Karo eskalacija Artimuosiuose Rytuose: Izraelis smogė „Hezbollah“ pozicijoms Libane

Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Raketos
Raketų ataka, asociatyvus Ukr.net stop kadras

Žydai patvirtino ataką prieš Libaną

Izraelio kariuomenė patvirtino, kad liepos 27-osios vakarą jie atakavo šiitų grupuotės „Hezbollah“ pozicijas visame Libane, taip reaguodama į raketų ataką Golano aukštumose, per kurią žuvo 12 žmonių, įskaitant vaikus.[1]

„Naktį Izraelio oro pajėgos atakavo keletą „Hezbollah“ teroristinių objektų giliai Libano teritorijoje ir pietų Libane, įskaitant ginklų talpyklas ir teroristų infrastruktūrą Chabrih, Borj al-Šmali, Bekaa, Kfarkel, Rab al-Talatin, Khiam ir Tair Harfa rajonuose“, – sakoma Izraelio gynybos pajėgų pareiškime.

Libano vyriausybė pareikalavo nedelsiant nutraukti atakas ir pasmerkė Izraelio veiksmus, kurie, pasak pareiškimo, buvo nukreipti prieš civilius gyventojus, o tai yra baisus tarptautinės teisės pažeidimas ir prieštarauja žmoniškumo principams.

Tel Avivas nusiteikęs karingai ir sustoti nežada

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu (Benjaminas Netanyahu) pažadėjo, kad Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“ brangiai sumokės už tai, kad atakavo futbolo aikštę Madžal Šamso kaime Golano aukštumose, kuri buvo įvykdyta per dieną trukusią raketų ataką iš Libano. Izraelio pagalbos tarnyba „Magen David Adom“ pranešė, kad nukentėjo 10 metų ir ne vyresni nei 20 metų vaikai, paaugliai ir jaunuoliai.

Madžal Šams yra druzų kaimas Golano aukštumose netoli sienos su Sirija. Izraelis perėmė ginčijamos teritorijos kontrolę per 1967 metų Šešių dienų karą ir vienašališkai ją aneksavo 1981 metais.

B. Netanjahu biuras išplatino premjero pareiškimą, kuriame jis, kreipdamasis į Izraelio druzų bendruomenės vadovą šeichą Muafiką Tarifą, pažadėjo užtikrinti, kad už smūgį Golanui „Hezbollah“ sumokės tokią kainą, kurios anksčiau nemokėjo.

Izraelio premjeras nusprendė nutraukti savo vizitą į JAV, kur susitiko su Džo Baidenu (Joe Biden), Kamala Haris ir Donaldu Trampu (Donald Trump). „Iškart po to, kai premjeras sužinojo apie nelaimę, jis įsakė kuo greičiau grįžti į Izraelį“, – nurodė jo biuras.

Apgailestavimą dėl to, kas įvyko, išreiškė ir Izraelio prezidentas Isakas Hercogas (Isaac Herzog): „Mano širdis plyšta sukrečiančios ir baisios katastrofos Druze gyvenvietėje Madžal Šams akivaizdoje.“ Jis apkaltino „Hezbollah“ puolant vaikus, kurių vienintelė nuodėmė buvo ta, kad jie išėjo žaisti futbolo ir negrįžo.

„Šiandienos „Hezbollah“ ataka peržengė visas raudonas linijas ir atsakas bus tinkamas. Artėjame prie atviro karo prieš „Hezbollah“ ir Libaną“, – „Axios“ sakė Izraelio užsienio reikalų ministras Izraelis Kacas (Israel Katz).

Reaguodamas į smūgį Madžalui Šamsui Kraštutinių dešiniųjų finansų ministras ir Izraelio saugumo kabineto narys Becalelis Smotričas (Bezalel Smotrich) paragino nužudyti „Hezbollah“ lyderį Hasaną Nasralahą (Hassan Nasrallah).

Incidentu susidomėjo tarptautinė bendruomenė

Pietų Libane veikiančių JT taikos palaikymo pajėgų atstovas agentūrai „Reuters“ nurodė, kad jie susisiekė su Libano ir Izraelio valdžios institucijomis, kad išsiaiškintų incidento Madžal Šamse detales ir išlaikytų ramybę.

„Hezbollah“ prisiėmė atsakomybę už raketų atakas iš pietų Libano, nukreiptas į kelis Golano aukštumų miestus. Tuo pat metu aukšto rango „Hezbollah“ pareigūnas Muhamedas Afifas (Mohammad Afif) neigė, kad grupuotė smogė Madžalui Šhamsui. Jis „Reuters“ patikino, kad grupuotė visiškai nedalyvavo minėtame incidente.

Raketų ataka, kurią „Hezbollah“ nukreipė į Golaną, buvo atsakas į Izraelio oro smūgį pietiniame Libano mieste Kafr Kiloje, per kurį žuvo keturi žmonės, įskaitant kelis grupės narius. Libano valstybinė naujienų agentūra pranešė, kad Izraelio dronas smogė pasienio miestui Odaisei, išprovokuodamas gaisrą, o žydų artilerija apšaudė Meis al-Džabal miestą pietų Libane.

Irano ambasadorius Libane Modžtaba Amani (Modjaba Amani) savo puslapyje socialiniame tinkle „X“ pabrėžė, kad Teheranas nenori leisti tolesnės eskalacijos Artimuosiuose Rytuose, nepaisant Izraelio pozicijos dėl Madžalo Šamso apšaudymo. Pasak jo, Izraelis, reaguodamas į šį smūgį, surengė „spektaklį“. Nepaisant to, pridūrė diplomatas, Iranas siekia sumažinti įtampą regione ir nesitiki karo veiksmų plėtros į Libano teritoriją, tačiau tuo pat metu nebijo tokio scenarijaus..

Liepos 27-ąją, buvo pranešta apie Izraelio smūgius Gazos Ruože, per kuriuos, palestiniečių valdžios duomenimis, žuvo mažiausiai 50 žmonių. Vienas iš smūgių krito ant Khadijos mokyklos Deir al-Balah mieste, kur slėpėsi tūkstančiai žmonių: ten, palestiniečių sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, žuvo mažiausiai 30 žmonių ir daugiau nei 100 buvo sužeisti.[2]