Argentina sterilizuoja uodus kovodama su jų nešiojamomis ligomis

Pasaulis, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Ligas nešiojantys uodai
Uodai platina mirtinas ir negydomas ligas. Jimmy Chan/ Pexels nuotrauka

Uodų sterilizavimas yra naujas būdas užkirsti kelią Zika virusui ir kitoms ligoms

Argentinoje šiuo metu yra fiksuojamas vienas iš didžiausių pastarųjų metų Dengės viruso protrūkių. Nuo 2021 m. šalyje užregistruota daugiau kaip 41 000 uodų platinamos ligos atvejų, o tai gerokai viršija ankstesnių metų didžiųjų protrūkių 2020 ir 2016 m. lygį[1]. Tokį atvejų šuolį lėmė šalyje kylanti temperatūra, dėl kurios uodai galėjo lengviau plisti ir toliau į pietus.

Siekdami kovoti su šia problema, Argentinos mokslininkai kuria novatorišką sprendimą, pagal kurį uodų patinai yra sterilizuojami radiacija[2]. Nacionalinės atominės energijos komisijos (CNEA) biologai nuo 2016 m. eksperimentuoja su atomine sterilizacija, o pirmąją sterilizuotų patinų partiją planuoja paleisti 2023 m. lapkričio mėn.

Šio proceso metu per savaitę bus sterilizuojama 10 000 patinų, o jų skaičių siekiama padidinti iki 500 000. Uodų patinai sterilizuojami naudojant jonizuojančią energiją. Tokiems patinams poruojantis su laukinėmis patelėmis, jų palikuonys tampa negyvybingi.

Į populiaciją paleisdami vieną po kito šių sterilizuotų patinų partijas, mokslininkai tikisi sumažinti uodų pernešėjų skaičių ir galiausiai suvaldyti Dengės karštligės plitimą. Toks radiacijos naudojimas kenkėjams sterilizuoti kovojant su uodų nešiojamomis ligomis, nėra naujas metodas; jis jau dešimtmečius naudojamas kitų uodų platinamų ligų, tokių kaip čikungunija ir Zika, plitimui kontroliuoti.

Uodai
Uodai nešioja ligas ir sparčiai jas platindami sukelia daug žalos. Egor Kamelev/ Pexels nuotrauka

Uodams naudojama radiacija nekenkia nei aplinkai, nei patiems vabzdžiams

Dengė yra liga, kuria užsikrečiama įkandus Aedes aegypti uodams[3]. Ligos simptomai yra karščiavimas, akių, galvos, raumenų ir sąnarių skausmas, pykinimas, vėmimas ir nuovargis.

Sterilizacijos procesas nekenkia nei uodams, nei aplinkai. Šis metodas taip pat yra ekonomiškai efektyvus, todėl yra patraukli galimybė šalims, kuriose susiduriama su uodų platinamomis ligomis. Šios programos sėkmė gali reikšti, kad ji bus pakartota kitose šalyse, kurios susiduria su panašiais uodų platinamų ligų protrūkiais.

Sterilių vabzdžių metodas (SIT) yra vabzdžių gimstamumo kontrolės būdas. Kaip jau minėta, sterilizacijos metu specialiose patalpose auginami dideli sterilizuotų uodų patinų kiekiai, o paskui jie paleidžiami poruotis su patelėmis laukinėje gamtoje. Kadangi jie nesusilaukia palikuonių, vabzdžių populiacija ilgainiui mažėja.

Pusei pasaulio gresia pavojus susirgti Dengės karštlige

Dabar pusei pasaulio gyventojų gresia pavojus susirgti Dengės liga. Ir nepaisant visų pastangų, dabartinės pastangos ją kontroliuoti yra nepakankamos, sako PSO atstovai[4]. Dabar beviltiškai reikia naujų metodų, o ši iniciatyva dėl uodų patinų sterilizacijos yra daug žadanti ir įdomi.

Pastaraisiais dešimtmečiais dėl aplinkos pokyčių, nereguliuojamos urbanizacijos, transporto ir kelionių bei nepakankamai tvarių vektorių kontrolės priemonių ir jų taikymo, smarkiai išaugo sergamumas šia liga, kurią platina uodai. 

Bangladešas susiduria su didžiausiu Dengės protrūkiu nuo 2000 m., kai jame pirmą kartą buvo užregistruota epidemija. Šioje Pietų Azijos valstybėje nuo 2019 m. sausio mėn. susirgimų skaičius išaugo iki daugiau kaip 92 000, o pastarosiomis savaitėmis ligoninėse kasdien priimama daugiau kaip 1 500 naujų Denge užsikrėtusių ligonių. Bangladešas yra viena iš šalių, pareiškusių susidomėjimą sterilių vabzdžių technika.

Uodų platinamos ligos, tokios kaip maliarija, Dengė, Zika, čikungunija ir geltonoji karštligė, sudaro apie 17 proc. visų infekcinių ligų pasaulyje. Jos kasmet nusineša daugiau kaip 700 000 gyvybių ir sukelia kančias dar didesniam kiekiui žmonių. 2015 m. Zikos viruso protrūkis[5] Brazilijoje buvo susijęs su padidėjusiu kūdikių, gimusių su mikrocefalija, skaičiumi. 

Medicinos sprendimai
Radiacija naudojama sterlizuoti uodų patinus. Marin Lopez/ Pexels nuotrauka

Sterilizavimas pasiteisino kovojant su pasėlius ir gyvulius puolančiais vabzdžiais

Sterilių vabzdžių techniką pirmą kartą sukūrė JAV žemės ūkio departamentas ir ji buvo sėkmingai naudojama kovojant su pasėlius ir gyvulius puolančiais kenkėjais, tokiais kaip Viduržemio jūros vaisinė muselė ir Naujojo pasaulio sraigtinė musė. Šiuo metu ji visame pasaulyje naudojama žemės ūkio sektoriuje.

