Viešojo valdymo agentūra ieško darbuotojų ir siūlo netikėtą atlygį
Šiuo metu Viešojo valdymo agentūros Vadovų karjeros valdymo skyriaus komanda ieško 2 patarėjų. Šiems darbuotojams taikomi aukštojo universitetinio išsilavinimo reikalavimai, pageidaujamas bakalauro kvalifikacinis laipsnis arba jam lygiavertė aukštojo mokslo kvalifikacija.
Asmenys, pretenduojantys į šias pareigas, šioje darbo srityje turėtų turėti mažiausiai dviejų metų patirties, anglų kalbą mokėti B2 lygiu[1].
Specialisto kompetencijos siejamos su vertės visuomenei kūrimu, organizaciniais įgūdžiais, patikimumu ir atsakingumu, analizės ir komunikacijos, informacijos valdymo gebėjimais, orientacija į aptarnaujamą asmenį ir sugebėjimu valdyti konfliktus.
Vis dėlto, akyliausieji jau spėjo pamatyti, kad šiems specialistams siūlomas atlyginimas nėra pats didžiausias. Neatskaičius mokesčių siūloma 2053-2428 Eur per mėnesį suma, tad po mokesčių, atlygis viršys vos tūkstantį eurų. Tačiau šie darbuotojai yra atsakingi už ne vieną ir net ne keletą tūkstančių per mėnesį gaunančiųjų valdininkų paruošimą ir kompetencijų kėlimą.
Valstybės tarnybos specialistai atsakingi už daugiausiai Lietuvoje uždirbančių pareigūnų kompetenciją
Viešojo valdymo agentūra atlieka valstybės tarnybos tvarkymo funkcijas ir dalyvauja formuojant valstybės politiką Vidaus reikalų ministerijos pavestoje valstybės tarnybos valdymo srityje.
Agentūra vykdo valstybės tarnybos įstatymo nuostatų stebėsena ir įgyvendinimo kontrolę, yra atsakinga už valstybės tarnautojų mokymo kokybės gerinimą ir su valstybės tarnyba susijusių teisės aktų projektų rengimą. Agentūra vykdo valstybės tarnautojų registro ir valstybės tarnybos informacinės sistemos tvarkymas, taip pat užsiima atranka į valstybės tarnautojo pareigas[2].
O būtent dalis į šias pareigas pretenduojančių specialistų, pradėję darbą valstybės tarnyboje vėliau gauna įspūdingas algas. Pavyzdžiui, po valstybės tarnybos reformų, Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas „ant popieriaus“ gauna 8 748 Eur, teisėjas – 7 855 Eur. Be to, valstybės tarnautojams, žvalgybos pareigūnams ir Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams yra mokamas priedas už tarnybos stažą.
Tai reiškia, kad už kiekvienus tarnybos metus pridedama po 1 proc. nuo pareiginės algos, taigi priedas kasmet didėja[3]. Tai reiškia, kad šių pareigūnų ir juos atrenkančių specialistų algų skirtumai gali būti ne tik dvigubi ar trigubi, tačiau ir dar didesni.
Štai, pavasarį skelbtas ir Viešojo valdymo agentūros (VVA) direktoriaus konkursas. Siūlomas atlyginimas – nuo 3731 iki 6213 eurų, neatskaičius mokesčių, pareiginės algos koeficientas nuo 2,09 iki 3,48 dauginamas iš 1 785,4 euro bazinio dydžio[4]. Kadencija šiose pareigose – 5 metai. Rugsėjį Viešojo valdymo agentūros direktore paskirta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) kanclerė Ana Selčinskiene.
Kai kuriais atvejais, pastebima ir dar daugiau paradoksų. Pavyzdžiui, 2022 m. Žemės ūkio ministerijai pavaldžiame Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre (ŽŪIKVC) įtarta, kad valstybinės lėšos gali būti naudojamos netinkamai, nes auditas parodė, kad darbuotojų vidutinis atlyginimas siekė ir keliolika tūkstančių eurų, nors pats ŽŪIKVC dirbo nuostolingai[6]. Paaiškėjo, kad kai kurie centro darbuotojai gaudavo sunkiai suvokiamus atlyginimus: štai, vieno darbuotojų vidutinis atlyginimas siekė 18 tūkst. eurų per mėnesį, kito – 12 tūkst. eurų per mėnesį.
Pernai Seimas priėmė valstybės tarnybos reformą
Pernai Seimas priėmė valstybės tarnybos reformą, kuri pakeitė viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų skaičiavimo tvarką. Reformą inicijavusi Vidaus reikalų ministerija, kuri apskaičiavo, kad viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams kelti pernai papildomai reikėjo 15,8 mln. eurų, 2024 metais dar 1,14 mln. eurų, o 2025 metais – dar 3,05 mln. eurų.
Naujoje Valstybės tarnybos įstatymo redakcijoje numatytas vadovų korpuso stiprinimas, atlygio sistemos tobulinimas, lankstesnis žmogiškųjų išteklių valdymas, nuoseklus valstybės tarnautojų kompetencijų ugdymas, valstybės tarnybos valdymas pasitelkiant Viešojo valdymo agentūrą[6].
Po permainų, pareiginei algai apskaičiuoti pradėtas taikyti naujas bazinis dydis – 1785,4 eurų, t. y. 2022 m. vidutinis mėnesinis darbo užmokestis. Vėlesniais metais ne rečiau kaip kas dvejus metus perskaičiuojamas ne bazinis dydis, o įstaigos darbo užmokesčio fondas. Perskaičiuojant atsižvelgiama į darbo užmokesčio tendencijas rinkoje, valstybės ekonominę situaciją ir darbo našumo pokyčius.
Taip pat nuspręsta, kad būtina decentralizuoti valstybės tarnautojų atrankas, numatyta, jog Viešojo valdymo agentūra užtikrins skaidrumą – vykdomos papildomos funkcijos dėl atrankų proceso stebėsenos įstaigose ir galimų kontrolės ir reakcijos priemonių, o agentūra turi dalyvauti stebėtojo teisėmis, taip pat nagrinėti skundus dėl konkursų.