Portalų slapukai: šimtai asmenų renka svarbius duomenis, jums to net nejaučiant

Lietuva, Saugumas, VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Slapukų naudojimas
Naršant internete svarbu nepamiršti apie saugumą (asociatyvi nuotrauka). Bench Accounting/Unsplash nuotrauka

Iš skaitytojų surinktus duomenis gauna net 787 „Delfi“ partneriai

Naudojantis interneto svetainėmis yra pravartu atidžiau pasidomėti jų taisyklėmis. Dažnai to net nenutuokdami ir per greitai spausdami sutikimo mygtukus, vartotojai atskleidžia savo duomenis kur kas didesniam ratui nei tik tam tikro puslapio administratoriams. Štai puikiai žinomas naujienų portalas „Delfi“ naudoja slapukus, kurie padeda gauti skaitytojų duomenis net 787 „Delfi“ partneriams.

Apsilankius „Delfi“ interneto svetainėje, naują skaitytoją iš karto pasitinka sutikimo forma, pranešanti apie interneto puslapyje naudojamus slapukus. Kaip ir kitos tinkamai veikiančios svetainės, „Delfi“ perspėja apie slapukų naudojimą ir siūlo leisti visus slapukus, tik būtinus slapukus arba patiems pasirinkti, kuriuos iš nebūtinų slapukų leidžia naudoti.

Tačiau skirtingai nuo kitų panašaus pobūdžio puslapių, „Delfi“ viešai praneša apie stebėtinai didelį partnerių skaičių, kurie taip pat apdoroja asmeninius „Delfi“ skaitytojų duomenis. Slapukų sutikimo naudoti formoje rašoma:

„Mes ir mūsų 787 partneriai apdorojame jūsų asmeninius duomenis, pvz., jūsų IP numerį, naudodami slapukų technologiją informacijai jūsų įrenginyje kaupti ir pasiekti, užtikrinti, kad būtų tiekiamos suasmenintos reklamos ir turinys, būtų vertinamas turinys ir reklamos, auditorijos įžvalgos ir produkto vystymas. Galite pasirinkti, kas ir kokiais tikslais naudos jūsų duomenis.
Jei leistumėte, mes taip pat norėtume:
rinkti informaciją apie jūsų geografinę vietą, kurios tikslumas gali būti nustatomas su kelių metrų paklaida
Identifikuoti jūsų įrenginį aktyviai jį skenuodami pagal specifines charakteristikas (skaitmeninių atspaudų kūrimas)
Sužinokite išsamiau, kaip apdorojami jūsų asmeniniai duomenys ir nustatykite savo pageidavimus išsamios informacijos dalyje. Galite bet kada pakeisti arba pašalinti savo sutikimą iš Slapukų deklaracijos.
Naudojame slapukus, kad galėtume suasmeninti turinį bei skelbimus, teikti visuomeninės medijos funkcijas ir analizuoti srautą. Be to, svetainės naudojimo informaciją bendriname su visuomeninės medijos, reklamavimo ir analizės partneriais, kurie gali ją pridėti prie kitos jūsų pateiktos arba naudojant paslaugas surinktos informacijos.“

Lyginant su kitomis panašaus tipo lietuviškomis svetainėmis, jose tikslus partnerių skaičius išvis nėra nurodomas, tad nėra aišku, kiek trečiųjų šalių gali gauti vartotojo slapukus, jei jis neapdairiai sutinka su visais slapukais.

„Delfi“ slapukai
„Delfi“ slapukų aprašyme nurodyta, jog asmeninius duomenis apdoroja 787 partneriai. Ekrano nuotrauka

Žinoma, ar toks duomenų rinkimas ir apdorojimas su itin gausiu partnerių ratu yra blogas dalykas, turėtų nuspręsti kiekvienas vartotojas. Tam jam suteikiama galimybė pačiam išsirinkti, kuriuos slapukus leisti, tačiau daugelis skubėdami ir visai nesigilindami paspaudžia visų slapukų naudojimo parinktį. Tad, jei iki šiol pernelyg nesusimąstėte apie slapukus, jų paskirtį ir ar juos išties verta priimti, siūlome atidžiau susipažinti su pagrindiniais faktais.

