Tyrėjai pristatė novatorišką kraujo tyrimą Alzheimerio ligos požymiams nustatyti
Didelį proveržį ankstyvoje Alzheimerio ligos diagnostikoje padariusi įmonė pradėjo prekiauti JAV gydytojams skirtu savo naujovišku kraujo biožymenų testu. Šis testas skirtas Alzheimerio ligos – alinančios neurologinės ligos, dėl kurios palaipsniui blogėja atmintis ir pažintiniai gebėjimai – požymiams nustatyti.
Šis testas, pavadintas „Amyloid-Tau-Neurodegeneration“ (ATN) profiliu, reiškia didžiulį šuolį Alzheimerio ligos diagnozės nustatymo srityje. Nors juo negalima tiksliai nustatyti Alzheimerio ligos, jis yra strateginis metodas, padedantis gydytojams nustatyti pacientus, kuriems reikalingos pažangios diagnostikos procedūros[1].
Brianas Caveney, „Labcorp“ vyriausiasis medicinos ir mokslo vadovas, pabrėžė, kad šis metodas naudingas veiksmingai atrenkant pacientus, kuriems reikia tolesnio įvertinimo. Norint suprasti šio testo reikšmę, būtina įsigilinti į Alzheimerio ligos esmę. Alzheimerio liga, kuriai būdingas laipsniškas amiloido plokštelių ir taukų susipynimų kaupimasis smegenyse, sutrikdo smegenų ląstelių funkcijas, dėl to jos pradeda blogai funkcionuoti ir galiausiai žūsta.
Anksčiau šie pokyčiai buvo nustatomi atliekant smegenų skysčio tyrimus, kurių metu buvo atliekama įkyri juosmeninės punkcijos procedūra, arba atliekant smegenų PET skenavimą. Šie PET tyrimai dažnai kainuoja brangiai ir gali būti net nekompensuojami sveikatos draudimo.
Inovacija ir pagalba greitesniam ir ankstesniam ligos nustatymui
Dabar su ATN profiliu diagnostikos situacija stipriai pasikeis. Esant teigiamam ATN rezultatui, norint galutinai diagnozuoti Alzheimerio ligą, būtina atlikti smegenų skysčio tyrimą arba PET tyrimą. Kita vertus, neigiamas ATN rezultatas gali padėti pacientams išvengti šių sudėtingų ir invazinių tyrimų. Vietoj to jie gali būti vertinami dėl kitų neurodegeneracinių sutrikimų. Pranešama, kad Alzheimerio liga sudaro didelę dalį demencijos atvejų, maždaug 60 %.
Šio testo kaina yra 626 JAV doleriai, todėl diskutuojama ir apie finansinius šio testo aspektus. „Labcorp“ tariasi su sveikatos draudimo paslaugų teikėjais, įskaitant JAV vyriausybės remiamą „Medicare“ planą, skirtą 65 metų ir vyresniems asmenims, dėl galimų kompensavimo scenarijų[2].
Įdomu tai, kad kol kas ATN profilis, priskiriamas laboratorijos sukurtiems testams, neprivalo būti patvirtintas FDA. Tačiau artimiausioje ateityje tai gali pasikeisti. FDA neseniai pateikė pasiūlymą reglamentuoti tokius diagnostinius testus, pabrėždama jų saugumą ir veiksmingumą.
Šiuo atžvilgiu „Labcorp“ yra aktyvi ir bendradarbiauja su akademiniais ekspertais, kad galėtų toliau vertinti savo testą. Jei įstatymai keisis, esame įsipareigoję laikytis visų naujų reguliavimo gairių, teigia tyrėjai. Ši naujovė gali atverti kelią supaprastintai Alzheimerio ligos diagnostikos procedūrai, žadančiai ankstyvą ligos nustatymą ir savalaikį įsikišimą.
„AD-Detect“ kraujo tyrimas: keičia žaidimo taisykles, ar kelia susirūpinimą?
Neseniai pasirodęs dar vienas Alzheimerio ligos diagnostikos pasiekimas sukėlė ir džiaugsmo, ir nerimo. Dabar visi, kuriems rūpi Alzheimerio ligos rizika, gali patogiai užsisakyti kraujo tyrimą internetu per „Quest Diagnostics“ ir laukti rezultatų patogiai įsitaisę namuose. Šis namuose atliekamas testas, vadinamas „AD-Detect“, žada aptikti padidėjusį amiloido beta baltymų kiekį, kuris yra pripažintas Alzheimerio ligos požymis.
