68% Indijos gyventojų turi antikūnus prieš koronavirusą

Suprasti akimirksniu
Indijos valstybinė vėliava
Naveed Ahmed/Unsplash nuotrauka

Indija pasiekė reikiamą 70% populiacijos imuniteto lygį, nepaisant šlubuojančios vakcinacijos programos

Indija, didžiulė 1,4 milijardo gyventojų turinti šalis panašu, kad su koronaviruso krize tvarkosi[1] daug geriau nei JAV ar Europa. Nepaisant masinės medijos bauginimo apie kylančius užsikrėtimo skaičius, ankstyvas gydymas tokiais vaistai kaip ivermektinas ir hidroksichlorokvinas šalies gyventojams leidžia išvengti sunkių atvejų ir net mirčių.

Indijoje atliekamas jau ketvirtas serologinis tyrimas, siekiama nustatyti kiek gyventojų turi imunitetą prieš naująjį koronavirusą. Tokiais tyrimas deja negali pasigirti nei viena Europos šalis ar JAV valstija. Atkreipiant dėmesį į skaičius[2], skelbiama, kad Indija tarp labiausiai COVID-19 paveiktų šalių, tačiau lyginant mirštamumą vienam milijonui gyventojų, ji patenka tarp mažiausią mirštamumą turinčių šalių.

Jungtinėse Amerikos Valstijose iš vieno milijono gyventojų miršta 1 816, Prancūzijoje – 1 700, Rusijoje – 916, Didžiojoje Britanijoje – 1 883, tuo tarpu Indijoje – viso labo 283. Indijos sveikatos apsaugos ministerija, reaguodama į bauginamus pranešimus žiniasklaidoje, skelbia, kad pranešimai apie blogą Indijos padėtį kovoje su virusu yra viso labo jokio rimto pagrindo neturinčios spekuliacijos.

Atlikus serologinį antikūnų tyrimą paaiškėjo, kad du trečdaliai gyventojų, vyresnių nei 6 metai, turi antikūnus prieš COVID-19 ligą sukeliantį virusą. Nepaisant to, skiepijimo[3] apimtys Indijoje vis dar išlieka labai mažos, 24.9% paskiepyti viena doze ir tik 6,8% dviem. 

Pranešama, kad viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Indijoje toks mažas mirtingumas esant tokio mąsto infekcijos paplitimui, tai ankstyvas gydymas hidroksichlorokvinu, kurį nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesio pakeitė ivermektinas.

Vakcinavimo lyderis Izraelis fiksuoja naujus COVID-19 atvejus

Izraelyje šiai dienai paskiepyta[4] jau 62% populiacijos, fiksuojami nauji užsikrėtimo skaičiai[5], didžiausi nuo kovo 2021 m. kovo mėnesio. Greitu metu Izraelis jau pradės skiepyti gyventojus trečia vakcinos doze, tuo tarpu nerimas dėl mažėjančio vakcinų efektyvumo tik didėja. Šalies sveikatos apsaugos ministro Nitzan Horowitz teigimu, prognozės nėra itin geros. Prognozuojamas vis didesnis naujų atvejų skaičius.

Nerimą bandoma sušvelninti teigiant, kad vakcina geriau apsaugo nuo sunkių komplikacijų, fiksuojamas mažesnis hospitalizuotų ligonių skaičius, kas reiškia mažesnę sveikatos apsaugos sistemos apkrovą. Visa tai, žinoma, lyginama su praėjusia banga, tačiau vertėtų nepamiršti, kad esant vasaros sezonui viršutinių kvėpavimo ligų virusams tai nėra itin tinkamos sąlygos plisti. Tačiau baiminimasis dėl ateinančio rudens sezono greičiausiai pagrįstas.

Panaši situacija vyrauja[6] ir Didžiojoje Britanijoje. Tai antra šalis pagal paskiepytų žmonių procentą, tačiau vis tiek fiskuojamas naujų atvejų šuolis. Pfizer farmacijos kompanijos atstovai praneša apie kritusį vakcinos efektyvumą, šiuo metu teigiama, kad jis siekia[7] 84%. Tai – 12% kritimas per šešių mėnesių laikotarpį.

Nutilusios naujienos apie užsidaryti atsisakiusią Švediją

Pastaruoju metu apie Švediją išvis nekalbama ir, žinoma, kaip visada viskas turi savo priežastis. Praėjusią savaitę Prancūzijai teko susidurti su dešimtimis, o gal net šimtais tūkstančių protestuotojų[8]. Prancūzijos prezidentas E. Macronas paskelbė, kad norint patekti į kavines, restoranus, teatrus ir viešąjį transportą COVID-19 pasas bus privalomas. Tai – žmonių diskriminacija pačiame gražume.

Tokius pats apribojimus pradėjo skelbti ir kitos šalys, kaip Australija – ten taip pat žadama nepasiskiepijusiems uždrausti lankytis restoranuose. Tokiose šalyse kaip Ispanija ar Portugalija apskritai baiminamasi, kad verslas nesugebės išsilaikyti dėl mažo klientų srauto.

Labai gražiai tarp viso negatyvo įsipaišo viena tokia šalis – Švedija. Ji buvo visuotinai smerkiama žiniasklaidos dėl atsisakymo 2020 m. uždaryti šalies sienas. Antraštės žiniasklaidoje atrodė maždaug taip: „Bręstanti katastrofa“[9], „Žmonių genocidas“ ir panašiai. Kitaip sakant, šalis, kurios pavyzdžiu sekti negalima.

Nekreipiant dėmesio į kritiką, skirtingai nei kaimyninės Europos šalys, Švedija puikiai priima turistus. Parduotuvės ir mokyklos veikia, o apribojimų beveik nėra. Nereikia dėvėti veido kaukių. Nuo COVID-19 šiuo metu beveik niekas nemiršta. Pastarųjų septynių dienų mirčių skaičius išlieka nulis.

Kokia mistika gaubia šį virusą? Kodėl Indijoje, Švedijoje turime situaciją, kuri ekspertų teigimu turėjo būti visiškai priešinga? Kodėl šalys, beveik pasiekusios populiacijos imunitetą susiduria su vis naujais užsikrėtimo atvejais? Kol kas panašu, kad už save sugebėjusios pastovėti šalys išsaugojo savo ekonomiką ir žmonių emocinę sveikatą. O ir tarp grėsmingos COVID-19 lentėlės jos taip ir nesugebėjo nukristi į dugną.