Slapukai padeda rinkti asmeninius duomenis: IP adresą, geografinę vietovę, įrenginio informaciją ir kitus svarbius faktus

Prašymas naudoti slapukus atspindi duomenų privatumo apsaugos įstatymą, kuris reglamentuoja internetinių duomenų sekimą ir skaidrumą. Europos bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) įsigaliojo 2018 metais. Pagal BDAR teisės aktus yra reikalaujama, kad visos tarptautinės įmonės turi gauti sutikimą naudoti slapukus prieš pradėdami juos saugoti vartotojo naršyklėse. Taip vartotojams suteikiama daugiau galimybių valdyti savo duomenis ir žinoti, kam renkama informacija, kai jie duoda sutikimą.

Nors slapukus naudoja visos interneto svetainės, tačiau visada pravartu atidžiau paskaityti tai, kas rašoma kiekvieno sutikimo atveju. Slapukų priėmimas, kalbant abstrakčiai, nėra blogas dalykas, tačiau tai priklauso nuo svetainės[1]. Smulkiomis raidėmis gali būti perspėjama apie įvairų perteklinį informacijos rinkimą, prieigą prie duomenų ir faktus, ar tam tikri slapukai yra išties būtini, jog būtų galima naudotis tam tikru puslapiu.

Slapukų nauda ir žala
Slapukai naudojami interneto svetainės funkcionalumui užtikrinti (asociatyvi nuotrauka). Headway/Unsplash nuotrauka

Jei aklai sutinkama su visais svetainės slapukais, jie išsaugomi naršyklėse ir gali būti naudojami sekimui, renkant duomenis apie vartotojo naršymo elgseną ir vėliau juos siunčiant atgal į konkrečią svetainę. Tad svarbu atminti, jog ne visi slapukai yra vienodi[2].

Kai kuriuos slapukus naudoja pačios svetainės, kuriose lankomasi. Tokio tipo slapukai yra būtini ir padeda be trukdžių naudotis konkrečiu interneto puslapiu. Pavyzdžiui, slapukai padeda išsaugoti prekes pirkinių krepšelyje, nustatyti tam tikros svetainės nuostatas, su kuriomis sutinkate ir panašiai. Tad be šių slapukų tinkamai neveiktų tam tikros svetainės funkcijos arba taptų daug nepatogiau naršyti.

Tuo tarpu kitus slapukus talpina trečiosios šalys, tokios kaip reklamuotojai. Dažnai jie naudojasi tokia informacija kaip aplankyti internetiniai puslapiai, paieškos rezultatai, konkretūs paspaudimai. Daugelis jų tokią informaciją panaudoja tam, kad pasiūlytų aktualesnes reklamas ar geriau suprastų vartotojų norus.

Slapukai saugo tokią informaciją kaip:

  • tinklapio pavadinimas,
  • unikalus vartotojo ID,
  • pasirinkti nustatymai,
  • paskyros prisijungimo informacija, įskaitant vartotoją vardą ir slaptažodį,
  • naršymo istorija ir įpročiai,
  • asmeniniai pomėgiai ir domėjimosi sritys,
  • paspausti internetiniai puslapiai,
  • laikas, kuris buvo praleistas konkrečioje svetainėje,
  • skaičius, kiek kartų buvo apsilankyti konkrečioje svetainėje,
  • internetiniai identifikatoriai, tokie kaip IP adresas ar jūsų vieta,
  • asmeniniai duomenys, tokie kaip telefono numeris ar adresas,
  • prekių krepšelis.

