Suprasti akimirksniu
  • Izraeliui užkliuvo A. Lukašenkos žodžiai
  • Žydai istorinį Baltarusijos miestą pavertė kiaulide
  • Minskas A. Lukašenkos pozicijos dėl žydų nekomentuoja
Šaltiniai
A. Lukašenka
A. Lukašenka. ELTA nuotrauka

Izraeliui užkliuvo A. Lukašenkos žodžiai

Izraelio užsienio reikalų ministras Izraelis Kacas (Israel Katz) sekmadienį Baltarusijos prezidento prieš dieną išsakytas pastabas įvardino „nepriimtinomis“ ir „keliančiomis pasipiktinimą“, pridurdamas, kad jos „skamba kaip aiškūs antisemitiniai komentarai“.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka šeštadienį apkaltino žydus dėl jo vyriausybėje fiksuojamų korupcinių nusikaltimų.

„Čia yra 36 žmonės, įtraukti į sąrašą, susiję su korupcija“, – sakė jis per vyriausybės posėdį, taip pat turėdamas omenyje buvusį savo padėjėją ir Žemės ūkio ministrą Igorį Barillo. „Atsiprašau, aš nelaikau savęs antisemitu, bet daugiau nei pusė jų yra žydai. Ar jie turi ypatingą, privilegijuotą vaidmenį, kad vagia ir negalvoja apie savo ateitį? Ar jie turi privilegijų? Visos Baltarusijoje gyvenančios tautos turi būti lygios. Žydai, baltarusiai, ukrainiečiai, rusai ir lenkai“, – pridūrė griežtais pasisakymais garsėjantis kaimyninės šalies vadovas.
Aleksandras Grigorjevičius Lukašenka (Aliaksandras Ryhoravičius Lukašenka; blrs. Алякса́ндр Рыго́равіч Лукашэ́нка, rus. Александр Григорьевич Лукашенко, g. 1954 m. rugpjūčio 30 d. Kopysėje, Oršos raj., Vitebsko sr.) – Baltarusijos prezidentas. Vienintelis šalies prezidentas, užimantis postą nuo pat jo įsteigimo 1994 m. Po 2020 m. prezidento rinkimų, kurių skaidrumas kvestionuojamas, A. Lukašenkos prezidento statusas tarptautinėje bendruomenėje ginčytinas. Dėl faktiškai autokratinio valdymo stiliaus, A. Lukašenka dažnai įvardijamas „paskutiniuoju Europos diktatoriumi“.
A. Lukašenka galimai buvo vienintelis deputatas, balsavęs prieš Belovežo susitarimą (Tarybų Sąjungos panaikinimą). TSRS suirimą jis vėliau pavadino „didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa“.[1]

Ministerijos Eurazijos biuro vadovas Juvalis Fuhsas (Yuval Fuchs) dėl minėtų pasisakymų įteikė skundą Baltarusijos ambasadoriui Izraelyje Jevgenijui Vorobjovui, JNS patikslino I.Kacas.[2]

Žydai istorinį Baltarusijos miestą pavertė kiaulide

A. Lukašenka pagarsėjo tuo, kad ir anksčiau kritikavo žydus, ką pastarieji vertina kaip antisemitinius išpuolius. Tarkim 2017 m. jis apkaltino žydus pavertus „kiaulide“ Babruiską, istorinį Baltarusijos miestą, giliai susijusį su žydais. Beje, internetas nurodo, kad iš Babruisko kilęs ir dabartinis Baltarusijos ambasadorius Izraelyje J. Vorobjovas.

2021-aisiais A. Lukašenka teigė, kad pasaulis dėl Holokausto „klaupiasi“ prieš žydus.

„Žydams pavyko priversti visą pasaulį atsiklaupti prieš juos ir niekas nedrįs pakelti balso ir neigti Holokausto“, – sakė jis Baltarusijos nepriklausomybės dienos, minimos tą dieną, kai sovietų pajėgos išlaisvino sostinę Minską nuo nacių 1944 m. ceremonijoje.

Holokáustas (lot. holocaustum – sudeginta auka < gr. holos – visas + kaustos – degantis), žỹdų genocidas, 1939–45 Trečiojo reicho nacių režimo vykdytas žydų persekiojimas ir naikinimas Vokietijoje ir jos okupuotose valstybėse. Holokaustas – tarptautinis nusikaltimas žmonijai, rasistinio biologinio antisemitizmo, kuris buvo vienas nacionalsocialistinės ideologijos (nacionalsocializmas) pagrindų, išraiška.[3]

Galiausiai, praėjus dviem mėnesiams po spalio 7 d. žudynių, kalbėdamas apie Armėniją, jis pasakė, kad tai protingi žmonės, nes „ten nėra nė vieno žydo“.

Minskas A. Lukašenkos pozicijos dėl žydų nekomentuoja

Nors skandalas nuskambėjo plačiai, Minskas buvo linkęs atsiriboti tylos siena. Oficialūs Baltarusijos asmenys situacijos nepanoro komentuoti nei JNS, nei portalui 77.lt. Pastarajam Baltarusijos URM, užuot pateikusi aiškų atsakymą, pasiūlė jo patiems pasiieškoti prezidento kanceliarijoje. 

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Vikipedija. Aleksandras Lukašenka Vikipedija
3.arrow_upward
Algis Kasperavičius, Arūnas Bubnys. Holokaustas VLE