Prezidentas G. Landsbergiu pasitiki, visuomenė – ne
Nepaisant pastaruoju metu tvyrančių įtampų tarp šalies vadovo Gitano Nausėdos ir Užsienio reikalų ministerijai (URM) vadovaujančio Gabrieliaus Landsbergio, prezidentas vis dėlto pareiškė, jog pasitiki Lietuvos diplomatijos vadovu.
„Taip“, – atsakė G. Nausėda, žurnalistų paklaustas, ar pasitiki užsienio reikalų ministru.
Tokie klausimai kilo nesutarimams tarp Prezidentūros ir URM augant, kai dalis opozicijos atstovų net viešai ėmė klausinėti, ar G. Nausėda vis dar pasitiki Lietuvos užsienio reikalų ministru.
Vis dėlto, visuomenėje tokiai prezidento pozicijai pritaria toli gražu ne visi. Juk skirtingos šalies gyventojų apklausos rodo, kad G. Landsbergis individualiai yra vertinamas gana neigiamai. Kritiškai yra žvelgiama į daugelį valdančiųjų partijų atstovų.
Siekiant išsiaiškinti tikrąją piliečių nuomonę, savo skaitytojams paskelbėme dienos klausimą. Jame klausėme, ar prezidentui išreiškus pasitikėjimą URM vadovu, juo pasitiki ir eiliniai piliečiai. Mūsų skaitytojai atsakė gana vienareikšmiškai.
Pasitikėjimą užsienio reikalų ministru G. Landsbergiu išreiškė tik 3 proc. „77.lt“ skaitytojų. Savo ruožtu, net 73 proc. skaitytojų nubalsavo, kad ministru nepasitiki. Dalis buvo dar griežtesni. 24 proc.„77.lt“ skaitytojų teigė, kad gerai, jog G. Nausėda savo palaikymą išreiškė viešai, nes dabar žmonės žinos už ką tikrai nebalsuoti. Susumavus rezultatus galima teigti, kad G. Landsbergiu nepasitiki net 97 proc. „77.lt“ skaitytojų.
Tarp Prezidentūros ir URM nestinga įtampos
Pastaruoju metu tarp Prezidentūros ir URM tvyrojo nemenka įtampa. Ją paskatino dar pernai kilę kivirčai dėl ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno atšaukimo.
URM sulaukė ambasados Londone darbuotojų skundų dėl diplomato elgesio. Mobingu apkaltintas ambasadorius spalį buvo atšauktas konsultacijoms, bet Prezidentūra ragino atlikti nepriklausomą tyrimą.
Įtampos žiežirbas pakurstė ir diskusijos dėl naujojo diplomatinės atstovybės vadovo Varšuvoje paskyrimo. Prezidentūra ir URM nesusitaria, kad gi kaltas, kad kaimyninėje valstybėje Lietuva vis dar neturi savo atstovo.
Šalies vadovas įtaria, kad ambasadorių konkursai URM yra politizuoti, bet ministerija sako, kad šias procedūras stabdo pati Prezidentūra, kuri nepateikia argumentų, kodėl prezidentui netinka siūlomi pretendentai.
Santykiai tarp G. Nausėdos ir G. Landsbergio galimai kiek pašlijo ir po to, kai prieš keletą savaičių šalyje lankėsi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Tuomet ministras G. Landsbergis nebuvo pakviestas į šalių delegacijų susitikimą. Vis dėlto, pats G. Nausėda sakė, toks sprendimas nebuvo paremtas asmeniškumais.
Lietuvos diplomatijos vadovo reitingai – žemumose
Įtempti santykiai ne tik tarp G. Landsbergio ir prezidento, bet ir tarp ministro bei visuomenės. Atsižvelgiant į 2023 m. gruodį atliktą Lietuvos gyventojų apklausą, palankiausiai jie vertina buvusį prezidentą Valdą Adamkų ir G. Nausėdą, o bene kritiškiausiai įvertintas būtent G. Landsbergis. Tai rodo „Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa.
Nepalankiausiai lapkričio mėnesį Lietuvos gyventojai įvertino užsienio reikalų ministrą G.Landsbergį (78 proc.), Laisvės partijos lyderę Aušrinę Armonaitę (76 proc.) bei profesorių Vytautą Landsbergį (74 proc.).
Be to, ketvirtoje reitingo vietoje tarp nepalankiausiai vertinamų politikų atsidūrė ir premjerė.
Kiek anksčiau, pernai lapkritį paskelbta „Vilmorus“ apklausa rodė, kad gyventojų nuomonė apie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderį tik blogėja.
Lapkritį jį nepalankiai vertino 67,7 proc. respondentų, spalį tokių buvo 61 procentas. Teigiamos nuomonės apie šį politiką buvo vos 15,8 proc. apklausos dalyvių, o spalį – 19 procentų[1].
Rudens pradžioje atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa taip pat parodė, kad pirma tarp mažiausią gyventojų palankumą turinčių visuomenės veikėjų yra premjerė Ingrida Šimonytė. G. Landsbergis tuomet buvo antras[2].
Užsienio reikalų ministrą palankiai vertino vos 15 proc. gyventojų, o net 80 proc. vertino jį nepalankiai. 5 proc. nurodė, kad neturi nuomonės.
G. Landsbergis apklausose yra vertinamas nuo 2015 m. Palankiausiai gyventojai jį įvertino 2018 metų sausį (39 proc. palankiai ir 51 proc. nepalankiai).
Nepalankiausiai politikas įvertintas 2022 m. spalį. Tuomet vos 14 proc. jį įvertino teigiamai, o aštuoni iš dešimties arba 79 proc. neigiamai[3].