Ericas Trumpas įsitikinęs, kad jo tėvas kovos su Kinija ir karteliais dėl fentanilio krizės
Jau daugelį metų JAV susiduria su fentanilio problema. Perdozavimai ir mirtys, fentanilio plitimas tarp vaikų, užteršti preparatai visoje šalyje. Šios problemos sukėlė krizę, ir nors J. Bideno administracija stengėsi finansuoti priklausomybės ligų gydymo programas ir išplėsti opioidų gydymo vaistų vartojimą, problema išlieka.
Garsių žmonių perdozavimo atvejai ir mirtys, kai sistemoje buvo rasta fentanilio, šiek tiek pritraukė daugiau dėmesio šiai problemai. Tačiau konkrečių problemos sprendimų nėra. Iš krizės tai jau peraugo į visišką epidemiją šalyje.
Yra tam tikrų ženklų, kad gydymas naloksonu ir buprenorfino vaistais, kuris išpopuliarėjo gali būti veiksmingas, nes mirtinų perdozavimų sumažėjo 14,5 %. Tačiau D. Trumpas pasirengęs įvesti visiškai kitokį požiūrį. Per savo rinkimų kampaniją jis kalbėjo apie susidorojimą su fentanilio kontrabandininkais, kovą su karteliais saugant JAV ir Meksikos sieną ir bausmių sugriežtinimą narkotikų prekeiviams.
D. Trumpas šią problemą vadina narkotikų epidemija, kurią jis pasirengęs nutraukti per savo antrąją JAV prezidento kadenciją. Neseniai jo sūnus Erikas pareiškė, kad naujoji administracija ketina priversti Kiniją ir kartelius sumokėti už šią Ameriką nuodijančią problemą. Jis buvo vienas iš advokatų, reguliariai kalbėjusių apie šiuos pavojus dar rinkimų kampanijos metu[ref en-1].
Ericas Trumpas, antrasis perrinkto prezidento sūnus, verslininkas, aktyvistas ir buvęs televizijos laidų vedėjas, pareiškė, kad šis klausimas jam yra asmeniškas. „Tai asmeniška – turiu keturis draugus, kurie dėl to neteko vaikų. Vakar rungtynėse vienas vyras man pasakojo, kad dėl fentanilio neteko sūnaus, kai mano paties vaikai sėdėjo man ant kelių. Tai man sudaužė širdį. Kai mano tėvas prieš 20 minučių tviteryje parašė apie tarifus tokioms šalims kaip Kinija, leidžiančioms fentaniliui patekti į JAV, aš nudžiugau. Neleisime karteliams ir Kinijai nuodyti amerikiečių ar naikinti mūsų jaunimo, šeimų ir visuomenės. Baidenas ir Kamala net nekalba apie krizę – pernai mirė 320 000 vaikų.“
Daugiau nei 100 000 amerikiečių miršta nuo kiniškų narkotikų
Ši fentanilio krizė Šiaurės Amerikoje yra viena mirtiniausių narkotikų epidemijų žmonijos istorijoje. Daugelis kaltino Kiniją, nes būtent iš šios šalies prieš dešimtmetį pradėta gabenti daugiausia fentanilio. Tuo pačiu metu buvo pastebėta fentanilio plitimo nelegalioje rinkoje problema. Tuo metu visas fentanilis ir jo analogai atkeliaudavo tik iš Kinijos.
Tačiau fentanilis yra ir vaistas, dažnai vartojamas kaip skausmą malšinantis preparatas vėžiu sergantiems pacientams. Šis medikamentas naudojamas platesniu spektru, ne tik kaip narkotinė medžiaga, todėl visiškas draudimas galėtų sutrikdyti ne tik nelegalią prekybą narkotikais. Tai svarbus vaistas, todėl reikia reglamentavimo, tačiau turėtume atsižvelgti į keletą aspektų.
Kinijos vyriausybė ir JAV diskutavo apie fentanilio keliamą pavojų jau ne vieną kartą. Dar 2019 m. Kinija išleido įstatymus, kuriais sudaro fentanilio narkotikų klasės sąrašą. Tai reiškia, kad šių narkotikų gamybai, eksportui ir pardavimui taikoma griežta reguliavimo kontrolė.
Nors fentanilis yra gyvybiškai svarbus narkotikas, dėl šio sąrašo sudarymo taisyklės buvo sugriežtintos. Kai tai įvyko, Kinijos narkotikų prekeiviai ir jų tinklai taip pat tapo gudresni. Pereidami prie cheminių produktų, kurie įeina į fentanilio sudėtį tiekimo vietoj to, kad gabentų galutinį produktą – fentanilį. Taip jie sugebėjo apeiti reglamentus.
Kinija išlieka didžiausia fentanilio tiekėja ir šiandien. Ši šalis taip pat yra pagrindinė cheminių medžiagų, reikalingų kitam sintetiniam narkotikui – metamfetaminui – gaminti, tiekėja. Šios cheminės medžiagos tiekiamos Meksikos karteliams, kitoms nusikalstamoms grupuotėms ir konkrečioms Azijos grupuotėms.
