Praėjus vos kelioms dienoms po lėktuvo avarijos, jau kalbama apie J. Prigožino pamainą
Praėjusį ketvirtadienį pasaulį apskriejo žinia, kad lėktuvo avarijoje žuvo „Wagner“ įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas. Sekmadienį, Rusijos tyrimų komitetas paskelbė, kad atlikus oficialią genetinę analizę, patvirtinta „Wagner“ vadovo mirtis.
Tyrimų komiteto atstovė teigė, kad atliekant tyrimą dėl lėktuvo katastrofos Tverės srityje, baigti molekuliniai genetiniai tyrimai, o remiantis jų rezultatais, buvo nustatyta visų 10 aukų tapatybė ir ji atitinka skrydžio sąraše nurodytą sąrašą[1].
Nors viešojoje erdvėje netrūksta abejonių, dėl to, ar J. Prigožinas iš tiesų mirė, ar taip yra siekiama tik nukreipti Vakarų dėmesį, nuo kitų jo ar Kremliaus planų, JAV žvalgyba paskelbė, kad „Wagner“ vadovas yra laikomas mirusiu[2]. Britų žvalgyba taip pat paantrino tokias išvadas[3].
Nors rusų ekspertai, regis, laikosi tokios pačios pozicijos, nepriklausomi tyrėjai ragina pasirodžiusią informaciją vertinti atsargiai. Tuo tarpu Kremlius penktadienį „melu“ pavadino gandus, kad būtent jo užsakymu buvo nužudytas J. Prigožinas[4].
Vis dėlto, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tą pačią dieną pasirašė dekretą, pagal kurį sukarintų grupių nariai turės prisiekti ištikimybę Rusijai[5]. Tai jis padarė praėjus dviem mėnesiams po to, kai J. Prigožinas surengė maištą prieš Rusijos karinę vadovybę.
Vis dėlto, dabar Kremliui pagrindo nerimauti tarsi nėra. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, penktadienį paklaustas apie „Wagner“ ateitį, pareiškė, kad „teisiškai privati karinė grupė „Wagner“ neegzistuoja“.
Tačiau štai, Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kalbėdamas apie samdinių grupuotės „Wagner“ vado J. Prigožino mirtį, pažymi, kad anksčiau ar vėliau jo vieta bus užimta: anot ministro, „kiekvienam žuvusiam prigožinui atsiras naujas prigožinas“, o jo vieta gali būti užimta kitų asmenų[6]. Tai, atrodo, tampa tiesa. JAV žiniasklaida jau imama kalbėti apie asmenį, kuris galimai pakeis J. Prigožiną.
J. Prigožiną pakeisti galinčių asmenų sąraše – įtakingi oligarchai ir žinomi nusikaltėliai
Kadangi per aviakatastrofą žuvo ne tik J. Prigožinas, bet ir potencialūs jo pavaduotojai, „Wagner“ vadovybėje artimiausioje ateityje vyks daugybė pokyčių.
Remiantis JAV žiniasklaidoje skelbiama informacija, atrodo, kad labiausiai tikėtinas kandidatas perimti „Wagner“ misijas yra „Redut“ – Rusijos žvalgybos kontroliuojama samdinių grupuotė, kurios veikla prasidėjo kaip su Kremliumi susijusių oligarchų ir aukštų karinių vadovų sandoris[7].
„Redut“ įkūrė Genadijus Timčenka. Dar praėjusį mėnesį Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmų Užsienio reikalų komitetui duotuose parodymuose, buvęs aukšto rango Rusijos karininkas ir „Wagner“ kovotojas teigė, kad „Redut“ buvo įsteigta siekiant apsaugoti su V. Putinu susijusio oligarcho G. Timčenkos nupirktas gamyklas.
Remiantis „Forbes“ duomenimis, G. Timčenkos turtas siekia daugiau kaip 23 mlrd. dolerių. Oligarchas turi daugybės Rusijos įmonių, įskaitant dujų bendrovę „Novatek“ ir naftos chemijos produktų gamintoją „Sibur“, akcijų.
