Pristatytas naujausias „Forbes“ turtingiausių pasaulio žmonių reitingas
JAV iždo departamentas gegužės pabaigoje pranešė, kad grynųjų pinigų likutis biudžete sumažėjo iki 38,8 mlrd. JAV dolerių. Palyginimui, 38,8 mlrd. dolerių yra tiek pat, kiek Bahreino ir Paragvajaus bendrasis vidaus produktas (BVP), tačiau kartu, tai gerokai mažiau nei dviejų dešimčių turtingiausių pasaulio žmonių turto grynoji vertė.
Įtakingo žurnalo „Forbes“ paskelbtame pasaulio milijardierių sąraše nurodoma, kad 25 turtingiausių pasaulio žmonių bendra turto vertė siekia net 2,1 trilijono JAV dolerių. Tačiau net ir tokie protu sunkiai suvokiami skaičiai nėra laikytini teigiamais: tai yra maždaug 200 mlrd. dolerių mažiau nei 2022 m., kai jų bendra vertė siekė 2,3 trilijono JAV dolerių[1].
Šiais metais, kaip ir anksčiau, milijardierių sąrašo viršūnėje ir toliau dominuoja amerikiečiai, sėkmingai užimantys 17 iš 25 turtingiausių pasaulio žmonių vietų. Po dvi vietas užima Prancūzijos ir Indijos piliečiai, o atsižvelgiant į skirtingas veiklos sritis, didžiausiais turtais gali pasigirti technologijų bei mados ir mažmeninės prekybos srityse lyderiaujantys asmenys.
Turtingiausi pasaulio žmonės: technologijų gigantai ir mažmeninės prekybos rykliai
- Bernardas Arnault. Garsus prancūzų verslo magnatas ir meno kolekcininkas, prabangos prekių milžinės LVMH vadovas B. Arnault gali pasigirti tuo, kad vien per praėjusius metus uždirbo 53 mlrd. JAV dolerių. Dabar jo turto grynoji vertė siekia 211 mlrd. JAV dolerių[2].
B. Arnault. LVMH nuotrauka
Prancūzų milijardierius pasaulio turtuolių sąrašo viršūnėje atsidūrė po to, kai jo valdomi prekių ženklai „Louis Vuitton“, „Christian Dior“, „Tiffany & Co.“ praėjusiais metais sumušė ne vieną pardavimo rekordą. - Elonas Muskas. Šiuo metu verslininko ir inovatoriaus, kurio pristatinėti, tikriausiai, nebereikia niekam, grynoji turto vertė buvo įvertinta 180 mlrd. JAV dolerių.
E. Muskas. Feisbuko nuotrauka
Tačiau nuo tada, kai praėjusių metų balandį jis paskelbė apie 44 mlrd. JAV dolerių vertės tviterio perėmimo sandorį, jo valdomos elektromobilių kompanijos „Tesla“ akcijos atpigo beveik beveik per pusę. Kita vertus, „SpaceX“ akcijos toliau kyla, o ši bendrovė yra įvertinta beveik 140 mlrd. JAV dolerių. - Jeffas Bezosas. „Amazon“ įkūrėjo grynoji turto vertė pernai pasiekė 114 mlrd. JAV dolerių. J. Bezosas dar 2021 m. pasitraukė iš „Amazon“ generalinio direktoriaus pareigų ir plėtojo kitus savo užmojus, pavyzdžiui, su savo įkurta įmone „Blue Origin“ skrido į kosmosą.
J. Bezos. Feisbuko nuotrauka
Tačiau jam susitelkus į kitas veiklas, ne pačius geriausius laikus išgyvena „Amazon“. Per pastaruosius metus jis patyrė didžiausią finansinį nuostolį lyginant su kitais milijardieriais, o „Amazon“ akcijų vertė sumažėjo net 38 proc. - Larry Ellisonas. Kompanijos „Oracle“ buvęs generalinis direktorius praėjusiais metais kaip reikiant išaugino savo turtą, kuris dabar siekia 107 mlrd. JAV dolerių ribą.
