Liko vos kelios dienos atsisakyti pensijų kaupimo. To nepadarius, kelio atgal nebebus

Finansai ir NT, NuomonėsRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
pensija
Kaupimas pensijai Lietuvoje yra kone privalomas. Towfiqu barbhuiya/ Unsplash.com nuotrauka

Kaupimas tarsi ne priverstinis, bet spaudimą gyventojams nuolat taiko

Iki birželio 30 dienos asmenys, kurie buvo įtraukti į antros pakopos pensijų kaupimą dar gali pateikti savo atsisakymą. Tiesa, „Sodra“ pastebi, kad gyventojai vangūs – pranešimus apie tai, kad jie buvo įtraukti į pensijų kaupimą, perskaitė vos trečdalis gyventojų, tad du trečdaliai jau po laiko gali atsibusti viename ar kitame pensijų fonde.

Į kaupimą antroje pakopoje šių metų sausio pradžioje įtraukti beveik 68 tūkstančiai gyventojų. Tai žmonės, kuriems mažiau nei 40 metų, kurie dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą ir niekada iki šiol nekaupė pensijai.

Jeigu nespėsite atsisakyti šio malonumo, vėliau jau iš šios ne prievartinės, bet ekstremaliai griežtos kaupimo pensijai sistemos išeiti… nebegalėsite. 

„Sodra“ pabrėžia, kad pradėjus kaupti antroje pakopoje, galimybės atsisakyti dalyvavimo pensijų kaupime nebėra.

Naujai įtrauktiesiems dalyviams atsisakyti kaupimo labai paprasta. Prisijungus prie asmeninės paskyros gyventojui, matomas prašymas atsisakyti kaupimo. Prašymas yra beveik užpildytas, tereikia paspausti mygtuką „pateikti“. Prašymą taip pat galima užpildyti atvykus į bet kurį „Sodros“ priimamąjį[1].

Ir vis dėlto, jei manote, kad vieną kartą atsisakius valstybė paliks jus ramybėje, labai klystate. Pakartotinis įtraukimas į antrosios pakopos pensijų kaupimą vyksta kas trejus metus. Jei bent vienu etapu pamiršite VĖL atsisakyti to nelemto kaupimo, būsite jame įstrigęs iki pat savo mielos pensijos. Jei jos, žinoma, sulauksite, mat kalbant apie pensinio amžiaus didinimą dalis kaupusiųjų tų pinigų gali taip ir nepamatyti…

Siūlymai atlaisvinti kaupimo pančius pritarimo nesulaukė

Antroji pensijų pakopa jau seniai kelia audras ir politikų valdose. Visai neseniai šalies opozicijai nusprendus kreiptis į šalies Konstitucinį teismą dėl esamos antrosios pakopos pensijų kaupimo tvarkos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei pateikė siūlymus, kaip sistemą būtų galima patobulinti. 

Projekte nebuvo numatyta galimybė atsisakyti šio kaupimo visiems to norintiems, tačiau net ir su mažesniais pasiūlymais bent kiek sušvelninti kaupimo reikalavimus, valdantieji nesutinka. O kol seimūnai tariasi ir niekaip nesusitaria, II pakopos pensijų fondo įkaitais yra apie 1,4 mln. piliečių.

Už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partijos frakcijos atstovų siūlymą po pateikimo balsavo – 32, prieš – 26, susilaikė – 27 Seimo nariai[2]

Siūlė pakartotinai į pensijų kaupimo sistemą traukti tik vieną kartą

Nuo 2019 m. įsigaliojo automatinis gyventojų įtraukimas į antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą. 

Tada buvo nustatyta, kad asmenys, įtraukti į pensijų kaupimą atitinkamais metais, turi teisę apsispręsti per pusę metų, ar jie nori dalyvauti pensijų kaupime. 

komentaras
Feisbuko komentaras

Ministerija siūlė šį terminą naujai įtrauktiems dalyviams pratęsti dar trimis mėnesiais – kitaip tariant, numatyti papildomą laikotarpį, kuomet jau pradėjus mokėti pensijų įmokas, būtų galima kreiptis dėl atsisakymo kaupti ir įmokų susigrąžinimo.

Siūlymuose buvo nurodomas pakeitimas, kad nuo 2019 metų į antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą įtraukti gyventojai, atsisakę dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime, pakartotinai į sistemą automatiškai būtų įtraukiami tik vieną kartą. 

