Masinė byla prieš gydytojus, skleidusius neigiamą informaciją apie COVID-19 vakcinas
Lenkijoje įsibėgėja precedento neturintis procesas – net 45 gydytojai atsidūrė teisme dėl kaltinimų pandemijos metu skleidus melagingą informaciją apie COVID-19 vakcinas. Jei teisme bus įrodyta jų kaltė, gydytojams gresia netekti licencijų ir teisės verstis medicinine praktika[1].
Gydytojai, kuriems pateikti kaltinimai, priklauso „Lenkijos nepriklausomų gydytojų ir mokslininkų asociacijai“ (lenk. Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców – PSNLiN). Kaip rašo Lenkijos spauda, šios organizacijos nariai aktyviai propagavo taip vadinamąsias „antivakserių“ nuostatas ir viešai abejojo pandemijos valdymo strategija bei vakcinų efektyvumu.
Kaip nurodė Žemutinės Silezijos medicinos rūmų vadovas Pawełas Wróblewskis, kaltinimai buvo pateikti beveik 100 žmonių, kurie pandemijos metu pasirašė vadinamąjį „Šimto gydytojų laišką“. Šiuo laišku gydytojai esą skleidė klaidingus teiginius tiek apie COVID-19 vakcinų bandymų rezultatus, tiek apie pandemijos valdymo strategijas apskritai.
„Kai kurie gydytojai vėliau atsiėmė savo parašus, tačiau daugumai pasirašiusiųjų kaltinimai liko galioti“, – pabrėžė P. Wróblewskis.
Lenkų medikai teisiami už neigiamas kalbas apie COVID-19 pandemijos valdymą bei vakcinas

Pirmieji teismo posėdžiai jau prasidėjo trečiadienį Vroclavo apygardos medicinos teisme. Artimiausiu metu analogiški procesai numatyti ir kituose Lenkijos miestuose – Poznanėje bei Gdanske[2].
Teisinių institucijų atstovai pabrėžė, kad šie procesai yra itin svarbūs, nes gydytojų skleista informacija esą buvo „žalinga pacientams ir visai visuomenei“, taip pat smarkiai prieštaravo mokslo bendruomenės įrodytoms žinioms apie pandemiją bei vakcinų saugumą ir efektyvumą.
Tai iš esmės skamba gan keistai, kadangi bėgant laikui išaiškėjo nemažai informacijos apie galimus rimtus šalutinius poveikius, COVID-19 vakcinų efektyvumą ir kitus klausimus. Tad lieka neaišku, kodėl Lenkijos medikai atrodo pakankamai prasikaltę, kad iš jų būtų atimtos licencijos.
Medikus palaikantys lenkai surengė protestus
Byla prieš gydytojus jau sukėlė nemažai aršių diskusijų ir net protestų. Prie teismo rūmų Vroclave jau pirmąją dieną vyko gydytojus palaikančių aktyvistų protestai. Protestuotojų gretose buvo pastebėtas ir garsus radikalios dešinės politikas Grzegorzas Braunas, šiuo metu taip pat kandidatuojantis į šalies prezidentus.
Anksčiau G. Braunas išgarsėjo itin prieštaringai vertinamais veiksmais – 2021 m. dalyvavo taip vadinamųjų antivakserių mitinge, kuriame buvo demonstruojamas plakatas su užrašu „Vakcinacija jus išlaisvina“, imituojančiu nacistinės Vokietijos koncentracijos stovyklų šūkį „Darbas jus išlaisvina“ (vok. Arbeit macht frei).
Lenkijos valdžia nori uždrausti prieš vakcinaciją pasisakančią asociaciją
Be prasidėjusių teisinių procesų, šių metų pradžioje Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis teismui pateikė prašymą apskritai uždrausti PSNLiN veiklą dėl esą jos keliamo pavojaus visuomenės sveikatai. Šį žingsnį paskatino Lenkijos pacientų teisių komisaro prašymas, kuris pažymėjo, kad asociacija sistemingai ir viešai abejoja privalomų vaikų skiepų saugumu.
PSNLiN viešai platina informaciją, kad vaikai po COVID-19 vakcinos miršta šešis kartus dažniau nei nevakcinuoti.
Organizacija taip pat bendradarbiauja su garsia vadinamųjų antivakserių grupe „STOP NOP“, kuri savo ruožtu platina patarimus tėvams, kaip „apsisaugoti nuo priverstinės vaikų vakcinacijos“.
Lenkai pandemijos metu rodė skepticizmą vakcinacijai

Tiesa, nepaisant Lenkijos valdžios griežto požiūrio į tuos, kas pasisako prieš vakcinaciją, patys lenkai, regis, eina visai kitu keliu. Pandemijos metu Lenkijoje vyko nemažai protestų prieš vakcinavimą ir įvairius su pandemijos valdymu susijusius ribojimus. Tarptautinių apklausų duomenimis, lenkai buvo tarp labiausiai vakcinų atžvilgiu skeptiškai nusiteikusių europiečių, todėl Lenkijos skiepijimo nuo COVID-19 rodikliai gerokai atsiliko nuo Europos Sąjungos vidurkio.
Dar 2022 m. Lenkijoje buvo nuskambėję keli atvejai, kai dėl taip vadinamų antivakserių pažiūrų gydytojams buvo sustabdytos medicinos licencijos. Vienai gydytojai, kuri pandemiją vadino „išgalvota“, licencija buvo sustabdyta vieneriems metams. Taip pat buvo suspenduota ir PSNLiN vadovės Dorotos Sienkiewicz licencija, ji taip pat neteko teisės dirbti vienerius metus už antivakserių pažiūrų platinimą.