Reikalavimas vakcinuotis kariams gali būti atšauktas
JAV prezidento Joe Bideno administracija svarsto respublikonų lyderio Kevino McCarthy pasiūlymą panaikinti JAV kariuomenės įpareigojimą skiepyti COVID-19 vakcina[1].
K. McCarthy, siekiantis tapti JAV Atstovų Rūmų pirmininku, sakė, kad per susitikimą Baltuosiuose rūmuose su J. Bidenu, Senato daugumos lyderiu Chucku Schumeriu, Atstovų Rūmų pirmininke Nancy Pelosi ir Senato respublikonų lyderiu Mitchu McConnellu pasiekė abiejų partijų pritarimą dėl privalomų skiepų kariams panaikinimo.
Tačiau kol kas Baltieji rūmai signalizuoja, kad prezidentas J. Bidenas tik sutiko apsvarstyti šią idėją, o gynybos sekretorius rekomendavo išsaugoti vakcinacijos įgaliojimus.
Pagal 2021 m. rugpjūtį įvestą įgaliojimą, visi JAV kariuomenės nariai turi būti paskiepyti nuo COVID-19.
Respublikonai vakcinacijos reikalavimus siekia palikti praeityje
Daugiau nei 20 respublikonų gubernatorių išsiuntė laišką prezidentui J. Bidenui, prašydami, kad administracija atšauktų kariams taikomus vakcinacijos įgaliojimus. Gubernatorių teigimu, šis sprendimas pakenkė JAV nacionalinės gvardijos gebėjimui pritraukti pakankamai karių[2].
Šiaurės Karolinos senatorė Lindsay Graham teigia, kad karių skaičiaus tikslai yra gerokai per maži, o konfliktinė situacija pasaulyje blogėja.
„Mums reikia daugiau žmonių kariuomenėje, o ne mažiau“, – teigia senatorė.
K. McCarthy teigia, kad galimybė susitarti su prezidentu yra reali. K. McCarthy susitarimą dėl vakcinų mandato mato kaip galimybę tapti Atstovų Rūmų pirmininku ir įtvirtinti savo politinę pergalę.
Tikėtina, kad Senato įstatymo projektas netrukus bus pateiktas svarstyti, o respublikonai bandys jį pakeisti. Atstovų Rūmai liepos mėnesį priėmė savo gynybos įstatymo projekto versiją, palikdami įgaliojimus nepakeistus. Prieš galutinį priėmimą juos turi suderinti komitetas.
Prezidentas gali nesutikti su siūlymais
Net kai kurie demokratai taip pat leidžia suprasti, kad kad yra atviri idėjai panaikinti kariuomenės narių vakcinos įpareigojimą. Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas demokratas Adamas Smithas neseniai teigė:
„Buvau labai tvirtas vakcinų mandato šalininkas, kai jį įgyvendinome, labai tvirtai palaikiau apribojimus, kuriuos nustatėme. Bet ar šiuo metu yra prasminga vykdyti šią politiką, galiojančią nuo 2021 m. rugpjūčio mėnesio? Tai yra diskusija, kuriai esu atviras ir kurią mes rengiame“, – sakė jis[3].
Kalbėdamas už prezidentą J. Bideną, Saugumo Tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby davė suprasti, kad Baltieji rūmai nepritaria kariuomenės COVID-19 vakcinos reikalavimo panaikinimui.
„Gynybos sekretorius Lloydas Austinas labai aiškiai pasakė, kad jis nepritaria vakcinos įgaliojimų panaikinimui, o prezidentas iš tikrųjų sutinka su gynybos sekretoriumi. Jis ir toliau laikosi nuomonės, kad visi amerikiečiai, taip pat ir ginkluotųjų pajėgų kariai, turėtų būti paskiepyti COVID-19 vakcina. Tai išlieka labai, labai svarbus karinių pajėgų sveikatos ir pasirengimo klausimas“, – sakė J. Kirby per virtualią spaudos konferenciją.
Gynybos sekretorius L. Austinas iš tiesų neseniai kalbėjo apie tai, kad nori išlaikyti kariuomenės COVID-19 vakcinos įpareigojimą, kad apsaugotų karių sveikatą[4].
„Dėl šio viruso praradome milijoną žmonių. Jungtinėse Amerikos Valstijose mirė milijonas žmonių. Gynybos departamente netekome šimtų žmonių. Taigi, šis įgaliojimas padėjo išsaugoti žmonių sveikatą. Aš esu tas žmogus, kuris įsakė kariuomenei reikalauti vakcinos. Pritariu, kad kariai būtų skiepijami ir toliau“, – kalbėjo L. Austinas.
Dėl vakcinų mandato iš kariuomenės pasitraukė tūkstančiai karių
Praėjusiais metais L. Austinas nurodė, kad visi kariai turi pasiskiepyti COVID-19 vakcina, o atsisakantys tai daryti privalo pasitraukti iš pareigų patys arba bus atleisti.
Gynybos departamento duomenimis, 3 717 jūrų pėstininkų, 1 816 kareivių ir 2 064 jūreivių buvo atleisti iš tarnybos dėl to, kad atsisakė skiepytis.
Dėl to JAV kariuomenėje ženkliai sumažėjo karių skaičius. Kariuomenei pritrūko beveik 10 000 karių ir dėl to nepasiektas 2022 fiskalinių metų į kariuomenę pritrauktų karių skaičiaus tikslas. Gynybos pareigūnai dėl naujų karių įdarbinimo nėra nusiteikę optimistiškai ir 2023 m.
Šiuo metu maždaug 98 proc. ginkluotųjų pajėgų karių yra paskiepyti COVID-19 vakcina. Norintys stoti į ginkluotąsias JAV pajėgas naujokai privalo pasiskiepyti daugiau nei dešimčia kitų vakcinų, tačiau dėl koronaviruso temos politizavimo, būtent ši vakcina kelia daugiausia galvos skausmo tiek patiems kariams, tiek ir kariuomenės vadovams[5].