Nuo sausio 1 dienos Ilinojuje įsigaliojo itin rizikingu laikomas teisėsaugos įstatymas
Jau kurį laiką Amerikoje vyksta diskusijos apie vadinamąjį pavojingiausią Amerikos įstatymą, kuris numato švelnesnį elgesį su prasižengusiais piliečiais. Daugelis teigia, kad šis įstatymas pablogins esamas problemas ir sukels dar didesnį nusikalstamumą. Visgi, jau pačią pirmą šių metų dieną Ilinojaus saugumo, atskaitomybės, sąžiningumo ir teisingumo įstatymas (SAFE-T) sėkmingai įsigaliojo Ilinojuje, nepaisant didelės baimės, kad tokie pakeitimai gali atnešti pavojų paprastiems gyventojams[1].
Natūralu, jog dėl to iš karto sunerimo Ilinojaus piliečiai, bet šerifas Kyle’as Baconas bandė raminti visuomenę, aiškindamas, kad Ilinojaus teisėsauga ruošia naujus būdus, kaip geriausiai apsaugoti įstatymus gerbiančius piliečius. Jis sakė:
„Praleidome daug laiko bandydami pasiruošti tam, kas ateina. Bandant perskaityti tūkstantį puslapių, siekiant nustatyti mūsų vaidmenį ir kas pasikeis, ir kaip galime geriausiai tarnauti piliečiams, kuriuos saugome, mums buvo svarbiausia [užduotis].“
Tiesa, net ir K. Baconas mano, jog nepaisant daugybės valandų diskutuojant apie įstatymą ir rengiant mokymus, vis tiek išliko daugybė klausimų. O į juos, deja, veikiausiai atsakys tik praktika ir ilgesnis laiko tarpas, Ilinojaus piliečiams gyvenant su pasikeitusia teisėsaugos ranka pašonėje.
SAFE-T nebeleis suimti nesmurtinių pažeidėjų ir su mažais narkotikų kiekiais susijusių asmenų
Naujuoju įstatymu kai kuriais atvejais atrišamos rankos nusikaltėliams, mat jie nebus suimami. Pavyzdžiui, jei koks nors asmuo atsidurs ne savo valdose, už įėjimą į svetimą valdą jis nebebus suimamas. Vietoj to, pareigūnai galės tik paaiškinti tokiam piliečiui, kad jis nusižengia įstatymams ir jį perspėti. Tiesa, K. Baconas aiškino, kad tai, neva, neturėtų sukelti baimės paprastiems gyventojams, mat jokie svetimi žmonės neliks vaikščioti jų valdose:
„Jei kas nors įsibraus į jūsų nuosavybę, pašalinsime juos iš jūsų nuosavybės. Galbūt mes negalime jų suimti, galbūt negalime uždaryti į apygardos kalėjimą, bet mes neketiname jų ten palikti.“
Deja, nors SAFE-T aktas jo sumanytojams atrodo kaip gan geras būdas keisti sistemą, kiti primena, jog tai gali dar labiau padidinti nusikalstamumą, kai nebebus tinkamai baudžiami žemo lygio nusikaltėliai arba jie bus paleisti iškart po suėmimo.
Mat sulaikyti bus galima tik tuos, kurie padarys aukštam lygiui priskiriamus su narkotikais ar šaunamaisiais ginklais susijusius nusikaltimus. Tuo tarpu mažus narkotikų kiekius turintys asmenys ar kiti prasižengėliai išvengs sėdėjimo už grotų.
Be to, yra ir daugiau keistų nuostatų. Pavyzdžiui, atsirado nuostata, jog elektroniniu būdu stebimi nusikaltėliai gali būti apkaltinti pabėgimu, jei išvyksta iš namų ilgesniam nei 48 valandų laikotarpiui. Kitaip tariant, jei tokie asmenys keliaus nežinia kur beveik dvi dienas, už tai jie nebus baudžiami, nors ir pažeis reikalavimą būti namuose. Naujame įstatyme taip pat įtraukti limituoti atvejai, kada kaltinamieji gali būti laikomi keliančiais pavojų skrydžiui.
Tiesa, naujajame įstatyme turėjo būti dar viena daug diskusijų sukėlusi nuostata, mat norėta panaikinti piniginio užstato galimybę. Tačiau likus vos kelioms valandoms iki įstatymo įsigaliojimo, valstijos Aukščiausiasis teismas paliko šią dalį neliestą.
Naujasis dokumentas gali surišti rankas teisėsaugai ir duoti laisvę nusikaltėliams
Kritikai mano, kad tokios pavojingos pataisos užkirs kelią policijos pareigūnams tinkamai atlikti savo darbą. Spėjama, jog vietoj saugių gatvių SAFE-T aktas sukurs puikią vietą augti nusikalstamumui, nes nusikaltėliai bus paleidžiami su baudomis ar perspėjimais, vietoj to, jog būtų areštuojami. Orlando parko meras Keithas Pekau aiškino[2]:
„Kai pasakiau, kad tai yra pats pavojingiausias įstatymas, kokį aš kada nors mačiau, aš tuo tikiu.“
Negana to, jog su naujuoju įstatymu daugybė nusikaltėlių taip ir neatsidurs už grotų, jame numatyti pakeitimai liečia ir skundų sistemą. Anksčiau pareigūnai galėjo žinoti nusižengimu juos kaltinančio asmens tapatybę, bet nuo šiol bus galima pateikti anoniminius skundus.
Į pensiją išėjęs Čikagos policijos departamento detektyvų skyriaus viršininkas Eugene’as Roy tuo visiškai nesidžiaugė, įžvelgdamas aiškią problemą:
„Tai atveria duris prieš policiją nukreiptai aktyvistų bendruomenei ir jai atstovaujantiems advokatams, kurie nusiteikę prieš policiją. Problema, kurios niekas nemato ar dėl kurios užmerkia akis, yra poveikis moralei, įdarbinimui ir išlaikymui. Bet kas gali tiesiog apskųsti pareigūną. Departamentas ar tyrimo įstaiga neprivalo pareigūnui pasakyti, kas tai toks, o tai trukdo tiksliai ir sąžiningai reaguoti į skundą. Tai blogai veikia moralę.“
Po ilgų diskusijų ir derybų šis įstatymas galiausiai buvo priimtas ir jau įsigaliojo.
Kaip tikėtasi, jis sukėlė didelį atgarsį visoje šalyje, ir vis dar yra daug klausimų, ar tai nesibaigs itin skaudžia pamoka, jog negalima švelninti įstatymų. Žinoma, kol kas negalima atsakyti, kokį poveikį tai turės nusikalstamumui ir teisėsaugos sistemai, tačiau faktas, jog vietoj sulaikymo dalis nusikaltėlių gaus tik įspėjimus, nežada nieko gero.