L. Ellison. Feisbuko nuotrauka
„Oracle“ akcijos pabrango 10 proc., o tai leido L. Ellisonui pasišvaistyti turtais: praėjusią vasarą jis už maždaug 173 mln. JAV dolerių nusipirko vieną brangiausių namų Floridoje. - Warrenas Buffettas. Šio milijardieriaus turtas yra įvertintas 106 mlrd. JAV dolerių, tačiau, regis, asmeniniai turtai nėra esminis verslininko prioritetas.
Skelbiama, kad kovo pabaigoje jis konsultavo JAV prezidento Joe Bideno administraciją bankų bankroto klausimais ir aptarė galimas investicijas į regioninius bankus.W. Buffettas. Feisbuko nuotrauka
Tokia žinia negali stebinti. Ne be reikalo jis vadinamas vienu geriausiu pasaulio investuotoju, kaip teigiama, pirmąsias akcijas jis įsigijo vos 11-likos, o jau 13-likos jis pirmą kartą deklaravo mokesčius. Kažkada jis yra pažadėjęs net 99 proc. savo turtų paaukoti labdarai. - Billas Geitsas. Šio kontraversiškai vertinamo verslininko ir filantropo grynoji turto vertė dabar siekia 104 mlrd. JAV dolerių. B. Geitsas dar 2020 m. pasitraukė iš savo įkurtos kompanijos „Microsoft“ valdybos ir dabar yra susitelkęs į savo labdaringą veiklą, ypač – visuomenės sveikatos srityje.
B. Geitsas. Feisbuko nuotrauka
Dėl to, B. Geitsas sulaukia daugybės kritikos ir net yra tapęs įvairių konspiracinių teorijų šalininkų taikiniu. - Michaelas Bloombergas. Šio verslininko grynoji turto vertė siekia 94,5 mlrd. JAV dolerių. Didžiąją dalį savo turtų M. Bloombergas susikrovė iš žiniasklaidos verslo pajamų, kurios 2022 m. siekė 13,3 mlrd. JAV dolerių, palyginti su 12,5 mlrd. dolerių 2021 m.
M. Bloomberg. Feisbuko nuotrauka
Be to, M. Bloombergas yra įsitraukęs ir į politinę veiklą, pavyzdžiui, yra aktyvus Izraelio vyriausybės rėmėjas, o anksčiau jis buvo net Niujorko miesto meru. - Carlosas Slimas Helu. Šio Meksikos milijardieriaus turto vertė yra įvertinta 93 mlrd. JAV dolerių.
C. S. Helu. Feisbuko nuotrauka
C. S. Helu yra telekomunikacijų magnatas, Lotynų Amerikoje populiarios mobiliojo ryšio bendrovės „América Móvil“ vadovas, o šios kompanijos akcijos per praėjusius metus pabrango 14 proc. - Mukeshas Ambani. Jis yra turtingiausios Azijos žmogus, kurio grynoji turto vertė siekia 83,4 mlrd. JAV dolerių.
M. Ambani. Feisbuko nuotrauka
Praėjusiais metais M. Ambani naftos ir telekomunikacijų milžinas „Reliance Industries“ tapo pirmąja Indijos bendrove, kurios pajamos viršijo 100 mlrd. JAV dolerių ribą. - Steve’as Balmeris. Grynoji verslininko turto vertė siekia 80,7 mlrd. JAV dolerių. S. Balmeris geriausiai žinomas kaip krepšinio komandos Los Andželo „Clippers“ savininkas.
S. Ballmer. Feisbuko nuotrauka
Dabar jis finansuoja maždaug 2 mlrd. JAV dolerių vertės krepšinio arenos statybas, kurios turėtų baigtis 2024 m. Anksčiau S. Balmeris buvo „Microsoft“ vadovas. - Françoise Bettencourt Meyers. Ji yra visame pasaulyje garsaus kosmetikos ženklo „L’Oréal“ paveldėtoja, o grynoji jos turto vertė siekia 80,5 mlrd.
