Alytuje planuoja naikinti narų gelbėtojų padalinį
Jau nuo kitų metų pradžios Alytuje nebeliks narų padalinio, esančio priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Tą patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos. Alytaus ugniagesiai yra pavaldūs Vilniaus priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai, todėl pagal naująją tvarką, jei pagalbos prireiktų skęstančiajam, narus atsiųstų į Alytų iš Vilniaus.
Alytuje specialiai apmokyti ugniagesiai gelbėtojai, kurie galėjo gelbėti skęstančiuosius, darbavosi apie dvidešimt metų. Narai buvo perėję specialius apmokymus ir galėjo ne tik traukti skęstančiuosius iš vandens paviršiaus, bet ir nerti į vandenį ieškodami skenduolių arba siekdami padėti skęstantiems, bet jau panirusiems ir iškilti nepajėgiantiems nukentėjusiesiems.
Alytaus priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje vis dar dirba šešiolika narų ir trylika plaukikų. Narai paslaugas teikia visose Alytaus apskrities savivaldybėse, kartais tenka vykti ir už šios apskrities ribų.
2014 metais Alytaus ugniagesių tarnyba, vykdydama europinių fondų finansuojamą projektą, įsigijo specialiai narams skirtą automobilį, kuriame yra visa reikalinga įranga, narų kostiumai, suspausto oro balionai, valtis.
Per paskutinius dvejus metus narų pagalbos reikėjo apie 50 kartų. Jie rado 15 skenduolių, policija į pagalbą narus kvietėsi daugiau nei 20 kartų, 10 kartų teko važiuoti į ketinamas įvykdyti savižudybes[1].
N. Cesiulis sako: panašu į regionų naikinimą
Tuo tarpu socialdemokratas Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad tokie dabartinės valdžios veiksmai niekaip nesiriša su jų pažadu ir ketinimu stiprinti savivaldą ir regionus. Regionuose jau naikinami svarbūs ligoninių skyriai, centralizuotos ir prie didžiųjų miestų prijungtos paramedikų komandos, likviduojamos mokyklos, o dabar, panašu, atėjo ir kitų specialiųjų tarnybų eilė.
„Ketinama neleisti dirbti tiems žmonėms, kurie operatyviai gelbėdavo žmones, padėdavo rasti ir iškelti paskendusiųjų kūnus, vykdydavo prevenciją ir daugybę kitų užduočių.
Tai nėra kažkokie specialūs narai, kurie laukdavo, kad juos pakvies panardyti, tai – tie patys ugniagesiai gelbėtojai, turintys papildomą narų kvalifikaciją.
Šiandien VRM siūlo nesinaudoti šia kvalifikacija, nereaguoti į pagalbos šauksmą, o verčiau palaukti, kol narai atvažiuos iš Vilniaus. Profesionalams, kurie šias funkcijas vykdė 20 metų, nebus leidžiama vykdyti jų ir toliau“, – savo socialiniame tinkle rašė Alytaus meras.
Jis pridūrė, kad keista, kad Vilniuje sėdintys valdininkai mano, kad Alytaus rajone esančius Dusios ar Metelio ežerus iš Vilniaus narai pasieks greičiau, nei iš Alytaus.
„O kas bus nelaimei nutikus upėje, kur bus nuneštas kūnas per tą laiką, kol Vilniaus narai atvyks jo ieškoti?
Kaip jaustis žmonėms, kurių artimasis ar šeimos narys nuskendo? Ką jiems pasakyti, kodėl neneriama ir neieškoma?
Palaukite kelias valandas, kol Vilnius pasiruoš įrangą, surinks komandą ir atvažiuos į Alytų“, – nekokius ateities scenarijus nupiešė N. Cesiulis.
„Man tai panašu į regionų naikinimą. Visos pajėgos telkiamos į Vilnių ir Kauną. Ar taip valdantieji konservatoriai demonstruoja regionų stiprinimo politiką?“, – kirto meras.
Maža to, meras sako, kad ugniagesiai gelbėtojai, kurie turi ir narų kvalifikaciją, ne tik gelbėja žmones, bet ir edukuoja, užsiima su vaikais, pasakoja jiems apie saugų elgesį ir panašiai.
„Aš noriu, kad Alytaus regionas turėtų ir ugniagesius gelbėtojus, ir narus, ir policiją. Kad šias pareigas užimtų mūsų regiono gyventojai, kad jiems būtų mokamos orios algos. Noriu, kad nutikus nelaimei, kai kiekviena minutė yra svarbi, operatyviai atvyktų pagalba, kad žmonėms nereikėtų laukti kelias valandas, kol kažkas jiems padės.
Noriu, kad žmogui įlūžus po ledu ar apsivertus baidarei, gelbėtojų sugaištas laikas nenusineštų gyvybės“, – sakė N. Cesiulis[2].
Alytuje nebeliks ir savos policijos?
Tačiau ugniagesiai gelbėtojai, turintys naro specializaciją, nėra vieninteliai pareigūnai, kuriuos norima patraukti iš regionų. Alytaus meras kiek anksčiau pasidalino įrašu, kuriame sakė, kad policijos reforma atsilieps Alytui, nes norima panaikinti Alytaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą.
„Alytus neteko SoDros, neliko VMI, Registrų centro, Archyvo, dabar atėjo laikas policijai?
Paprojektuokime situaciją: Alytuje įvyksta nusikaltimas (kūno sužalojimas, išžaginimas, plėšimas ir t.t.), reikia reaguoti, po to tirti, vykdyti apklausas, ieškoti įtariamųjų. Ar tai reiškia, kad po policijos reformos Alytus be Kauno policijos leidimo negalės atlikti šių funkcijų?
O smurto šeimoje atveju, kai girtas vyras lupa vaikus ir žmoną, irgi policijos ekipažas į Alytų važiuos iš Kauno?“, – svarstė socdemas.
Jis pridūrė, kad kol kas Alytus yra vienas saugiausių miestų Lietuvoje, tačiau kažin į kurią pusę pakryps situacija įvykdžius policijos reformą[3].
Keičiasi tik valdymo forma ir pavaldumas
Tuo tarpu į N. Cesiulio abejones ir baimes sureagavo ir buvęs Policijos generalinis komisaras, buvęs Alytaus meras Vytautas Grigaravičius. Jis „Vakaro žinioms“ teigė nemanantis, kad policiją Alytuje kas nors panaikins.
„Šiaip nemanau, kad policija Alytuje bus naikinama. Taip nėra. Keičiasi tik pati valdymo forma ir pavaldumas. Jeigu Seimas patvirtins policijos struktūrinę pertvarką, Alytuje neliks kai kurių policijos vadovų, vietoje jų vadovaus iš Kauno, bet patys alytiškiai pareigūnai liks čia, Alytuje ir rajone dirbti. Tik skaitysis, kad jų nutolusios darbo vietos. Bet ar tai geriau, ar blogiau, parodys laikas. Tačiau mero N.Cesiulio nuogąstavimai, aš manau, yra suprantami“, – žurnalistams sakė jis.
Vis dėlto jis pridūrė, kad tikrai tikėtina, kad nusikaltimų gali padaugėti.
Jis taip pat pridūrė, kad valdžios noras viską tvarkyti centralizuotai gali lemti, kad ir tų penkių apygardų nebeliks, galiausiai liks viena, iš kurios vyks visas valdymas taip, kaip dabar yra kariuomenėje[4].