Rekomendacijose dėl šio metodo naudojimo žmonių ligoms kontroliuoti rekomenduojama taikyti laipsnišką metodą, kad būtų laiko sterilizuotų vabzdžių veiksmingumui išbandyti. Epidemiologiniais rodikliais stebimas metodo poveikis ligų plitimui. Taip pat pateikiamos rekomendacijos dėl masinio uodų sterilizavimo, vyriausybės ir bendruomenės įtraukimo, metodo poveikio matavimo ir ekonominio efektyvumo vertinimo.

Sterilių vabzdžių metodo naudojimas žemės ūkio sektoriuje per pastaruosius 60 metų parodė, kad tai yra saugus ir veiksmingas metodas. Džiaugiamasi dėl galimybės bendradarbiauti su TDR ir PSO. Viliamasi, kad ši technologija bus pritaikyta ir sveikatos sektoriuje kovojant su žmonių ligomis.

Atominės sterilizacijos naudojimas uodų platinamoms ligoms kontroliuoti yra tik vienas iš pavyzdžių, kaip mokslas ir technologijos pasitelkiamos pasaulinėms sveikatos problemoms spręsti. Nors kovojant su Dengės karštlige ir kitomis uodų platinamomis ligomis dar reikia daug nuveikti, šis novatoriškas sprendimas suteikia vilties, kad ateityje šias ligas bus galima veiksmingai kontroliuoti ir užkirsti joms kelią.

Ligos, kurias perneša ir sparčiai platina uodai

Uodai yra liūdnai pagarsėję kaip ligų platintojai, nes jie minta žmonių ir gyvūnų krauju bei perneša kenksmingus ligų sukėlėjus į jų kraują. Tarp uodų platinamų ligų yra gerai žinomos ir labiausiai paplitusios šios: Zikos virusas, Vakarų Nilo virusas, Čikungunijos virusas, Dengės karštligės virusas ir maliarija. Šios ligos sukelia didelį sergamumą ir mirtingumą visame pasaulyje bei kelia didelį susirūpinimą visuomenės sveikatai.

Zikos virusas

Zikos virusas yra naujas uodų platinamas virusas, kuris pirmą kartą buvo nustatytas 1947 m. Ugandoje. Virusą daugiausia platina Aedes aegypti uodai, tačiau jis taip pat gali plisti lytiniu keliu, perpilant kraują ir nuo motinos vaisiui nėštumo metu.

Užsikrėtimas Zikos virusu dažnai būna besimptomis, tačiau kai pasireiškia simptomai, jie būna karščiavimas, bėrimas, sąnarių skausmas ir konjunktyvitas. Šis virusas kelia ypatingą susirūpinimą nėščioms moterims, nes jis siejamas su mikrocefalija ir kitais įgimtais defektais kūdikiams, gimusiems užsikrėtusioms motinoms.

Vakarų Nilo virusas

Vakarų Nilo virusas yra virusinė infekcija, kurią perneša uodai, daugiausia Culex rūšies. Pirmą kartą šis virusas buvo nustatytas 1937 m. Ugandoje ir nuo to laiko išplito daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Šiaurės Ameriką, Europą ir Aziją.

Daugumai Vakarų Nilo virusu užsikrėtusių žmonių nepasireiškia jokie simptomai, tačiau maždaug 1 iš 5 žmonių pasireiškia karščiavimas, galvos, kūno, sąnarių skausmai, vėmimas, viduriavimas ar bėrimas[6]. Retais atvejais gali pasireikšti sunki neurologinė liga, pavyzdžiui, encefalitas ar meningitas, o maždaug 1 iš 10 tokių atvejų baigiasi mirtimi.

Čikungunijos virusas

Čikungunijos virusas yra uodų platinamas virusas, kuris pirmą kartą buvo nustatytas 1952 m. Tanzanijoje. Jį daugiausia platina Aedes aegypti ir Aedes albopictus uodai, kurie aptinkami daugelyje pasaulio vietų. Čikungunijos viruso infekcijos simptomai: karščiavimas, sąnarių, raumenų skausmas, galvos skausmas, nuovargis ir bėrimas. Nors dauguma žmonių pasveiksta per savaitę, sąnarių skausmas kai kuriais atvejais gali tęstis mėnesius ar net metus.

Dengės karštligė

Dengės karštligė yra virusinė infekcija, kurią platina uodai, daugiausia Aedes aegypti uodai. Ji paplitusi tropinėse ir subtropinėse pasaulio vietovėse, įskaitant Pietryčių Aziją, Pietų Ameriką ir Afriką. Dengės infekcijos simptomai: aukšta temperatūra, stiprus galvos skausmas, sąnarių ir raumenų skausmas, nuovargis, pykinimas, vėmimas ir odos bėrimas.

Sunkiais atvejais Dengė gali sukelti kraujavimą, šoką ir mirtį. Specifinio Dengės gydymo nėra, o prevencija yra orientuota į uodų kontrolės priemones. Tokios naujos priemonės dabar yra sparčiai kuriamos, nes ligos bangos pasireškia vis kitoje šalyje.

Maliarija

Maliarija yra gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia parazitas, pernešamas uodų, pirmiausia Anopheles uodų rūšies. Ši liga yra endeminė daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Afriką į pietus nuo Sacharos, Pietryčių Aziją ir Pietų Ameriką.

Maliarijos simptomai: karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkiais atvejais maliarija gali sukelti organų nepakankamumą ir mirtį. Maliarijos gydymas apima antimaliarinius vaistus, tačiau taip pat svarbu užkirsti kelią uodų kontrolės priemonėms ir naudoti lovos tinklelius.