Lietuvoje plinta pavojingas malonumas, pavadintas chemseksu

Suprasti akimirksniu
Vakarėlis
Sekso vakarėliai tampa vis pavojingesni sveikatai. Mauricio Mascaro/Pexels nuotrauka

Sekso vakarėlių palydovai – fizinis ir emocinis nuovargis bei lytiškai plintančios ligos

Seksas, narkotikai ir laisvalaikis – pasirodo, skirtingos, bet kartu ir lengvai suderinamos veiklos. Jaunimui išsikeliant sau vis didesnius iššūkius ir norint išbandyti dar nebandytas veiklas, pradėjo plisti tikras trio, pavadintas chemseksu. Kitaip tariant, chemseksas – tai laisvalaikio leidimo būdas, kada prie kūniškų malonumų prijungiami ir svaigalai. 

VUL Santaros klinikų gydytojas mikrobiologas, ŽIV preverencijos centro „Checkpoint“ konsultantas Aleksandras Lapšinovas teigė, kad Lietuvoje chemsekso reiškinys pradėjo populiarėti prieš keletą metų. Anot jo, toks laisvalaikio leidimo būdas labiau būdingas homoseksualiems ir biseksualiems asmenims, tačiau į organizuojamus sekso vakarėlius plūsta įvairios seksualinės orientacijos asmenys[3].

Anot specialisto, chemseksas nuo įprastų svingerių vakarėlių skiriasi tuo, kad jo metu iš anksto suplanuojama vartoti tam tikras narkotines medžiagas: metamfetaminą, mefedroną ir GBL/GHB. Narkotikai esą padeda sumažinti stigmą, etines žaizdas, sušvelninti moralines nuostatas ir labiau atsipalaiduoti.

Kas be ko, tokie pomėgiai nepraeina be pasekmių – tik vieniems jos atsiperka fiziniu išsekimu, o kitiems – daug rimtesnėmis psichologinėmis problemomis. A. Lapšinovas akcentavo, kad dažnai grupinio sekso maratonai trunka net kelias paras, kas išsekina fiziškai, o ir palaužia emociškai, mat visą tą laikotarpį yra svaiginamasi.

Kitas tokių vakarėlių „prizas“ – tai lytiškai plinkančios infekcijos (LPI). Tarp kai kurių vakarėlių organizatorių esą net galioja nuostatos užsiimti seksu be prezervatyvų, o kaip vienas iš reikalavimų kartais būna net nurodytas sirgimas LPI.

Seksas
Grupiniam seksui būdinga nuolatinė partnerių kaita. Cottonbro studijos/Pexels nuotrauka

Statistika: padaugėjo ir ŽIV atvejų, ir lytiškai plintančių ligų

Tuo tarpu statistika chemsekso mėgėjams negailestinga – išpopuliarėjus tokiam svingeriavimo tipui, anot gydytojo, pasaulyje ženkliai padaugėjo ŽIV atvejų, o kai kurie iš jų jau net yra perėję į AIDS stadiją[3].

Nors kol kas Lietuvoje lytiškai plintančių ligų bumas dar nejuntamas, pastebėtina, kad pastaraisiais metais padaugėjo ŽIV ir sifilio atvejų. 

Pasak A. Lapšinovo, neramina ir tai, kad „Checkpoint“ centruose išdalinama vis mažiau prezervatyvų, kas reiškia, kad nesaugaus sekso tendencija netruks pasiekti ir Lietuvą.

Vokietijos tyrimų duomenimis buvo nustatyta, kad 27 proc. chemsekso dalyvių teigė turėję lytinius santykius, su kuriais nesutiko, 50 proc. prarado laiko, pinigų ir suvartotų narkotikų kiekio kontrolę, 33 proc. patyrė neigiamą poveikį socialiniam gyvenimui, turėjo net 5 kartus didesnę tikimybę užsikrėsti ŽIV ir 9 kartus didesnę riziką susirgti hepatitu C[3].
Prezervatyvas
Grupiniu seksu užsiimama nenaudojant barjerinių apsaugos priemonių. Deono Blacko/Pexels nuotrauka

Užsiimant kūniškais malonumais derėtų vadovautis keliomis taisyklėmis

Jei panašių vakarėlių išvengti nepavyksta, įvairios organizacijos pateikia puokštę patarimų, kaip elgtis jų metu, kad kiek įmanoma labiau apsaugoti save nuo rizikų.

Svarbiausias aspektas, kalbant apie susibūrimus, kurių metu vartojamos narkotinės medžiagos, yra savikontrolė.

Užsiimant chemseksu labai svarbu naudoti prezervatyvus ir lubrikantus bei kitas barjerines apsaugos priemones[4].

Dar būnant blaiviems ir neapsvaigusiems labai svarbu nubrėžti pagrindines taisykles, ko norima ir kas bus netoleruojama.

Svarbu nesidalinti adatomis švirkštams, o kad apsisaugoti nuo ŽIV, vartoti PrEP (preparatas, skirtas ŽIV nesergantiems asmenims siekiant apsisaugoti nuo infekcijų).

Ne ką mažiau svarbu ir reguliariai tikrintis dėl lytiškai plintančių ligų.

Taip pat derėtų vengti maišyti narkotikus su alkoholiu ar bet kokiais kitais narkotikais, o chemseksu užsiimti tik su žmonėmis, kuriais pasitikima.