D. Trumpas kalinių mainus vadina „antipatriotine gėda“
Rusijoje įkalintą JAV krepšinio žvaigždę Brittney Griner JAV iškeitė į garsųjį Rusijos ginklų prekeivį Viktorą Butą, kuris 12 metų buvo kalinamas Amerikos kalėjime[1]. Prezidentas Joe Bidenas sakė, kad B. Griner yra saugi ir iš Jungtinių Arabų Emyratų parskrido namo[2].
Džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad Brittney yra geros nuotaikos… Jai reikia laiko ir erdvės atsigauti.
Prezidentas Joe Bidenas pasirašė sandorį, pagal kurį B. Griner, kuri rugpjūčio mėnesį buvo išsiųsta į Rusijos įkalinimo įstaigą už narkotikų laikymą, buvo išlaisvinta. Tokį JAV valdininkų žingsnį pakomentavo aštriais komentarais garsėjantis respublikonas Donaldas Trumpas.
Buvęs prezidentas D. Trumpas ketvirtadienį pasmerkė šį apsikeitimą kaliniais, per kurį iš Rusijos kalėjimo buvo išlaisvinta JAV moterų krepšinio žvaigždė Brittney Griner. Jis tai vadina nepatriotišku žingsniu ir gėda šaliai[3].
Koks tai sandoris – iškeisti Brittney Griner, krepšininkę, kuri atvirai nekenčia mūsų šalies, į žmogų, kuris yra vienas didžiausių ginklų prekeivių visame pasaulyje ir atsakingas už dešimtis tūkstančių mirčių ir siaubingų sužeidimų.
Kalbėdamas apie krepšininkės neapykantą šaliai, jis turėjo omenyje Džordžo Floido protestų įkarštyje išsakytą B. Griner poziciją prieš tai, kad per WNBA rungtynes nebūtų grojamas nacionalinis himnas, ir pažadą išeiti iš aikštelės, jei jis bus grojamas, jos pasisakymus apie „Black Lives Matter“ judėjimą.
Krepšinio žvaigždė vertingesnė už JAV jūrų pėstininką
D. Trumpas taip pat akcentavo, kad Rusijoje paliktas JAV jūrų pėstininkas Paulas Whelanas, įkalintas 2020 m. dėl kaltinimų šnipinėjimu. JAV mano, kad P. Whelanas sulaikytas neteisėtai.
D. Trumpas, rašydamas savo paties socialinėje platformoje „Truth Social“ teigia, kad B. Griner neturėjo būti išlaisvinta. Juolab kai mainoma į tokį kalinį, kuris žinomas dėl siaubingų nusikaltimų.
Kodėl buvęs jūrų pėstininkas Paulas Whelanas nebuvo įtrauktas į šį visiškai vienpusišką sandorį? Jis būtų buvęs išleistas už dyką. Kokia kvaila ir nepatriotiška gėda JAV!!!
J. Bideno administracija teigė, kad dėl kaltinimų šnipinėjimu P. Whelanui Rusija jo bylą traktavo kitaip nei B. Griner[4], todėl jis mainuose dalyvauti nepretendavo.
Vasario mėnesį už kanapių aliejaus laikymą B. Griner buvo suimta Maskvos oro uoste, o praėjusį mėnesį ji buvo išsiųsta į pataisos koloniją. J. Bideno administracija liepos mėnesį pasiūlė apsikeisti kaliniais, žinodama, kad Maskva jau seniai siekė paleisti V. Butą.
Sudėtingas apsikeitimo sandoris apėmė du privačius lėktuvus, kuriais kaliniai buvo atgabenti į Abu Dabio oro uostą iš Maskvos ir Vašingtono, o vėliau parskraidinti namo.
V. Butas, plačiai žinomas kaip „mirties pirklys“, grįžo į Maskvą
Pranešama, kad į Maskvą parskraidintas V. Butas nusileido lėktuvo laipteliais nešinas gėlių puokšte, o po to apkabino savo motiną ir žmoną[5].
„Rusijos pilietis grąžintas į tėvynę“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Kai prezidentas J. Bidenas galiausiai pasirašė įsaką dėl V. Buto paleidimo, tai pakeitė jo 25 metų kalėjimo bausmę tiesioginiais mainais į B. Griner.
V. Buto žmona Alla, dar prieš jį parskraidinant, Rusijos televizijai sakė, kad su vyru kalbėjosi tik prieš dvi dienas: „ Jis turėjo man paskambinti šiandien vakare. Dabar mes pasimatysime ir apkabinsime vienas kitą. Tai geriau nei bet koks telefono skambutis.“
Viktoras Butas pardavinėjo ginklus karo vadams ir nesąžiningoms vyriausybėms, tapdamas vienu iš labiausiai ieškomų žmonių pasaulyje. Dėl prekybos ginklais Sovietų Sąjungos žlugimo metais jis buvo pramintas „mirties pirkliu“, o jo „žygdarbiai“ įkvėpė 2005 m. Holivudo filmą „Karo valdovas“, kuris buvo paremtas jo gyvenimo faktais.
Jo slapta karjera buvo nutraukta 2008 m., kai jis buvo suimtas Tailando sostinės Bankoko viešbutyje, o tai sukėlė Rusijos vyriausybės pyktį.
Po dvejų metų V. Butas buvo išduotas ir pastaruosius 12 metų praleido Amerikos kalėjime už sąmokslą remti teroristus ir žudyti amerikiečius.
Kalinių suėmimo aplinkybės vargu ar galėtų labiau skirtis
Kai vasarą prasidėjo derybos dėl B. Griner paleidimo, JAV aiškiai pareiškė norinti, kad į mainus būtų įtrauktas buvęs jūrų pėstininkas Paulas Whelanas.
V. Buto advokatas Aleksejus Tarasovas Rusijos televizijai sakė, kad JAV nuo pat pradžių norėjo, jog būtų grąžinti du jos piliečiai, o Rusijos užsienio reikalų ministerija skundėsi, kad Vašingtonas kategoriškai atsisakė pradėti dialogą.
Kalbama, kad mainai atrodo labai nesąžiningai kai žudikas ir žiaurus nusikaltėlis yra mainomas į krepšinio žvaigždę, suimtą tik už kanapių aliejų lagamine.
Amerika norėjo tartis dėl P. Whelano išlaisvino, bet Rusija nepritarė šiai idėjai.
Greitai po derybų tapo aišku, kad 2018 m. įkalintas ir šnipinėjimu įtariamas P. Whelanas nedalyvaus Rusijos mainuose. Tai sužlugdė jo šeimos viltis. P. Whelanas sakė, labai nusivylęs, jog nebuvo padaryta daugiau, kad jis būtų išlaisvintas, nes jis nepadarė jokio nusikaltimo.
Laikė įkalinimo įstaigose, kurios yra netoli viena nuo kitos
32 metų Brittney Griner yra viena iš žinomiausių sportininkių Amerikoje. JAV krepšinio sezono metu dukart olimpinė čempionė yra WNBA lygos „Phoenix Mercury“ žvaigždė.
Vienintelė priežastis, dėl kurios ji skrido į Maskvą, buvo noras žaisti Rusijoje ne sezono metu. Rusijos teismui ji sakė, kad jos rankinėje rastas kanapių aliejus buvo tik nuoširdi klaida.
Praėjusį mėnesį B. Griner buvo perkelta į įkalinimo koloniją Mordovijoje, atokioje vietovėje, esančioje maždaug už 500 km į pietryčius nuo Maskvos. Ji buvo laikoma netoli tos vietos, kur Paulas Whelanas atlieka 16 metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų šnipinėjimu.