Kaunietė įtūžo: pinigus už vairuotojų patikrą ima, o netikrina net akių

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
Patikra
Medicininė patikra vairuotojams tapo oficialiu reketu. Jan Baborak/Unsplash nuotrauka

Medicininė patikra vairuotojams tapo oficialiu reketu

Paslaugos Lietuvoje nuolat brangsta, tačiau jų kokybė – tik prastėja? Jei to būtų negana, vis sudėtingiau tampa gauti ir visapusiškas bei kokybiškas paslaugas ten, kur to reikalauja pati valstybė.

Būtent su tokia situacija susidūrė su „77.lt“ redakcija susisiekusi moteris. Kaunietė Jadvyga (tikrasis vardas žinomas) neslepia pykčio.

Moteris pasakoja, jog atlieko eilinę sveikatos patikrą, kuri yra reikalinga visiems vairuojantiems asmenims. Tačiau ji teigia, kad iš jos tik buvo paimti pinigai ir gauta teigiama išvada, o sveikatos patikrinimas tebuvo visiškas formalumas, kainavęs 26, 30 Eur.

Čekis
Čekis už sveikatos patikrą. 77.lt nuotrauka
„Čia yra oficialus reketas – tiesiog mokame už paslaugą, kurios niekas neteikia. Atidarė duris, paklausė ar skundžiuosi kuo nors, ar buvau pas gydytoją per pastaruosius metus. Tada pasakė viskas gerai, eikite susimokėti. Visiškai nieko, anksčiau nors akis patikrindavo ar plaučius paklausydavo, dabar ničnieko, tik paėmė 26 eur. Jei tai reketas, tai ir vadinkime taip, o ne sveikatos patikrinimu“, – neslėpė pykčio Jadvyga.

O tokių ir panašių istorijų paskutiniu metu vis daugiau. Kiti internautai bei socialinių tinklų vartotojai viešojoje erdvėje irgi pasakoja, kad medicininė patikra ne visada ir ne visur atliekama nuodugniai.

Iš tiesų, dauguma kalba apie visišką medicininės patikros imitavimą arba net tai, kad už tam tikrą pinigų sumą, pažyma yra išduodama, o sveikata – taip ir nepatikrinama[1].

Dalis piliečių pasakoja, kad medicininę pažymą vairuotojui galima gauti sumokėjus pinigus ir tik pasirodžius gydymo įstaigoje pažymą atsiimti.

Vieni net nurodo įstaigas, kuriose tokia praktika gyvuoja. Kiti vis dėlto teigia, kad patikra vyksta, bet ji – tiek paties žmogaus, tiek ir mediko laiko gaišimas, mat tėra visiškas formalumas.

Dalis teigia, kad vairuotojo medicininė patikra užtrunka tik apie 15 minučių, su gydytoju nėra susitinkama; tėra užpildomas dokumentas, kurį pateikia administratorė, o tada išduodama ir reikalinga pažyma, leidžianti žmogui sėsti už vairo.

Patikrintas rekordinis skaičius vairuotojų

Tačiau viešai kalbėti apie tokias imitacines sveikatos patikras nei gydymo įstaigų atstovai, nei sprendimų priėmėjai nenori.

Akcentuojamas tik faktas, kad sveikatos priežiūros įstaigos per vieną mėnesį išduoda nuo 23 iki 35 tūkst. vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininių pažymų.

Pavyzdžiui, vien pernai lapkričio mėnesį dėl galimybės dalyvauti eisme, savo sveikatą pasitikrino rekordinis skaičius vairuotojų – apie 44 tūkstančiai. Tiesa, neaišku koks skaičius šių patikrų buvo imitacinės.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 2023 m. iš viso sveikatą pasitikrino 286 tūkst. vairuotojų, 2022 m. – 237 tūkst.

Seimo narių duomenimis, 2023 m. pabaigoje buvo apie 245 tūkst. asmenų, neturinčių galiojančios vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos.

Patikra
Vairuotojų pažymėjimai bus dar labiau susieti su sveikatos patikra. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Vairuotojų pažymėjimai bus dar labiau susieti su sveikatos patikra

Nors įstatymai kinta, sveikatos patikrinimas vairuotojams yra neišvengiamybė. Seimas dar 2022 m. spalio 10 d. priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisą.

