Popiežius nusprendė 200 metų Vatikane buvusias Parteono skulptūras grąžinti Graikijai

Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Bažnyčia
Bažnyčios turtai ir eksponatai. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Popiežius Pranciškus įsakė Vatikano muziejams grąžinti Partenono marmurines skulptūras

Popiežius Pranciškus nusprendė grąžinti Graikijai tris Partenono skulptūras. Skulptūros iš penkto amžiaus prieš Kristų buvo saugomos Vatikano muziejuose daugiau nei 200 metų, tačiau dabar trys artefaktai grįš į savo kilmės šalį. Vatikanas šį Pranciškaus gestą pavadino dovana ortodoksų arkivyskupui Jeronimui II[1].

Šis popiežiaus sprendimas gali padidinti spaudimą Jungtinės Karalystės vyriausybei, kuri tvirtai laikosi pozicijos dėl savo pačios Partenono marmuro kolekcijos. Tikimasi, kad praėjusią savaitę paskelbtas sprendimas dėl skulptūrų grąžinimo užtruks dar kurį laiką.

Partenonas buvo pastatytas V amžiuje prieš mūsų erą kaip deivės Atėnės šventykla, o jo marmurai laikomi graikų skulptūros viršūne. Tris fragmentus, Vatikane saugomus nuo XIX a., sudaro reljefas su berniuko galva, barzdoto vyro galva ir arklio galvos dalis. Berniuko galva anksčiau, 2008 m., buvo paskolinta Graikijai.

Tai ne vienintelis Graikijos šiais metais sudarytas susitarimas dėl artefaktų grąžinimo. Sausio mėnesį nedidelis Palermo miesto Sicilijoje muziejus nusprendė grąžinti savo vienintelį Partenono fragmentą, o Graikijos valdžios institucijos tikisi, kad šis susitarimas bus pratęstas neribotam laikui.

Skelbdamas apie šį sprendimą Vatikanas pavadino šį gestą Pranciškaus dovana Atėnų ir visos Graikijos ortodoksų arkivyskupui Jeronimui II ir sakė, kad tai yra konkretus jo nuoširdaus noro eiti ekumeniniu tiesos keliu ženklas[2].

Graikijos kultūros ministerija ir Akropolio muziejus pasveikino šį žingsnį.

Gestas katalikų ir ortodoksų draugystei įtvirtinti

Iš Vatikano pareiškimo galima suprasti, kad Šventasis Sostas norėjo aiškiai parodyti, jog jo dovana yra ne dvišalis valstybės grąžinimas valstybei, o religinio pobūdžio popiežiaus dovana. Gali būti, kad taip siekiama išvengti precedento, kuris galėtų paveikti kitas neįkainojamas Vatikano muziejų kolekcijas.

Paskutinį kartą Pranciškus su Jeronimu II buvo susitikęs 2021 m. Atėnuose, kur paskelbė raginimą siekti didesnės katalikų ir ortodoksų vienybės. Tuomet Pranciškus pats pripažino klaidas, kurias Katalikų Bažnyčia darė šimtmečiais, taip pat ir veiksmus, kurie, anot jo, pasižymėjo naudos ir galios troškimu.

Panašią ekumeninę dovaną popiežius Pranciškus įteikė ir 2019 metais. Tada, pasak Katalikų naujienų agentūros, popiežius Konstantinopolio ortodoksų patriarchui Baltramiejui I įteikė šventojo Petro relikviją kaip patvirtinimą kelionės, kurią bažnyčios nuėjo artėdamos viena prie kitos. 

Skulptūros
Skulptūros Graikijai labai svarbios. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Tikimasi tolesnių veiksmų iš kitų šalių, bet Britų muziejus jau dešimtmečius atmeta Graikijos raginimus grąžinti daug didesnę Partenono skulptūrų kolekciją

Graikija vis dar puoselėja dideles viltis susigrąžinti Londono Britų muziejuje saugomus Partenono rutuliukus. Po pranešimų apie slaptus muziejaus pirmininko George’o Osborne’o ir Graikijos pareigūnų susitikimus dėl repatriacijos Jungtinės Karalystės vyriausybė patvirtino, kad neplanuoja keisti įstatymų, kurie palengvintų jų grąžinimą[3].

Tikėtina, kad grąžinimas, kuriam įvykdyti dar prireiks šiek tiek laiko, dar labiau padidins spaudimą Britų muziejui, kuris jau dešimtmečius atmeta Graikijos raginimus grąžinti daug didesnę Partenono skulptūrų kolekciją, kuri nuo 1816 m. yra pagrindinis muziejaus eksponatas.

Šios skulptūros daugiausia yra 160 m ilgio frizo, apjuosusio Akropolyje esančios Partenono šventyklos, skirtos išminties deivei Atėnei, išorines sienas, liekanos. Didžioji frizo ir kitų šventyklos skulptūrinių dekoracijų dalis buvo prarasta per XVII a. bombardavimą, o maždaug pusę likusių darbų XIX a. pradžioje išvežė britų diplomatas lordas Elginas.

Be Britų muziejaus, kai kurie fragmentai atsidūrė Europos muziejuose, o neseniai nedidelis Sicilijos muziejus nusprendė grąžinti Graikijai vienintelį fragmentą, kuris, kaip tikisi Graikijos valdžios institucijos, bus paskolintas neribotam laikui.

Šis Vatikano sprendimas tikėtinai padės Graikijos pastangoms grąžinti Partenono skulptūras iš Britų muziejaus ir sujungti jas su Akropolio muziejuje eksponuojamomis skulptūromis, sakoma ministerijos pranešime. Akropolio muziejus savo ruožtu taip pat pasveikino popiežiaus Pranciškaus gestą.