Asmeninės kelionės valstybės tarnautojams nebebus asmeninės
Vidaus reikalų centrinių įstaigų darbuotojų laukia naujovės – jų kelionėsį užsienį bus sekamos. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pareiškė, kad atsižvelgiant į grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo apžvalgas bei siekiant apsaugoti valstybės interesus, užtikrinti valstybės ir tarnybos paslapčių saugumą, rekomenduojama vidaus reikalų centrinių įstaigų darbuotojams informuoti apie darbo ir asmenines išvykas į užsienį.
Kas tris mėnesius turės būti surenkami ir pateikiami duomenys apie darbuotojus, kurie vyko į užsienį tiek darbo, tiek asmeniniais reikalais.
Nurodyta, kad darbuotojas, kuris ruošiasi vykti į užsienio šalį, ne vėliau kaip prieš savaitę Centrinės įstaigos vadovui turi pateikti informaciją apie tai, kur tiksliai važiuoja, kokiu tikslu tai daro, kiek laiko ketina būti užsienyje. Taip pat privaloma nurodyti kontaktus, kuriais darbuotoją galima pasiekti užsienyje.
Jei darbuotojas vyksta ne į Europos Sąjungos arba Šiaurės Atlanto sutarties valstybes, traktuojama, kad jis vyksta į aukštesnės rizikos šalis, todėl papildomai turi informuoti kas vyksta į kelionę kartu ir koks yra jų ryšys su darbuotoju, taip pat kokiu būdu bus keliaujama ir net nurodyti kelionės maršrutą – kokias vietas lankys, kur apsistos ir pan.
Taigi, sudie Vidaus reikalų centrinių įstaigų darbuotojų ramioms atostogoms. Neduok Dieve, kuris nors darbuotojas į kelionę norės vežtis ne žmoną, taip ir asmeniniai reikalai visiems kolegoms taps greitai žinomi…
O kas bus, jei darbuotojas nuspręs užsienyje pasilikti ilgiau? Jei nepavyks keliauti nurodytu būdu, apsistoti numatytose vietose arba į lankytinų vietų sąrašą bus spontaniškai įtraukti nauji lankytini objektai? Kol kas nežinoma, kaip bus vertinama tokia darbuotojų savivalė.
Vidaus reikalų ministerijoje dirba 201 darbuotojas. Numatytos taisyklės galioja tiems, kurie dirba su darbo sutartimis.
Nerekomenduoja vykti į Baltarusiją
Vidaus reikalų ministerija taip pat yra paskelbusi informaciją, kad Lietuvos piliečiai keliauti į Baltarusiją neturėtų.
Ministerija teigia, kad Baltarusijoje Lietuvos piliečiai gali būti neteisėtai sulaikomi, jiems pateikus išgalvotus kaltinimus. Keliaujantys Lietuvos piliečiai yra apklausinėjami pasienio punktuose, pasitelkiant šantažą ir psichologinį spaudimą, verčiami bendradarbiauti. Pasienyje vykstančių apklausų metu iš keliaujančiųjų paimami išmanieji įrenginiai – telefonai, kompiuteriai, tikrinami kontaktai, susirašinėjimai bei kita informacija, kuri vėliau gali būti panaudota ne tik prieš juos, bet ir prieš jų šeimos narius, artimuosius, pažįstamus.
„Lietuvos piliečiai Baltarusijoje gali pakliūti į įvairias provokacines situacijas. Į jas gali pakliūti ir mūsų pareigūnai bei valstybės tarnautojai. Todėl griežta Vidaus reikalų ministerijos rekomendacija – išvengti kelionių į Baltarusiją, net pačiais nekalčiausiais tikslais”, – teigė vidaus reikalų viceministras A. Abramavičius.
Pristatyti ir šiuo metu šešiuose pasienio kontrolės punktuose pastatyti stendai, kuriuose primenama ir toliau galiojanti Užsienio reikalų ministerijos rekomendacija Lietuvos piliečiams nevykti į Baltarusiją, o tiems, kurie šiuo metu yra ten, nedelsiant išvykti iš šalies. Lietuvos piliečių kelionės į Baltarusiją, ignoruojant Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijas, kelia grėsmę jų pačių saugumui, sveikatai ir gyvybei[1].
Rusijos parlamentarai taip pat turi pranešti apie keliones į užsienį
Paradoksalu tai, kad sovietinio šleifo besikratanti mūsų valdžia ne taip jau retai pasielgia labai panašiai, kaip ir rusų valdžia.
Štai nuo šių metų pradžios Dūmos, Rusijos parlamento, deputatai turės pranešti valdžios institucijoms apie planuojamas privačias keliones į užsienį.
Tiesa, informavimo priežastys yra kitokios, nei Lietuvoje. Rusijos politikų, besimėgaujančių prašmatniu gyvenimu užsienyje, nuotraukos laikomos nederamomis, kai šalies kariuomenė vykdo karo veiksmus Ukrainoje.
Naująją taisyklę pristatė Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas. Jis pabrėžė, kad informavimas apie keliones dar nereiškia, kad reikės prašyti ir laukti leidimo išvykti. Oficialioms parlamentarų kelionėms tai neturės įtakos.
Pastarosiomis savaitėmis vienas deputatas siuntė linkėjimus iš Meksikos paplūdimio. „Daug pinigų ir geros nuotaikos“, – parašė jis. Kitas paskelbė nuotraukas iš prabangaus Dubajaus kurorto, nusifotografavęs su gynybos ministro Sergejaus Šoigu dukra Ksenija Šoigu.
Tokios nuotraukos ir žinutės nepalankiai vertinamos rusų, gaunančių pranešimus apie žuvusiuosius fronte ir paveiktų Vakarų sankcijų[2].