Ja numatoma, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. vairuotojų pažymėjimai bus paskelbti negaliojančiais, jei vairuotojai nustatytu periodiškumu nepasitikrins savo sveikatos.

Sveikatos apsaugos ministerija priėmė sprendimą įvesti pereinamąjį laikotarpį ir paskelbė, kad iki 2023 m. vidurio pratęs pasibaigusių medicinos pažymų galiojimą.

Vis tik, remiantis „Regitros“ duomeninis, teisę vairuoti dėl negaliojančios vairuotojų sveikatos patikrinimo medicinos pažymos galėjo prarasti net 300 tūkst. vairuotojų.

Atsižvelgus į šią situaciją pernai gruodį Seime buvo pritarta pasiūlymui atidėti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisos įsigaliojimą iki 2025 m. sausio 1 d[2].

Svarstę šį klausimą Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai ragino pradėti aktyvią informavimo kampaniją, kad ypač vyresnio amžiaus vairuotojai spėtų pasitikrinti sveikatą ir gautų medicininę pažymą. Seimo komiteto nariai siūlė SMS žinutėmis, laiškais informuoti vairuotojus, kurie neturi galiojančios sveikatos patikrinimo pažymos.

Nuo 2025 m., kai pradės veikti kontrolės mechanizmas, vairuotojo pažymėjimo galiojimo trukmė bus susieta su vairuotojų sveikatos medicininės pažymos galiojimu.

Nustojus galioti vairuotojo sveikatos pažymai, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas, o atlikus sveikatos patikrinimą ir gavus vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus vėl atstatomas automatiniu būdu.

Nepasitikrinusių sveikatos nustatytu periodiškumu vairuotojų turimi vairuotojo pažymėjimai bus paskelbti negaliojančiais, ir vairuotojai negalės dalyvauti eisme.

Kelyje ir už vairo – tik sveiki piliečiai

Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nurodoma, jog vairuotojai privalo tikrintis sveikatą Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytu periodiškumu.

Pagal dabar galiojantį įsakymą, vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikia atlikti tik kas dešimt metų, o atsižvelgiant į tai, jog su amžiumi sveikatos būklė gali kisti kiek greičiau nei įprastai, nuo 66 metų vairuotojų sveikatos būklės patikrinimai dažnesni – nuo 66 iki 79-erių sveikatą pasitikrinti reikėtų kartą per penkerius metus, vyresniems nei 80 – kas dvejus metus. Iki šio pakeitimo kai kurių amžiaus grupių vairuotojai sveikatą privalėjo tikrintis dažniau: vairuotojai iki 55 metų – 1 kartą per 10 metų, nuo 56 iki 69 metų – 1 kartą per 5 metus, nuo 70 iki 79 metų – 1 kartą per 2 metus, o nuo 80 metų – kasmet[3].

Vairuotojo sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisirašęs arba bet kurioje kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas.

Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras[4].

Vairuotojo sveikatos patikrinimo metu gali būti atliekami įvairūs patikrinimai. Fizinio patikrinimo metu vertinama bendra žmogaus fizinė būklė, kraujo spaudimas, pulso dažnis, klausos ir regos funkcijos.

Gali būti atliekami ir medicininiai tyrimai, ypač atsižvelgiant į žmogaus asmenines savybes bei amžių. Tai būtų kraujo ir šlapimo tyrimai, elektrokardiograma ir pan.

Gydytojas gauna ir informaciją apie asmeninę paciento sveikatos istoriją, įskaitant ankstesnes ligas, operacijas, lėtines ligas bei vaistus, kuriuos asmuo vartoja.

Tuomet seka psichologinis vertinimas, kuris gali apimti klausimynus apie asmens psichinę sveikatą, emocinį stabilumą, streso valdymą bei kitus psichologinius aspektus.

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami asmenims, turintiems tam tikrų sutrikimų, pasireiškiančių psichozėmis, taip pat kai kurių asmenybės sutrikimų, kurie itin trikdo nuovoką, elgesį ar sugebėjimą prisitaikyti.

Vairuotojui gali būti nesuteikta asmens sveikatos pažyma ir tokiu atveju, jei jis turi nekontroliuojamą epilepsiją, prastą regėjimą arba sunkią širdies ligą.

Taip pat pažymos asmuo gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę.