Rusija galimai rengia išpuolį prieš Zaporižės atominę elektrinę
Jau kuris iš Ukrainos pareigūnų pasaulis girdi perspėjimus, jog okupantai rusai Zaporižės atominėje elektrinėje – didžiausioje Europoje – rengia išpuolį, kuris gali pasibaigti milžiniška katastrofa.
Dar šią savaitę Rusija ir Ukraina vėl apsikeitė kaltinimais viena kitai. Abi šalys kaltina viena kitą dėl apšaudymų, per kuriuos ne kartą buvo nutrauktos elektros linijos, būtinos šešių elektrinės reaktorių aušinimui ir branduolinės avarijos išvengimui.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos net pasidalino ir operatyviniais duomenimis, kuriuose teigiama, kad ant dviejų atominės elektrinės reaktorių blokų stogų buvo padėti sprogstamieji įtaisai[1].
Galimą grėsmę tarsi pagrindžia dar pavasarį Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos paskelbta palydovinė filmuota medžiaga, kuri parodė, jog Rusija ant kelių iš šešių elektrinės reaktorių pastatų stogų ėmė rengti kovos pozicijas.
Tačiau aistras ramina Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), pranešanti, kad Zaporižės atominės elektrinės teritorijoje nerado jokių matomų minų ar kitų sprogmenų požymių.
TATENA pareiškė, kad jos ekspertai galėjo apžiūrėti elektrinės aušinimo sistemos dalis, įskaitant kai kurias didžiojo aušinimo tvenkinio perimetro atkarpas ir netoliese esančios Zaporožės termofikacinės elektrinės (ZTEP) išleidimo kanalo izoliacinius vartus.
Skelbiama, kad ekspertai taip pat reguliariai apžiūrinėjo šešis reaktorių blokus ir kitas teritorijos dalis ir dar tikisi artimiausiu metu patekti į elektrinės teritorijas.
TATENA generalinis direktorius Rafaelis Mariano Grossi sako, kad į pranešimus dėl sprogmenų žiūrima labai rimtai, tačiau iki šiol, jie nebuvo patvirtinti, tačiau toliau yra vykdoma situacijos analizė.
„Mums reikia visapusiškos prieigos, kad galėtume patvirtinti, jog penki esminiai saugumo principai nebuvo pažeisti ir toliau prašysime suteikti reikiamą prieigą į visas tas sritis, kurios yra svarbios branduolinei apsaugai ir saugumui, kad galėtume įvykdyti šį įgaliojimą, įskaitant tai, kad elektrinė neturėtų būti naudojama kaip sunkiosios ginkluotės ir amunicijos sandėlis ar bazė“, – sako TATENA generalinis direktorius R. Grossi.
TATENA generalinio direktoriaus teigimu, ekspertai stipriname savo buvimą elektrinėje, kad galėtų, esant reikalui, nedelsiant reaguoti į situaciją.
Primename, kad penki pagrindiniai didžiausios Europos atominės elektrinės apsaugos principai, kuriuos dar gegužės 30 d. Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje nustatė pats TATENA generalinis direktorius R. Grossi, numato, kad iš elektrinės ar prieš ją neturėtų būti vykdomi jokie išpuoliai. Akcentuojama ir tai, kad elektrinė negali būti naudojama kaip sandėlis ar bazė sunkiajai ginkluotei – daugkartiniams raketų paleidimo įrenginiams, artilerijos sistemoms ir šaudmenims bei tankams – laikyti[ref -2].
Grasinimais siekiama sustabdyti kontrpuolimą?
Nors TATENA ramina, kad situacija aplink Zaporižės elektrinę yra valdoma, Ukraina toliau kaltina Rusiją planuojant provokaciją. Birželio 29-30 d. Ukraina net surengė plataus masto specialias pratybas „galimo teroristinio išpuolio atveju“. Jas koordinavo energetikos ministerija drauge su vidaus reikalų ministerija, „Energoatom“, valstybine branduolinio reguliavimo inspekcija ir kariuomene. Per pratybas buvo imituojami įvairūs galimos avarijos scenarijai ir šio įvykio poveikis aplinkinėms teritorijoms.
Ukrainos branduolinės saugos ekspertė Olha Kosharna teigia, kad jeigu pranešimai apie sprogmenis Zaporižės atominėje elektrinėje yra tikri, tai kelia tiesioginę grėsmę milijonų žmonių gyvybei.
Tuo tarpu Ukrainos valstybinio branduolinės ir radiacinės saugos mokslinio-techninio centro atstovo Dmytro Humeniuko teigimu, elektrinės reaktorių aušinimo sistemos griūties atveju, didelio masto branduolinė avarija įvyktų per aštuonias dienas[2].
Vis dėlto, D. Hemeniukas nėra įsitikinęs dėl to, ar Rusija iš tiesų užminavo elektrinę. Jo teigimu, ši gandai gali būti ir tik tušti grasinimai, siekiant sustabdyti vykstantį Ukrainos kontrpuolimą šiame regione.
Tačiau pagrindo nerimui yra. Nuo tada, kai 2022 m. kovo mėnesį Rusija visiškai perėmė Zaporižės atominės elektrinės kontrolę, ją akylai saugo Rusijos nacionalinė gvardija.
Tuo tarpu spalio mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo elektrinė oficialiai perduota Rusijos jurisdikcijai, pavaldžiai branduolinės energetikos įmonei „Rosenergoatom“.
Nors TATENA ekspertai ir nerado sprogmenų atominės elektrinės teritorijoje, kai kurie Vakarų specialistai ragina ruoštis blogiausiam scenarijui ir kviečia JAV bei kitas valstybes jau dabar stiprinti bendradarbiavimą ir ruošti planus galimai, skubiai evakuacijai bei katastrofos valdymui.
Tarptautiniai ekspertai mano, kad avarija bet kurioje Zaporižės atominės elektrinės aušinimo sistemos dalyje gali sukelti tokią katastrofą, kokia nutiko Fukušimoje, Japonijoje 2011 m., kai žemės drebėjimas ir po jo kilęs cunamis nutraukė trijų Fukušimos branduolinės elektrinės reaktorių aušinimo seką.
Zaporižės AE – didžiausia Europoje
Pasaulinės branduolinės asociacijos duomenimis, Ukraina labai pasikliauja branduoline energija: maždaug pusė jos elektros energijos gaunama iš 15 branduolinių reaktorių keturiose šalies elektrinėse. Zaporižės atominė elektrinė yra didžiausia jų, o didžiausia ji yra laikoma ne tik Ukrainoje, bet ir visoje Europoje. Ji yra pastatyta 1972 m., netoli Enerhodaro, Zaporižės srityje, palei Dniepro upę.
Šiuo metu elektrinę sudaro šeši veikiantys reaktorių blokai, kurių kiekvieno galia yra apie 1 000 megavatų (MW). Bendra Zaporižės atominės elektrinės įrengtoji galia yra apie 6 000 MW, o tai sudarė apie 40 proc. visos Ukrainos branduolinės energijos gamybos.
Elektrinė darė ir didelį ekonominį poveikį tiek vietos, tiek šalies mastu. Ji suteikė daugybę galimybių įsidarbinti, skatino regiono ekonomikos augimą ir prisidėjo prie Ukrainos energetinės nepriklausomybės.
Jėgainėje daugiausia naudojami VVER-1000 slėginio vandens reaktoriai (PWR), kurie yra įprastos konstrukcijos daugelyje sovietinių laikų branduolinių elektrinių. Šie reaktoriai naudoja urano kurą šilumai gaminti, iš kurios gaminamas garas, varomas turbinų ir gaminama elektros energija.