2020 metais įtrauktiems ir dalyvauti atsisakiusiems asmenims, šiemet įtraukimas būtų kartojamas paskutinį kartą.

Jei gyventojas ir po pakartotinio įtraukimo į sistemą išreikštų norą stabdyti dalyvavimą pensijos kaupimo sistemoje, daugiau jis į ją įtraukiamas nebebūtų[3].

Valstybė net neleidžia patiems nuspręsti, ką daryti su savo pinigais 

Dar didesnis kuriozas tas, kad valstybė griežtai kontroliuoja, kaip pusę gyvenimo kaupęs asmuo savo pinigus išsiims. 

Tiesa, tie, kurie turi sukaupę iki 10 807 eurų, galės apsispręsti, kaip tuos pinigus jie atgaus – ar periodiškai kas mėnesį išmokant dalį sumos, ar atsiimti visus vienu kartu. 

Tie, kurie yra sukaupę daugiau, kaip 10 807 eurus, pasirinkimo laisvės nebeturi, nes įstatymiškai asmenys, sukaupę 10 000 eurų, jau privalo įgyti anuitetą (periodinę pastovaus dydžio išmoką gyventojui tam tikrą laikotarpį arba iki gyvos galvos). Kitaip tariant sukaupęs daugiau, uoliau dirbęs pagal valstybės planelį, gauni dar mažiau teisės spręsti kaip tuos savo pinigus pasiimsi ir panaudosi. 

Pensijai kaupia… jau būdami pensijoje

Dar vienas II pakopos pensijų paradoksas tas, kad pensijos jau sulaukę asmenys, kurie toliau dirba ir savo sukauptų lėšų renkasi nenaudoti, turi jas kaupti ir toliau.

Kitaip tariant, kiekvieną mėnesį iš pensijos sulaukusio asmens nurašomos įmokos pensijų fondui. 

Maža to, pensininkams net neleidžiama nutraukti sutarties ir sustabdyti kaupimo. Į „Delfi“ besikreipusi senjorė Marija – viena iš tokios lietuviškos pensijos sistemos įkaičių. 

„Lapkritį iš darbdavio už spalio mėnesį gavau atsiskaitymo lapelį ir pamačiau, kad man vėl nuskaičiuoja dalį atlyginimo į pensijų fondą, nes buvau metams sustabdžiusi kaupimą. Už spalį nuskaičiavo 63 eurus, lapkritį – 80 eurų, o gruodį – vėl 63 eurus“, – stebisi pašnekovė. Ji teigia nebenorinti toliau tęsti kaupimo, bet yra priversta[4].

Pensijų fondai visame pasaulyje patiria milžiniškus nuostolius

Na, o pensijų fondai pasaulyje patiria didžiulius nuostolius. Štai didžiausias Švedijos pensijų fondas „Alecta“ prarado solidžią sumą pinigų, kurią į fondą sunešė ne kas kita, o Švedijos gyventojai, jame kaupiantys pinigus pensijai. Kaip aiškino laikinai fondo vadovės pareigas einanti Katarina Thorslund, taip nutiko dėl nesėkmingų investicijų į JAV nišinius bankus – Silicio slėnio banko patronuojančią SVB Financial Group, First Republic Bank ir Signature Bank.Vis dėlto pensijų fondo vadovė sako, kad nuostoliai nėra tokie jau reikšmingi – pensijų fondas valdo net 1,2 trilijono švedijos kronų ( 116 milijardus dolerių), tad praganyti 2 milijardai, esą, neturi kelti pensijų kaupėjams jokio susirūpinimo[5].

Ohajo valstybinis mokytojų pensijų fondas atskleidė, kad prarado milijonus turėdamas daugiau nei 27 milijonus dolerių Silicio slėnio banko akcijų prieš bankui žlugus.

Ohajo valstijos mokytojų pensijų sistema nurodė, kad šios akcijos sudarė nedidelę jos visų akcijų dalį – 0,03 proc. viso fondo, kurio turtas 2022 m. birželio mėn. buvo didesnis nei 88,8 mlrd. dolerių. Pareiškime patvirtinta, kad bankas neturėjo „Signature“ ar „Silvergate“ bankų akcijų, kurios pastarosiomis savaitėmis žlugo.

Kalifornijos valstybinių darbuotojų pensijų sistema, apimanti 1,5 milijono žmonių, taip pat atskleidė, kad ji turėjo maždaug 67 milijonus dolerių vertų akcijų Silicio slėnio banke ir 11 milijonų dolerių vertų akcijų Signature banke[6].