D. Trumpas: kitoks požiūris į narkotikų krizę apima ir karinius veiksmus
Žinoma, D. Trumpas nėra prezidentas. Kolkas. Tačiau jis žada daug pokyčių šalyje. Po rinkimų D. Trumpas paskyrė naują pasienio reikalų carą, kuris jau pagrasino JAV kariniais veiksmais prieš Meksikos narkotikų kartelius. Tomas Homanas pareiškė, kad naujoji administracija ketina panaudoti daugiau išteklių šiems karteliams išvaikyti ir kovoti su narkotikų krize JAV[ref en-2].
Kritikai atkreipia dėmesį, kad pirmosios kadencijos metu D. Trumpas siekė apsaugoti pietinę sieną, kad sustabdytų fentanilio plitimą. Tai nepavyko taip sėkmingai, kaip manė prezidentas, ir, nepaisant jo teiginių, kad fentanilio kontrabandininkai yra migrantai arba meksikiečiai, devyniasdešimt procentų už tokius nusikaltimus nuteistų asmenų yra JAV piliečiai. Galbūt šį kartą požiūris bus šiek tiek kitoks.
Tačiau nemažai priklausomybių specialistų, pasisakančių už griežtesnį požiūrį į kovą su fentanilio problema, išreiškė nepritarimą D. Trumpo komandos pareiškimams. Aktyvista, pats kovojntis su priklausomybe opioidams, T. Wolfas išreiškė susirūpinimą, kad naujoji administracija skubotai pereis nuo visuomenės sveikatos ir terapijos prie visapusiško karo su narkotikais.
Wolfas pastebėjo: „Tikiuosi, kad švytuoklė sustos ties viduriu. Kaip visi žino, aštuntojo dešimtmečio karas su narkotikais žlugo, nes buvo pernelyg griežtas.“ Narkotikų politikos ekspertai išreiškė susirūpinimą dėl kai kurių radikaliausių D. Trumpo pasiūlymų, teigdami, kad jie padarys daugiau žalos nei naudos. Ekspertai taip pat smerkia planą narkotikų platintojams taikyti mirties bausmę.
Daugelis vis dar mano, kad visi šie pareiškimai buvo skirti tik rinkimų kampanijai ir kad D. Trumpas gali įgyvendinti nuosaikesnę kovos su narkotikais politiką, sušvelnindamas šį radikalų požiūrį, kai pasibaigs rinkimų kampanija ir jo vieta Baltuosiuose rūmuose bus visiškai užtikrinta. Tai parodys tik laikas.
Vaikai nuolat perdozuoja fentanilio
Problema, kurią sprendė ir Erikas, ir Donaldas, yra vaikų apsinuodijimas. Narkotikai, užmaskuoti kaip saldumynai, visos problemos, susijusios su CBD produktais ir apskritai vaikams prieinamais marihuanos produktais, tampa niekuo, palyginti su fentanilio perdozavimais, kuriuos patiria vaikai. Atskleista, kad tai gali sukelti atsitiktinis vaistų poveikis, ir daugelis apie tai nė nenutuokia.
Narkotikų prekeivių ir narkotikų net nereikia. Maži vaikai sunkiai suserga ar net miršta po konkretaus produkto – fentanilio pleistrų – poveikio. Produktas, naudojamas kaip skausmo malšinimo priemonė, vaikams sukelia netikėtų reakcijų[ref en-3]. Šią fentanilio transderminę sistemą, parduodamą įvairiais pavadinimais, pavyzdžiui, „Duragesic“, galima įsigyti kaip bendrinį produktą, kurį skiria gydytojas.
Lietuvoje fentanilis irgi yra naudojamas medicininais tikslais. Tokie transderminiai pleistrai su fentaniliu yra prieinami ir parduodami Dolforin, Matrifen ir kitokiais pavadinimais.
Jį reikia klijuoti ant odos, nes preparatas padeda opioidus toleruojantiems žmonėms pamiršti skausmą. Šis produktas skirtas padėti žmonėms, kuriems reikia tokių ilgalaikių sprendimų ir vaistų nuo skausmo. Jis fentanilį per odą dozėmis į kūną paleidžia paprastai per tris dienas. Pleistrai keičiami tokiais intervalais.
Vaikai lengvai perdozuoja šių pleistrų medžiagos, nes maži vaikai linkę kišti daiktus į burną, o jie būtent taip ir daro su fentanilio pleistrais arba deda produktą ant savo odos. Vaikas gali staiga mirti, nes dėl fentanilio sulėtėja kvėpavimas ir sumažėja deguonies kiekis kraujyje.
Simptomai, tokie kaip kvėpavimo sutrikimai, dusulys, susijaudinimas, veido patinimas ar sustingę raumenys, gali rodyti fentanilio poveikį. Deja, tėvai ar globėjai netinkamai saugo ar išmeta šiuos produktus. FDA įspėja pacientus apie atsitiktinio susidūrimo su fentanilio pleistru pavojų ir būtinybę tinkamai laikyti šį gaminį.
Labai svarbu šiuos pleistrus ir bet kokius vaikams pavojingus vaistus laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje. Patariama tinkamai užsidėti ant odos, atsargiai įsitikinant, kad pleistras negalės netikėtai nukristi. Kūdikiams ir mažiems vaikams kyla ypatingas pavojus, todėl tinkamas panaudoto pleistro sunaikinimas gali net išgelbėti gyvybę.