O kandidatų užimti J. Prigožino vietą yra ir daugiau. Antrasis jų yra Krymo gubernatoriaus Sergejaus Aksionovo sukurta speciali karinė grupė „Konvojus“. Šiai grupei, pavadintai caro kazokų asmens sargybinio, vardu, vadovauja Konstantinas Pikalovas – senas J. Prigožino draugas. Pastaraisiais mėnesiais, K. Pilakovas ir jo komanda aktyviai dalyvavo konflikte Ukrainos Chersono srityje.
Tuo tarpu britų žiniasklaida skelbia, kad J. Prigožino vietą gali užimti buvęs Rusijos KGB karininkas ir nuteistas ginklų prekeivis Viktoras Anatoljevičius-Butas[8].
Jis gimė Dušanbėje, Tadžikistane, tačiau yra ukrainiečių tautybės. Rusijos pilietybės jis paprašė tik po Sovietų Sąjungos subyrėjimo. Prieš tai jis baigė Sovietų armijos Užsienio kalbų institutą, o dėl to, jis moka net mažiausiai septynias kalbas: rusų, anglų, portugalų, uzbekų, prancūzų, arabų ir persų.
Vėliau jis įsteigė oro transporto įmonę, kurią iš tikrųjų naudojo ginklų kontrabandai. Jis plėtė veiklą Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Afganistane, Gvinėjoje ir Liberijoje. 2008 m. po tarptautinės medžioklės V. Antolijevičius-Butas buvo suimtas viename Tailando viešbutyje.
Tuomet JAV paprašė jį išduoti dėl įtarimų, kad jis vykdė daugiamilijoninį ginklų sandorį su Kolumbijos antivyriausybine partizanų organizacija FRAC.
Po dvejų metų jis buvo išduotas Jungtinėms Valstijoms, kur buvo nuteistas dvidešimt penkeriems metams kalėjimo, tačiau bausmės neatliko. Daugelis jo pavardę galėjo išgirsti praėjusiais metais, kai 2022 m. pabaigoje, suimtųjų apsikeitime jis buvo iškeistas į amerikiečių krepšininkę Brittney Griner, kuri Rusijoje buvo nuteista devyneriems metams už tai, kad į šalį įvežė hašišo aliejų elektroninėms cigaretėms.
Ekspertai teigia, kad naujasis „Wagner“ vadovas dirbs iš šešėlio
Pasak Lankasterio universiteto tarptautinės politikos profesoriaus Amalendu Misros, „Wagner“ vadovybės struktūra yra griežtai slepiama, todėl dabar, nėra visiškai aišku, kas iš tiesų pakeis J. Prigožiną.
Nepaisant ankstesnio „Wagner“ sukelto chaoso V. Putino vyriausybei, A. Misra prognozuoja, kad sukarinta grupė ir toliau atliks svarbų vaidmenį Rusijos užsienio politikoje ir išliks atskirta nuo Rusijos gynybos ministerijos[9].
Maskva daugelį metų neigė bet kokias sąsajas su „Wagner“, pastaruoju metu ji pripažino Kremliaus ryšius su šia grupuote, o birželio mėnesį V. Putinas pareiškė, kad „Wagner“ visiškai finansuoja pati valstybė. Vis dėlto, dabar manoma, kad Kremlius vėl pasirinks slaptumo politiką.
„Kremlius neketina sakyti, kad vadovu buvo paskirtas naujas asmuo, nes tai atvertų jam kelią įvairiems teisiniams klausimams ir kaltinimams karo nusikaltimais. Taigi tai vyks slapta ir tyliai. Manyčiau, kad visa tai galėjo būti suplanuota jau seniai“, – sako profesorius A. Misra.
Ekspertas taip pat sako, kad šį kartą, tikėtina, jog V. Putinas pasirinks žmogų, kuris bus daug mažiau matomas viešumoje.
Pastebima, kad J. Prigožino žinomumas ir karo metu išaugęs populiarumas sukėlė papildomų problemų Kremliui, todėl dabar bus pasirinktas toks „Wagner“ vadovas, kuris bus visiškai pakantus Kremliaus pasiūlymams ir nuomonėms, o tai užkirs kelią bet kokiai konfrontacijai ir galimai priešpriešai.