Suprasti akimirksniu
  • A. Nedzinskas į parduotuvių lentynas siūlo grąžinti vaikišką šampaną – to neva nori gyventojai
  • Problema: nors vaikiškas šampanas draudžiamas, bet nepilnamečiai laisvai gali pirkti nealkoholinį alų ar vyną
  • Jau dešimtmetį nepilnamečiai negali įsigyti energetinių gėrimų
Šaltiniai
Vaikiškas šampanas
A. Nedzinskas pasiūlė sugrąžinti vaikišką šampaną. Mariaus Morkevičiaus/ELTA nuotrauka

A. Nedzinskas į parduotuvių lentynas siūlo grąžinti vaikišką šampaną – to neva nori gyventojai

Kiekvienas savo foto albume veikiausiai atrastume bent vieną nuotrauką, kurioje pozuojame prie gėrybėmis nukrauto gimtadienio stalo, o greta torto – ir vaikiškas džiaugsmas – tostas vaikiško šampano. Tačiau eina jau penki metai kaip suaugusiuosius norintys atkartoti mažamečiai su savo draugais prie stalo kelia sulčių stiklines. Tačiau naujai išrinktas seimo narys Antanas Nedzinskas svarsto, kad vaikiškas šampanas vėl galėtų sugrįžti į šalies rinką.

Politikas įsitikinęs, kad Lietuva pasaulio kontekste atrodo gana kvailokai, mat kitose šalyse yra leidžiama prekiauti vaikišku šampanu, o mes sekame tik paskui Šiaurės Korėją, kurioje taip pat draudžiamas šis šventinis gėrimas mažamečiams[1].

„Žinoma [rimta idėja – „Delfi“]. Šią mintį pasiūlė patys internautai. Manęs tiesiog klausia, kada grąžins vaikišką šampaną į Lietuvą“, – teigė A. Nedzinskas.

Tačiau tokios mintys kaipmat papiktino 2019-aisiais šio šampano uždraudimą šalyje inicijavusį, tuometinį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. Politikas net sarkastiškai pasiūlė prie vaikiško šampano sugrąžinti ir saldainines cigaretes bei 6-mečiams, gebantiems nuo sėdynės pasiekti vairą, leisti vairuoti automobilius[2].

Jei jau vadovautis internautų prašymais, pasak A. Verygos, šie pritartų ir pirotechnikos pardavimui nuo 10-ties metų bei ginklų įsigijimui nuo 14.

„O jei rimtai, tai pasiūlyčiau imtis auginti vaikus (jei ne savus, tai tikrai yra kas laukia galimybės neturėdami tėvų) ir pagaliau suaugti bei suprasti, kad ne viskas, ko prašo vaikai internete, turėtų būti įgyvendinta.“ – rėžė A. Veryga.

Politikas pridūrė, kad jei jau „niežti rankos“ padaryti gerą darbą Lietuvos vaikams, tai reikėtų pasirūpinti, kad pradinukams teikiamas nemokamas maitinimas būtų tikrai sveikas bei užtikrinti, kad nepilnamečiams nebūtų prieinami „veipai“, o mokyklose esantys dušai būtų sutvarkyti, kad vaikai po fizinio lavinimo pamokų galėtų nusiprausti ir noriai lankytų pamokas.

Vaikiško šampano pardavimų draudimas Lietuvos prekyvietėse įsigaliojo nuo 2019 metų lapkričio, o tuo metu įstatymo pakeitimus inicijavęs A. Veryga teigė, kad „nekaltas“ vaikiškas šampanas dar vaikystėje pradeda formuoti vaikų polinkį alkoholiui.

Vaikiško šampano prekyvietėse esą pasigedo gyventojai. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka
Vaikiško šampano prekyvietėse esą pasigedo gyventojai. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Problema: nors vaikiškas šampanas draudžiamas, bet nepilnamečiai laisvai gali pirkti nealkoholinį alų ar vyną

Tačiau išties vaikiško šampano draudimas galimai neduoda tiek ir tokių rezultatų kaip tikėtasi, mat vyresni vaikai parduotuvėse lengva ranka gali įsigyti jo „pakaitalų“ – nealkoholinio vyno, šampano ar alaus. Taigi, vietoje žaismingų vaikiško šampano pakuočių dabar nepilnamečiai gali gerti „tikrus“ alkoholinius gėrimus – tik be laipsnių.

Tokia neteisybe pasipiktino tinklalaidės „Tėvai paprastai“ vedėjas Simonas Urbonas, savo socialinėje paskyroje „Tik Tok“ gavęs žinučių su klausimais, ar normalu, kad į parduotuvę nuėjęs vaikas gali be jokių apribojimų įsigyti nealkoholinio vyno ar alaus[3].

„Aš negaliu patikėt! Valdžia uždraudė vaikišką šampaną, kaip žalingus įpročius skatinančią priemonę, bet pirmokas gali ateiti į alkoholio skyrių ir ten ramiai tarp visų alkoholinių gėrimų gėrimų ieškotis savo mėgstamų nealkoholinių pakaitalų“, – rėžė S. Urbonas.

Jau dešimtmetį nepilnamečiai negali įsigyti energetinių gėrimų

Tuo tarpu Lietuvoje jau nuo 2014-ųjų pilnametystės nesulaukę asmenys nebegali įsigyti energetinių gėrimų – tą numato prieš dešimtmetį parlamente priimtos Maisto įstatymo pataisos[4].

Pagal įstatymą, gėrimų pardavėjai turi teisę, o kilus abejonių dėl asmens amžiaus, privalo iš perkančiojo pareikalauti pateikti amžių liudijantį dokumentą. Jeigu asmuo nepateikia jo amžių liudijančio dokumento, energinių gėrimų pardavėjai turi neparduoti jiems energinių gėrimų.

Tuo tarpu JAV pediatrai ir tėvai ragina energinius gėrimus su dideliu kofeino kiekiu vertinti kaip alkoholį ir cigaretes, uždraudžiant juos vartoti nepilnamečiams. Kai kuriuose gėrimuose, pavyzdžiui, „Prime Energy“, yra iki 200 mg kofeino vienoje skardinėje – tai prilygsta šešioms „Coca-Cola“[5].

Nors kai kuriose šalyse jų pardavimas ribojamas, JAV ir Jungtinėje Karalystėje nacionalinių jo pardavimus ribojančių įstatymų nėra. Ekspertai įspėja, kad kofeinas gali pakenkti vaikų sveikatai, sukeldamas šalutinį poveikį, pavyzdžiui, širdies sutrikimus ir nerimą.

Tačiau energinių gėrimų interesus atstovaujančių gynėjų grupės ragina nustatyti geresnes taisykles, įskaitant vaikams atsparias pakuotes ir aiškesnį ženklinimą, o kai kurie mažmenininkai pradėjo taikyti amžiaus apribojimus pardavimui.