F. B. Meyers. Feisbuko nuotrauka
Šiuo metu F. B. Meyers yra turtingiausia pasaulio moteris, o jos valdomos kompanijos akcijos per pastaruosius 12 mėnesių pabrango 12 proc. - Larry Page’as. Vieno iš „Google“ įkūrėjo grynoji turto vertė siekia 79,2 mlrd. JAV dolerių.
L. Page. Feisbuko nuotrauka
Dar 1998-ais besimokydamas Stanforde, kartu su kolega Sergėjumi Brinu, jis įkūrė „Google“, o vėliau, ir „Google PageRank“ algoritmą. Paskutiniais mėnesiais jis vėl bendradarbiavo su „Google“ siekiant priartinti kompaniją prie dirbtinio intelekto (DI) technologijų plėtros. - Amancio Ortega. Šio verslininko grynoji turto vertė siekia 77,3 mlrd. dolerių. A. Ortega valdo „Inditex“ mados mažmeninės prekybos imperiją, į kurią įeina tokie prekiniai ženklai kaip „ZARA“.
A. Ortega. Feisbuko nuotrauka
O kompanija pastaruoju metu išgyvena puikius laikus: jos akcijos per pastaruosius 12 mėnesių pabrango 39 proc., nes sparčiai augo pardavimai, o pajamos per metus išaugo 18 proc. iki beveik 35 mlrd. dolerių. - Sergėjus Brinas. Dar vienas kompanijos „Google“ įkūrėjas, atsidūręs pasaulio turtingiausiųjų sąraše.
S. Brin. Feisbuko nuotrauka
Grynoji jo turto vertė siekia 76 mlrd. JAV dolerių. Kaip ir anksčiau minėtas L. Page’as, S. Brinas taip pat nutraukė aktyvią veiklą kompanijoje, o nuo 2021 m. gegužės iki 2022 m. balandžio jis pardavė „Alphabet“ akcijų už daugiau nei 2,5 mlrd. JAV dolerių. - Zhongas Shanshanas. Jis jau trečius metus iš eilės yra turtingiausiu žmogumi Kinijoje.
Z. Shanshan. Feisbuko nuotrauka
Jo grynoji turto vertė siekia 68 mlrd. JAV dolerių. Z. Shanshanas vadovaujamos gėrimų gamintojos „Nongfu Spring“ pardavimų šuolis pastaruoju metu kompensavo taip pat jo valdomos „Beijing Wantai Biological Pharmacy“ akcijų nuosmukį. - Markas Zuckerbergas. Feisbuko įkūrėjo grynoji turto vertė siekia 64,4 mlrd. JAV dolerių. Kitaip nei daugelis kitų didžiųjų technologijų įkūrėjų, M. Zuckerbergas tebėra generalinis feisbuko direktorius, tačiau jo kompanija pastaruoju metu tikrai neišgyvena pačių geriausių laikų: feisbukas neseniai atleido net daugiau kaip 21 000 darbuotojų.
M. Zuckerberg. Feisbuko nuotrauka
M. Zuckerbergas feisbuko idėja įgyvendino dar 2004-ais, dar besimokydamas Harvardo universitete, tuomet jam buvo vos 19-lika. 2012-ais feisbukas tapo viešai prieinama platforma, o ši žaibiškai išpopuliarėjo visame pasaulyje. - Charles Koch. Šio verslininko, „Koch Industries“ kompanijos vadovo turtas siekia maždaug 59 mlrd. Tačiau šiuo metu „Koch Industries“ vyksta pokyčiai, dar praėjusiais metais paskelbtą apie dalies pavaldžių įmonių restruktūrizavimą.
Ch. Koch. Feisbuko nuotrauka - Julia Koch. Ji yra Ch. Kocho brolio Davido, mirusio 2019 m., našlė. J. Koch turtas šiuo metu taip yra vertinamas maždaug 59 mlrd. JAV dolerių, o vienu metu ji net buvo laikoma viena turtingiausių Niujorko moterų.
