Amerikiečiai vis dažniau persikelia į Europą, europiečiai į JAV emigruoja rečiau

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Persikraustymas
Vis daugiau amerikiečių kraustosi į Europą, o europiečiai į Ameriką emigruoja rečiau. Michalo Balogo/Unsplash nuotrauka

Europiečiai nebesvajoja apie gyvenimą JAV

Vis mažiau europiečių svajoja persikelti į JAV ir vis daugiau amerikiečių persikelia į Europą. Europiečiai noriau žvalgosi į turtingas Vakarų ar Pietų Europos šalis, o patys amerikiečiai, pavargę nuo politinės įtampos, nusikalstamumo ir milžiniškų nekilnojamo turto (NT) kainų planuoja įsikurti Europoje.

Nauja Europos Sąjungos (ES) apklausa atskleidė, kad europiečiai ženkliai mažiau nei anksčiau nori persikelti į JAV ir Jungtinę Karalystę. Jeigu mažesnis dėmesys Jungtinei Karalystei yra siejamas su „Brexit“, mažesnis JAV populiarumas gali stebinti.

Europiečių, teigiančių, kad norėtų dirbti ar gyventi užsienyje, procentinė dalis bėgant metams išlieka nekintanti, pavyzdžiui, 2022 m. – 18 proc., palyginti su 17 proc. 2009 m., pastebimi reikšmingi „svajonių šalių“ pokyčiai[1].
2022 m. Vokietija buvo populiariausias pasirinkimas tarp tų europiečių, kurie svarsto galimybę kada nors ateityje persikelti į kitą šalį; po to sekė Šveicarija, Ispanija, Jungtinė Karalystė ir tik tada JAV bei Kanada.

Vokietijos ir Šveicarijos populiarumas išaugo tarp visų šalių, išskyrus Slovėniją, o labiausiai padidėjo Suomijoje, Liuksemburge ir Italijoje. 

Savo ruožtu JAV ir Kanada tebėra svajonių šalimis keturiuose ES kraštuose: Suomijoje, Maltoje, Portugalijoje ir Latvijoje. Vis dėlto, bendras jų populiarumas, palyginti su 2009 m., sumažėjo 14 proc., labiausiai – Airijoje, Liuksemburge, Prancūzijoje, Danijoje, Ispanijoje ir Italijoje. 

JAV
Europiečių nuomonė apie gyvenimą JAV kinta. Ferdinand Stohr/Unsplash nuotrauka

Amerikietiškoji svajonė vis dažniau atrodo kaip košmaras

Kažkada JAV skelbė, jog yra aukščiausio pragyvenimo lygio šalis, jos pavyzdžiu eiti siekė aibė valstybių, o jų piliečiai slapta svajojo apie galimybę savo gyvenimą kurti Amerikoje. Tačiau metams bėgant, situacija pakito. Nors JAV tebėra svajonių kraštas milijonams žmonių, daliai europiečių – jau nebe. Tokį pokytį paskatinti galėjo visuomenėje sparčiai kintantis požiūris į Ameriką.

Jei anksčiau JAV žavėjo savo dinamiškumu ir naujovėmis, ilgainiui pozityvią užsieniečių reakcija į šią šalį pakeitė pajuoka, gailestis ir replikos „nežinau, kaip žmonės ten gyvena“.

Šiandienos Amerika yra politiškai poliarizuota, laukinis kapitalizmas žudo skurdžiausius visuomenės narius ir pralobti padeda milijardieriams. Žmogaus teisės grąžinamos į praeitį, rasinė nelygybė vis dar klesti, o nusikalstamumas ir ginklų kontrolės neegzistavimas gąsdina tiek visko mačiusius senjorus, tiek su baime į mokyklas savo atžalas išleidžiančius jaunus tėvus.

Jei anksčiau Amerika buvo vadinama svajonių šalimi, o amerikietiškąją svajonę įvairios kartos bėgant metams apibrėžė iš naujo, dabar vis dažniau užsimenama, kad JAV išgyvena ne svajonių, o košmarų laikotarpį[2].

Europa
Europa amerikiečius vilioja įkandamomis NT kainomis. Romano Krafto/Unsplash nuotrauka

Amerikiečiai žvalgosi į Viduržemio jūros regiono šalis

Tuo tarpu patys amerikiečiai vis dažniau žvalgosi į Senąjį žemyną. Tarptautinės nekilnojamojo turto įmonės kasdien skelbia duomenis, rodančius didėjantį amerikiečių susidomėjimą gyvenimu Europoje, ypač Portugalijoje, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse, kurios siūlo specialius „auksinių“, skaitmeninių, „žaliųjų“ vizų pasiūlymus[3].

Pavyzdžiui, per pastaruosius kelerius metus Portugalija atsidūrė JAV piliečių labiausiai pamėgtų krypčių sąrašo viršūnėje. Portugalijos „auksinių“ vizų programa yra viena iš populiariausių pasaulyje: vyriausybės duomenimis, 2021 m. Portugalijoje gyvenančių amerikiečių skaičius, palyginti su ankstesniais metais, išaugo 45 proc.

Nuo 2012 m., kai programa buvo pradėta įgyvendinti, pagal ją Portugalija į savo šalies biudžetą pritraukė 6,5 mlrd. eurų, iš viso buvo išduota 11 060 „auksinių“ vizų.

„Auksinę“ vizą arba leidimą, suteikiantį visus reikalavimus atitinkantiems užsienio piliečiams ir jų šeimoms visas teises gyventi, dirbti ir studijuoti Portugalijoje, galima gauti šalyje investavus 350 000 eurų. Tiesa, nuo praėjusių metų sausio mėnesio įsigaliojus naujiems pakeitimams, reikalaujama minimali investicija padidėjo iki 500 000 eurų.

Tuo tarpu draudimo bendrovės „American Home Shield“ atliktas tyrimas, pagrįstas „Google“ paieškomis, parodė, kad po kaimyninės Kanados, būtent Ispanija yra populiariausia šalis, į kurią amerikiečiai persikelia gyventi.

„Paieškos duomenys rodo, kad susidomėjimas persikėlimu į užsienį JAV išaugo net 29 proc.“, – rašoma tyrime ir priduriama, kad Ispanija gali pasigirti didžiausia Europoje amerikiečių populiacija, o šalyje 2019-2021 m. JAV populiacija pasipildė 13 proc[4].

Įvairios apklausos patvirtina, kad pastaruoju metu į Europą persikelia ištisos amerikiečių šeimos. Kai kurie amerikiečiai, negalintys sau leisti įsigyti namų tėvynėje, ima svarstyti persikėlimo į Europą idėją, o Ispanija, pasižyminti puikiu oru, turtinga kultūra ir gera gyvenimo kokybe, traukia bene labiausiai.

Vis dėlto, skirtingai nei dauguma europiečių, kurie persikeldami į Ispaniją renkasi Viduržemio jūros pakrantės miestus, amerikiečiai pirmenybę teikia sostinės Madrido regionui. Remiantis naujausiais Ispanijos nacionalinio statistikos biuro duomenimis, 2021 m. Madrido regione iš viso gyveno 11 717 amerikiečių. Po to sekė Katalonija su 8 802 JAV piliečiais, o po jos – Andalūzija su 6 658 piliečiais.