Liepos pabaigoje išleistas šis testas pirmiausia skirtas 50 metų ir vyresniems asmenims, kuriems kyla įtarimų dėl pažintinių funkcijų pablogėjimo, arba tiems, kurių šeimoje yra Alzheimerio ligos atvejų. Atsižvelgiant į tai, kad Alzhaimerio liga yra viena baisiausių ligų, panaši į vėžį, ir į prognozes, kad Alzhaimerio liga sirgs beveik 7 mln. vyresnio amžiaus JAV piliečių, o iki 2060 m., jei nebus medicinos pažangos, jų skaičius padvigubės, tokio testo rinka yra didžiulė[3].
Tačiau keli Alzheimerio ligos tyrėjai ir gydytojai išreiškė abejonių. Jiems nerimą kelia tai, ar „AD-Detect“ yra patikimai moksliškai patvirtintas ir ar didelė klaidingai teigiamų rezultatų tikimybė. Be to, vis labiau nerimaujama, kad pagyvenę žmonės gali neteisingai interpretuoti rezultatus. Nepaisant to, kad pradinė testo kaina buvo 399 JAV doleriai, o dabar ji sumažinta iki 299 JAV dolerių, verta paminėti, kad draudimas šių išlaidų nepadengia.
Kaip teigia Alzheimerio asociacija, tiesiogiai vartotojams skirti Alzheimerio ligos testai gali būti per ankstyvi. Bendrovė pabrėžia, kad šis metodas nėra galutinė Alzheimerio ligos diagnostikos priemonė, o greičiau padeda įvertinti žmogaus polinkį į šią ligą. Tačiau artėjant Alzheimerio ligos apibrėžimo pakeitimui, amiloido perteklius gali būti automatiškai klasifikuojamas kaip ikiklinikinė Alzheimerio liga.
Nauji tyrimų metodai dar vertinami skeptiškai
Pasak bendrovės neurologijos medicinos direktoriaus Michaelo Racke’s, teigiamas testo rezultatas galėtų paskatinti asmenis aptarti kognityvinius simptomus su gydytojais ir netgi apsvarstyti galimybę konsultuotis su demencijos specialistais. Aktyvūs žmonės taip pat galėtų imtis priemonių smegenų sveikatai palaikyti. Tačiau tyrėjams abejonių kelia tai, kad testą palengvina kognityvinių funkcijų pablogėjimas, apie kurį praneša patys asmenys, o ekspertai pabrėžia, kad tokie savęs vertinimai yra nepatikimi.
Nors M. Racke mini būsimus mokslinius šio tyrimų metodo tyrimus, išlieka susirūpinimą keliantis klausimas: teigiamas testo rezultatas nebūtinai reiškia artėjančią Alzheimerio ligą. Amiloidas kaupiasi lėtai, o jo buvimas tiksliai nenurodo demencijos pradžios. Meera Sheffrin iš Stanfordo sveikatos priežiūros įstaigos pabrėžė, kad testas yra dviprasmiškas, ir pabrėžė, kad pažinimo simptomai gali atsirasti dėl kitų priežasčių.
Be to, Alzheimerio asociacijos atstovė Rebecca Edelmayer išreiškė susirūpinimą, kad dėl didelių teigiamo rezultato pasekmių sergantys senjorai gali atsisakyti tolesnio vertinimo ir tinkamos priežiūros. Mičigano universiteto apklausa atitinka šiuos nuogąstavimus ir rodo, kad gavus teigiamą rezultatą gali kilti nesusipratimų ir nerimo. Nors išsami apklausa rodo, kad senjorai, gavę teigiamą testo rezultatą, yra linkę imtis veiksmų, daugelis ekspertų skeptiškai vertina tai, kad inovaicja neatliko tarpusavyje peržiūrėtų patvirtinimo tyrimų.
Vašingtono universiteto Medicinos mokyklos Sent Luise neurologijos docentė Suzanne Schindler pabrėžė, kad didelis klaidingai teigiamų rezultatų skaičius gali būti žalingas. Tyrimui įžengus į Alzheimerio ligos diagnostikos sritį, negalima ignoruoti platesnių jo naudojimo pasekmių. Be klinikinių ir mokslinių diskusijų, didelį susirūpinimą kelia pacientų privatumo apsauga ir galima diskriminacija dėl teigiamo rezultato.
Galiojantys JAV įstatymai, įskaitant HIPAA, neapsaugo tokių tiesiogiai vartotojams skirtų tyrimų, todėl vartotojų konfidencialumas lieka neapsaugotas. Nauji tyrimai ir inovacijos bei jų pritiakymas yra permainingas žingsnis Alzheimerio ligos diagnostikos srityje, bet tai reikia vertinti atsargiai. Potencialūs naudotojai, prieš imdamiesi veiksmų, turi gerai apsvarstyti savo motyvus ir galimus rezultatus.