J. Koch. Feisbuko nuotrauka
Anksčiau ji priklausė Amerikos baleto mokyklos direktorių tarybai. Dar gyvam būnant jos vyrui, jie aukojo tokioms institucijoms kaip Linkolno centras, Metropoliteno meno muziejus ir Smitsono gamtos istorijos muziejus. - Jim Walton;
- 20. Rob Walton;
- 21. Alice Walton. Garsiojo JAV maisto prekių tinklo „Walmart“ įkūrėjo Samo Waltono vaikai Jimas, Robas ir Alice taip yra įtraukti į turtingiausių pasaulio asmenų sąrašą. Kiekvieno jų turtas yra įvertintas 58, 8 mlrd., 57, 6 mlrd. ir 56, 7 mlrd. JAV dolerių atitinkamai.
Woltonų šeima. Feisbuko nuotrauka
Per pastaruosius 12 mėnesių jie drauge išpardavė maždaug 1,8 mlrd. JAV dolerių vertės kompanijos akcijų, o nemenka dalis gautų lėšų padėjo finansuoti net 4,7 mlrd. JAV dolerių vertės Robo Waltono įsigytą Denverio „Broncos“ amerikietiškojo futbolo klubą. - Davidas Thomsonas. Grynoji jo turto vertė siekia 54,4 mlrd. JAV dolerių.
D. Thomson. Feisbuko nuotrauka
Turtingiausias Kanados žmogus 2022 m. savo turtą padidino dar 5,2 mlrd. JAV dolerių, o jo valdomos „Thomson Reuters“ akcijų paketas išaugo 17 proc. - 23.Michaelas Dellas. Technologijų bendrovės „Dell“ generalinio direktoriaus turtas siekia 50,1 mlrd. JAV dolerių, tačiau per metus kompanijos akcijų kaina nukrito 27 proc., o kompanijos pelnas per metus sunyko beveik perpus.
M. Dell. Feisbuko nuotrauka - 24.Gautamas Adani. Grynoji jos turto vertė siekia 47,2 mlrd. JAV dolerių.
G. Adani. Feisbuko nuotrauka
Kurį laiką Indijos verslininkas G. Adani buvo trečias pagal turtingumą pasaulyje, o jo turtas siekė beveik 126 mlrd. dolerių. Vis dėlto, finansinei aplinkai pakitus, tai lėmė ir jo įmonių akcijų kritimą. - 25.Philas Knightas. „Nike“ įkūrėjo grynoji turto vertė siekia 45,1 mlrd. JAV dolerių. P. Knightas dar 1964 m. įkūrė „Nike“ turėdamas tik 500 JAV dolerių savo kišenėje. Tačiau net iki šių dienų, už šį savo sprendimą jis gauna maksimalią naudą: 400 mln. dolerių vien per praėjusius metus. Tai lėmė net 25 proc. išaugusios, sportinių rūbų ir avalynės prekių ženklo, akcijos.
P. Knight. Feisbuko nuotrauka
Milijardierių klasė auga
Vertinant pastarųjų metų skaičius tampa aišku, kad pasaulio milijardieriai nėra veikiami nei pandemijos, nei finansinės įtampos, infliacijos ar nenuspėjamų geopolitinių įvykių. Priešingai, milijardierių klasė šiuo metu yra turtingesnė nei bet kada anksčiau.
„Oxfam“ skelbia, kad dešimt turtingiausių pasaulio žmonių, per metus daugiau nei dvigubai padidino savo turtą[3]. Tuo tarpu nuo 2020 m., net 63 proc. viso naujai sukurto turto atiteko turtingiausiam 1 proc. pasaulio žmonių. Be to, remiantis „Forbes“ prognozėmis, 2023 m. vasarą pasaulio milijardierių paseks 2640 ribą. Tai yra 19 kartų didesnis turtuolių skaičius nei 1987 m.
„Kol paprasti žmonės kasdien aukojasi dėl būtiniausių dalykų, tokių kaip maistas, itin turtingi pranoko net drąsiausias jų svajones. Praėjus vos keliems jo metams, šis dešimtmetis milijardieriams tampa geriausiu; tai turtingiausių pasaulio žmonių dvidešimtmečio bumas“, – sako „Oxfam“ vykdomoji direktorė Gabriela Bucher.