Vietoje trijų silpnų organizacijų – viena stipri?
Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui Lietuvos sveikatos sistemoje, matyt, pritrūko efektyvių pokyčių, todėl jis užsimojo tris „silpnas“ organizacijas – ULAC, Sveikatos priežiūros laboratoriją ir NVSC sujungti į vieną vienetą. Ministras nusiteikęs, kad ateinantys metai bus pokyčių laikas, o štai jo pirmtakas Aurelijus Veryga skelbia, kad apie tokią naujieną šių organizacijų darbuotojai esą vėl sužino tik iš žiniasklaidos, o A. Dulkio išsakomi argumentai apie neva pandemijos metu savo silpnumą parodžiusias organizacijas – iš piršto laužti.
A. Dulkiui pasirodė, kad Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) bei Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija yra nepajėgios veikti po vieną, todėl jau kitais metais turi būti prijungtos prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.
Tokį sprendimą ministerijos vadovas argumentavo silpnu šių trijų organizacijų darbu pandemijos metu.
„Norisi, kad būtų pakalbėta su visais, bet, aš manau, kad 2023 metais mes jau turėsime vieną organizaciją, vieną atsinaujinusią organizaciją, nes pandemija parodė, kad tai, deja, bet buvo trys silpnos organizacijos. Ten yra labai daug gerų dirbančių žmonių, gerų specialistų, bet kaip organizacijos, aš turiu mintyje, nuasmeninu, jos buvo labai silpnos. Tai, aš manau, kad turėsim vieną stiprią“, – teigė A. Dulkys[1].
Jis pridūrė manantis, kad nauja organizacija savo gyvavimą galės pradėti jau nuo ateinančių 2023 metų.
It mazginiu per „snukį“
Į tokius A. Dulkio pareiškimus sureagavo ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, rėžęs, kad šių dviejų organizacijų darbuotojams tokia žinia nuėjo „kaip mazginiu per snukį“. Anot jo, būtent NVSC ir Nacionalinė laboratorija per pandemiją demonstravo nepaprastą susitelkimą, kompetenciją ir atsidavimą. A. Verygos tvirtinimu, būtent šios organizacijos yra padariusios tai, kas buvo sunkiai įsivaizduojama.
Ir štai dabar sunkiai dirbusios organizacijos gauna tokią padėką iš ministro – vietoje ištarto „ačiū“ šių įstaigų darbuotojai apie galimas reorganizacijas sužinojo tik iš žiniasklaidos.
„ULAC pandemijos valdyme dalyvavo tik labai simboliškai ir jį iš tiesų reikia prijungti prie NVSC. Pandemijos metu stiprūs darbuotojai iš ULAC buvo pasitelkti į pandemijos valdymo štabą ir, kiek žinau, taip ir nesugrįžo į ULAC pamatę kitą darbo kultūrą“, – savo feisbuko paskyroje rašė A. Veryga.
Optimizuojama veikla
Nuo liepos 1-osios buvo priimtas sprendimas NVSC prijungti prie ULAC siekiant optimizuoti biudžetinių įstaigų, veikiančių visuomenės sveikatos priežiūros srityje, valdymą, sumažinti biudžetinių įstaigų skaičių, racionaliau naudoti valstybės biudžeto lėšas, finansinius ir materialinius išteklius, gerinti epidemiologinės priežiūros valdymą[2].
Toks pokytis esą buvo būtinas atsižvelgiant į tai, kad duomenis apie užkrečiamąsias ligas iki tol valdė ne viena institucija, kas sukeldavo nepatogumų: pavyzdžiui, duomenys apie patvirtintus kai kurių užkrečiamųjų ligų atvejus atkeliaudavo į NVSC, o apie laboratorijoje nustatytus šių ligų sukėlėjus – į ULAC. Tai esą labai apsunkindavo darbą ypatingai kalbant apie duomenų perdavimą Europos institucijoms.
Skelbta, kad po reorganizacijos NVSC veiklą papildė metodinis vadovavimas profilaktinį skiepijimą atliekančioms įstaigoms dėl skiepijimo taktikos, sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimas bei kitų tikslinių grupių mokymas užkrečiamųjų ligų prevencijos klausimais. Į NVSC žinią taip pat pavestas skiepijimą atliekančių institucijų aprūpinimas vakcinomis ir švirkštais bei vakcinų saugojimas.