros – per brangus. Visgi, nepalankūs laikai palangiškiams buvo kone visada, mat į pajūrį ir prieš trisdešimt metų sau leisti galėjo atvykti ne bet kas.

Palanga – tik labiau pasiturintiems – ir per kelis dešimtmečius niekas nepasikeitė (žinoma, jei norima kokybiško poilsio ne pačiuose pigiausiuose apartamentuose). Žinoma, šiuo metu pasiturinčiųjų gyventojų gretos gerokai didesnės nei buvo laukiniais 90-aisiais.

Štai žmogui, tuo metu uždirbusiam 200 litų (dabar drąsiai galime šią sumą prilyginti eurams), Palangoje tikrai veiklos buvo ne per daugiausiai – prieš trisdešimtmetį auksiniame Lietuvos pajūryje veikė tik dvi valstybinės maisto prekių parduotuvės ir dvi valstybinės valgyklos[1]. Visa kita jau tada buvo atiduota į privataus verslo rankas – štai palyginimui, privačių maitinimo įstaigų 90-taisiais pajūryje buvo beveik 200.

O dabar, paskaičiuokime, kiek anuomet atsiėjo viešnagė pajūryje. Kainas santykinai prilyginus eurams, galima net prieiti išvadų, kad šiais laikais poilsis Palangoje – net labiau prieinamas visiems.

Nakvynė su maitinimu „Žilvino“ poilsio namuose atsiėjo 75 litus, už nakvynę poilsio namuose „Pajūrio Gabija“ reikėjo atseikėti nuo 60 iki 110 eurų. Anuomet pigiausias poilsis buvo „Vyturio“ poilsio namuose, kur praleista para su maitinimu buvo įkainota 30 litų.
Paplūdimys
Poilsį pajūryje galima pasirinkti pagal poreikius. Ventės Viteikaitės nuotrauka

Sotūs pietūs valstybinėse valgyklose atsieidavo beveik tiek, kiek pigiausia nakvynė

Ir nors dabar, nepaisant to, kad už cepelinus ar kitus patiekalus kai kuriose pajūrio kavinėse tenka mokėti ir dviženkles sumas – lankytojams vis tiek tenka laukti gyvose eilėse, kad gauti staliuką, nors anksčiau žmonėms kavinės buvo labiau prabanga nei taisyklė.

Štai net ir valstybinėse maitinimo įstaigose gardūs ir sotūs pietūs 90-taisiais atsieidavę ir beveik tiek pat, kiek nakvynė pigiausiuose poilsio namuose – maždaug po 20 litų (tai yra 10 procentų tuometinio vidutinio užmokesčio). O kur privačios maitinimo įstaigos ir prabangesni pietūs…

Nors dabar niekeno nebenustebins Palangos gatvėmis dardantys prabangūs automobiliai, anuomet buvo aišku, jog jei atvykai automobiliu – esi ne šiaip koks vargšas, mat ne tik ne visi turėjo transporto priemones, bet ir atvykstantiems į pajūrio sostinę „ant ratų“ papildomai dar tekdavo susimokėti 20 litų už parą.

Taigi, paskaičiuokime: dabartiniais skaičiais kalbant, jeigu prieš trisdešimtmetį žmonių vidutinis atlygis siekė 200 litų, o dvi dienos Palangoje pigiausiuose apartamentuose su papietavimu valdiškose valgyklose kelis kartus (neskaičiuojant automobilio) atsiėjo 100 litų vienam žmogui, kas yra net pusė tuometinio atlyginimo! Tai reiškia, kad kelių dienų atostogos pajūryje kainuodavo net ir viso mėnesio prakaitą, išlietą darbo vietoje.

Poilsiui pajūryje dabar nereikia išleisti pusės savo atlyginimo

Na, žinoma, viskas priklauso nuo poreikių. Bet imant tą patį atspirties tašką ir skaičiuojant pigiausią galimą poilsį, pigiausias nakvynės variantas (turint omenyje, kad apartamentų paiešką atliekame vidurvasary, kuomet pajūryje – pats atostogautojų pikas) dviem suaugusiems asmenims be vaikų atsieis 69 eurus.

Nakvynė
Nakvynė Palangoje. Ekrano nuotrauka

Naktis vidutiniškuose apartamentuose šiuo metu svyruoja maždaug nuo 120 iki 180 eurų, o trokštantys prabangesnių atostogų, turės geriau paploninti pinigines – 24 kv. m. būstas su bendro naudojimo baseinu kieme atsieis 600 eurų nakčiai. Visgi, net ir čia nerasite tokios prabangos, kuri atitiktų šią nakvynės kainą, mat apartamentai – labai vidutiniški, tik kad pastatas – naujos statybos.

Apartamentai
Privatūs apartamentai Palangoje. Ekrano nuotrauka

Pietūs pajūryje – restoranuose kainos kaip ir didmiesčiuose

Eilę metų girdime aimanas, kaip cepelinų porcijos kaina pajūryje kone pasiekia dviženklę sumą. Tačiau taip pat reiktų pastebėti, jog restoranuose pasivadinusiose įstaigose (kaip antai „Floros simfonijoje“) ir iš tiesų restorano standartus atitinkančiose maitinimo įstaigose kainos – kaip ir didmiesčiuose.

Štai „Floros simfonijoje“ dienos sriuba kainuoja 4 eurus, o pilna cepelinų porcija – 9 eurus (jei norima pusės porcijos, tuomet jos kaina – 6 eurai). Kepsnys vidutiniškai kainuoja 15 eurų. Už puodelį juodos kavos su pienu – 3,50 Eur. Taigi, už sočius pietus vienam asmeniui paklosite nei daug, nei mažai – šiek tiek virš 20 eurų.

Panašiai tektų pakloti ir populiarioje, bet labai vidutinio lygio maitinimo įstaigoje „HBH Palanga“. Tiesa, maisto kokybė – kitos kategorijos klausimas.

O štai gurmanai, kaip ir visur, turi nusiteikti nusiteikti už kokybišką maistą sumokėti daugiau. Pavyzdžiui, norint gardžiai papietauti restorane „grás“, už sriubą teks sumokėti apie 12 eurų, už karštą – maždaug 25-30 eurų, o už kavą – apie 3-4 eurus. Taigi, prabangesni pietūs atsieis apie 50 eurų vienam asmeniui.

Apibendrinant, pigiausios dviejų dienų atostogos Palangoje su galimybe bent dukart papietauti vidutinėje maitinimo įstaigoje, asmeniui atsieis apie 180 eurų (be kuro ir kitų išlaidų). Šiuo metu minimalus mėnesinis atlygis Lietuvoje siekia 708,42 eurus į rankas. Tad galima teigti, kad kelių dienų atostogos prie jūros dabar yra labiau prieinamos net ir gaunantiems mažiausias su darbu susijusias pajamas gyventojams nei tai buvo prieš trisdešimtmetį.