Vartotojas neprivalo sutikti su visais slapukais

Saugumas internete
Slapukai gali rinkti įvairią jautrią vartotojo informaciją (asociatyvi nuotrauka). LinkedIn Sales Solutions/Unsplash nuotrauka

Daugeliui gali kilti klausimas, ar jie privalo priimti slapukus. Nors dalis slapukų yra išties būtini, jog tinkamai veiktų interneto svetainė, tačiau svarbu pabrėžti, jog nėra jokios būtinybės su tuo sutikti. Tiesa, nesutikimas gali kainuoti nemalonias patirtis naudojantis interneto svetaine, nes tinkamai neveiks tam tikros funkcijos. Be to, kai kurių svetainių savininkai gali neleisti naudotis jų internetiniais puslapiais, jei nepriimsite slapukų.

Savo duomenų saugumo dėlei verta atidžiau peržiūrėti siūlomus slapukus ir rinktis tik būtinus arba tuos, kurie asmeniškai atrodo tinkami ir nerenkantys perteklinės informacijos.

Naudinga sutikti su tais slapukais, kurie būtini prieigai prie svetainės. Taip pat verta sutikti su tais slapukais, kurie patobulina vartotoja patirtį, nes taip naršymas tampa greitesnis, patogesnis, tikslesnis ir patogesnis. Pavyzdžiui, apsiperkant internetinėje parduotuvėje slapukai gali padėti įsiminti pirkinių krepšelio prekes, kurių dar nespėjote įsigyti. Slapukai taip pat padeda išsaugoti prisijungimo duomenis, todėl nereikia įsidėmėti krūvos skirtingų slaptažodžių.

Tačiau kibernetinio saugumo specialistai perspėja, jog yra keletas slapukų variantų, kurių daugelis vargu ar norėtų leisti. Būtent todėl, prieš sutinkant su visais slapukais, reikėtų įsitikinti, ar tikrai jų visų norite.

Penki pavyzdžiai, kuomet nereikėtų priimti slapukų arba turėtumėte rinktis tik būtinus slapukus:

  1. Nešifruotos svetainės. Lankantis nešifruotoje svetainėje nereikėtų priimti slapukų, nes tokia svetainė neturi jokios apsaugos, galinčios tinkamai apsaugoti vartotojo duomenis. O tai reiškia, jog kibernetiniai įsilaužėliai gali gan lengvai pavogti slapukus ir perimti asmeninę informaciją, kuri saugoma naršyklėje (pavyzdžiui, prisijungimo duomenis, kreditinės kortelės duomenis ir panašiai). Tad prieš sutinkant su slapukais, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, ar šalia svetainės adreso yra užrakto piktograma, kuri įrodo, jog svetainė yra tinkamai užšifruota.
  2. Trečiųjų šalių slapukai. Verta atsisakyti siūlomų trečiųjų šalių slapukų, nes kitu atveju svetainė gali parduoti naršymo duomenis trečiosioms šalims. Įvairūs konkrečios svetainės partneriai gautus duomenis gali panaudoti reklamoms ar kitiems asmeniniams tikslams, o vartotojas to visiškai nekontroliuoja.
  3. Asmeninės, itin jautrios informacijos naudojimas. Jei tam tikroje svetainėje naudojami tokie itin svarbūs duomenys kaip banko kortelės informacija, verta atsisakyti slapukų, jog užtikrintumėte jų saugumą. Jei asmenį identifikuojanti informacija patektų į blogas rankas, ji gali būti panaudota įvairiems sukčiavimams internete.
  4. Sulėtėjęs kompiuterio greitis. Jei naršyklėje nuolat saugoma daugybė naujų slapukų, kompiuteris gali sulėtėti dėl papildomos apkrovos. Slapukai taip pat užima vietą diske, o tai irgi gali lėtinti kompiuterį.
  5. Įtartini slapukai. Šiuolaikinės antivirusinės programos kartais geba atpažinti įtartinus slapukus ir perspėti vartotojus. Verta pasikliauti saugos programos perspėjimais ir nepriimti tokių slapukų arba ištrinti juos, jei tokie jau yra saugomi naršyklėje.

Taigi, kai kitą sykį priiminėsite slapukus net ir besilankydami puikiai žinomose svetainėse, atidžiau dirstelėkite į sutikimo formą ir galimus pasirinkimus. Galbūt pastebėsite, jog dalies siūlomų slapukų jums tikrai nereikia.