ES imasi skubių veiksmų, kad Europos pramonės neištiktų griūtis
Panašu, kad Europos Sąjungos ryšiai su JAV gali pakišti koją verslams ir visai ES pramonei. Europa turi tvarkytis su galimu pavojumi, kuris vis didėja dėl Amerikos veiksmų. Europa turi sugalvoti ko imtis ir kaip atsakyti į nenumaldomai artėjančius pokyčius verslo ir pramonės santykiuose su JAV[1].
Dėl Rusijos karo Ukrainoje energijos kainos Europoje, atrodo, ilgai bus gerokai didesnės nei JAV. Be to, prezidentas Joe Bidenas šiuo metu taip pat rengia 369 milijardų dolerių vertės pramoninių subsidijų schemą, kuria siekiama paremti žaliosios pramonės šakas pagal Infliacijos mažinimo įstatymą[2]. Tai ir kelia grėsmę ES.
Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire konferencijoje su Vokietijos ministru Robertu Habecku baiminasi, kad įsigaliojęs įstatymas atims nemažą dalį investicijų iš Europos žemyno. O tai gali sukelti dar daugiau bėdų[3].
Europa turi ginti savo interesus, juolab, kad ES pareigūnai baiminasi, kad įmonės patirs spaudimą perkelti naujas investicijas į JAV, o ne į Europą.
Rugpjūčio mėnesį JAV įstatymų leidėjai jau patvirtino plataus masto mokesčių, sveikatos ir klimato įstatymo projektą, kuriame klimato ir energetikos politikai numatyta rekordinė suma.
Į šį svarbų paketą įtrauktos mokesčių lengvatos Šiaurės Amerikoje pagamintiems elektriniams automobiliams ir parama JAV energijos tiekimo grandinėms.
Europos Sąjunga rimtai sunerimusi dėl naujų JAV infliacijos mažinimo įstatymų
ES Komisijos atstovas Thierry Bretonas įspėja, kad naujasis J. Bideno subsidijų paketas kelia iššūkį Europos ekonomikai. Jis teigia, kad dabar verslas ir pramonė Europoje turi daug daugiau vertės ir svarbos[4], tačiau JAV su savo įstatymų kaita gali lemti visišką pramonės griūti jei Amerikos pramonė užgoš ES.
Europos Komisija ir šalys, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją, suprato, kad turi veikti greitai, jei nori užkirsti kelią žemyno virtimui pramonine dykviete.
Pasak dviejų aukšto rango pareigūnų, dabar ES rengia skubios pagalbos schemą, pagal kurią pinigai bus nukreipiami į svarbiausias aukštųjų technologijų pramonės šakas.
Preliminarus sprendimas, kurį dabar rengia Briuselis, yra JAV subsidijas kompensuoti ES fondu. Tai būtų Europos suverenumo fondas, kuris jau buvo paminėtas Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen rugsėjo mėnesio pranešime apie Sąjungos padėtį.
Fondas yra skirtas padėti įmonėms investuoti Europoje ir laikytis plataus užmojo ekologinių standartų apie kuriuos kalbama ir Amerikoje.
Reaguoti reikia itin greitai, nes įmonės jau dabar sprendžia, kur ateityje statyti savo gamyklas
Pareigūnai įspėjo, kad yra ne viena priežastis, dėl kurių Briuselis turi reaguoti greitai. Pavienės ES šalys gali imtis savarankiškų veiksmų ir skubiai skirstyti pinigus. To reikia išvengti. T. Bretonas teigė, kad dabar labai svarbu skubiai sustabdyti vykstantį deindustrializacijos procesą[5].
Tai šiek tiek panašu į skendimą. Tai vyksta tyliai.
Briuselis nori pasiekti susitarimą, pagal kurį Europos įmonės galėtų naudotis tokiomis pat lengvatomis kaip Amerikoje. Toks diplomatiškas sprendimas šiai situacijai būtų geriausias. Tačiau mažai tikėtina, kad toks planas pavyks, tdėl manoma, kad subsidijų lenktynės taps realiu planu B.
Norint pasiekti geriausią sprendimą, bus labai svarbu užsitikrinti Vokietijos ir kitų Komisijos narių, kaip prekybos vadovo Valdžio Dombrovskio ir konkurencijos vadovės Margrethe Vestager, paramą.
Reikia imtis priemonių prieš Vašingtoną ir nukreipti lėšas į Europos pramonę
Prancūzija seniai kalba, kad reikia imtis priemonių prieš Vašingtoną ir nukreipti valstybės lėšas į Europos pramonę. Tai padėtų žemyno pramonei klestėti. Ši idėja dabar populiarėja ir Berlyne, kuris tradiciškai yra ekonomiškai liberalesnis. Šios šalys atlieka svarbų vaidmenį ir gali įtakoti ES sprendimus.
Yra itin svarbu, kad Eurpors požiūris į tokius iššūkius būtų glaudžiai koordinuotas, kaip sako Prancūzijos ir Vokietijos atstovai. Juolab, kad Europa gali stipriai konkuruoti pasaulinės pramonės srityje, ypač technologijų industrijoje.
Penktadienio ES prekybos ministrų susitikime Briuselis tikisi sulaukti daugiau aiškumo, ar šalys yra pasirengę imtis siūlomų priemonių.
Visos idėjos ir grėsmės bus aptariamos per artėjančias savaites nes susitikimai suplanuoti tiek Europos komisijai, tiek šalių lyderiams, tiek ministrams. Tad atsakymas, ko imsis ES, turėtų pasiekti mus jau netrukus.