Arabijos jūroje netikėtas radinys: Prancūzijos karinis jūrų laivynas konfiskavo keturias tonas narkotikų

PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Laivas
Arabijos jūroje sulaikytas laivas su narkotinėmis medžiagomis. Venti vaizdų/Unsplash nuotrauka

Sulaikytas laivas su narkotinėmis medžiagomis, skirtomis Europos rinkai

Prieš kelias dienas Prancūzijos karinių jūrų pajėgų fregata „Guepratte“ Arabijos jūroje sulaikė laivą be vėliavos ir konfiskavo keturias tonas narkotikų, įskaitant beveik pusę tonos heroino ir 3,5 tonos kanapių dervos. Manoma, kad narkotikai, kurių vertė, apytikriai vertinama 50 mln. eurų, buvo skirti Europos rinkai. Sulaikymas įvyko vykdant tarptautinę misiją „Naval Task Force 150“, kuria siekiama stiprinti regiono saugumą ir kovoti su neteisėta prekyba[1].

Heroinas yra didelę priklausomybę sukeliantis opioidinis narkotikas, gaminamas iš morfino – natūraliai opijinių aguonų augale esančios medžiagos. Jis paprastai švirkščiamas, šniaukiamas arba rūkomas ir gali turėti rimtų trumpalaikių ir ilgalaikių pasekmių fizinei ir psichinei sveikatai, įskaitant mirtiną perdozavimą.

Kanapių derva, dar vadinama hašišu, yra stipri marihuanos forma, gaminama iš kanapių augalo dervos. Ji paprastai rūkoma arba valgoma ir gali turėti psichoaktyvų poveikį, įskaitant pakitusią nuotaiką, pablogėjusią atmintį ir pažinimą bei sutrikusią motorinę funkciją. Kaip ir kitos marihuanos formos, ji taip pat gali turėti galimą neigiamą poveikį sveikatai, ypač jei vartojama ilgai arba intensyviai.

Narkotikai
Manoma, kad narkotinės medžiagos buvo skirtos Europos rinkai. Asociatyvi nuotrauka

Nėra tikslių duomenų apie narkotikų vartojimo pakitimus pasaulyje

Tai ne pirmas kartas, kai Prancūzijos karinis jūrų laivynas sulaiko narkotikų siuntas Arabijos jūroje. 2021 m. sausį per panašią operaciją jie konfiskavo dvi tonas hašišo ir suėmė devynis asmenis. 2020 m. lapkritį per kitą sulaikymą jie konfiskavo beveik dvi tonas heroino. Didėjantis neteisėtos prekybos narkotikais paplitimas regione rodo, kad kovojant su šia neteisėta veikla nuolat reikia koordinuotų pastangų.

Sunku tiksliai apskaičiuoti narkomanų skaičių pasaulyje, nes narkotikų vartojimą ir priklausomybę nuo jų sunku išmatuoti ir apie juos gali būti pranešama netiksliai. Tačiau, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apytikriai 27 mln. žmonių pasaulyje kenčia nuo narkotikų vartojimo sutrikimų, įskaitant ir neteisėtus bei receptinius narkotikus.

Informacijos apie tai, ar pastaraisiais metais narkotikų vartojimas padidėjo, ar sumažėjo, yra nedaug, nes tendencijos gali skirtis priklausomai nuo regiono ir narkotikų. Kai kurie tyrimai rodo, kad kai kuriose šalyse narkotikų vartojimas sumažėjo, o kitose – padidėjo.

Kalbant apie situaciją JAV, pastaraisiais metais fiksuojamas jaunimo pomėgis svaigintis nebe alkoholiu, bet būtent narkotinėmis medžiagomis – „žole“ ir haliucinogeniniais grybais, išaugo.

Remiantis paskelbtais JAV Nacionalinio sveikatos instituto tyrimo duomenimis, 2021 metais 19-30 metų amžiaus amerikiečių dalis, nurodžiusi, jog per praėjusį mėnesį vartojo marihuaną, siekė 29 proc. Tuo tarpu dar 2016 m. šis skaičius siekė 21 proc.

Narkotikai
Daugybė žmonių pasaulyje kenčia nuo priklausomybės narkotikams. GRAS’o GRÜN’o/Unsplash nuotrauka

Gydymui nuo priklausomybių taikoma skirtingų metodų visuma

Veiksmingos priemonės narkotikų vartojimui nutraukti gali skirtis priklausomai nuo konkretaus asmens ir jo konkrečių aplinkybių. Vis dėlto kai kurie dažniausiai rekomenduojami metodai, kaip spręsti priklausomybės nuo narkotikų problemą, yra šie:

  • Gydymas nuo narkomanijos: tai gali apimti vaistus ir terapiją, pavyzdžiui, kognityvinę elgesio terapiją, kuri gali padėti asmenims įveikti priklausomybę ir išmokti įveikimo įgūdžių, kad būtų išvengta atkryčio.
  • Šeimos ir draugų parama: stipri paramos sistema gali būti svarbus veiksnys įveikiant priklausomybę.
  • Savipagalbos grupės: anoniminių narkomanų grupės gali suteikti bendruomenės jausmą ir paramą sveikstantiems asmenims.
  • Pagalba po gydymo: nuolatinė parama ir tolesnė priežiūra gali padėti asmenims išlaikyti sveikimą ir užkirsti kelią atkryčiui.
  • Prevencija: švietimo ir informavimo kampanijos gali padėti užkirsti kelią narkotikų vartojimui, informuodamos apie narkotikų vartojimo riziką ir pasekmes.

Svarbu pažymėti, kad priklausomybės nuo narkotikų įveikimas gali būti sudėtingas ir nuolatinis procesas, o sėkmingam pasveikimui gali prireikti kelių metodų derinio.