E. Muskas 2023 m. tikisi rasti naują tviterio vadovą, svarsto galimybę pirkti futbolo klubą

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
Tviteris šiais metais gali turėti naują vadovą. Bretto Jordano/Unsplash nuotrauka

E. Musko tviterio įrašai pasiekia net ir jo nesekančius

Verslininkas ir tviterio savininkas savo socialinės žiniasklaidos platformoje turi daugiau nei 128 mln. sekėjų. Vis dėlto, per visų dėmesį sutraukusį populiarujį amerikietiškojo futbolo renginį „SuperBowl“, E. Musko tviterio žinutė sulaukė sąlyginai menko dėmesio.

JAV prezidento Joe Bideno tviterio žinutė, kurioje jis rašė, jog jis ir jo žmona sirgs už Filadelfijos „Eagles“, sulaukė beveik 29 mln. tviterio vartotojų reakcijų. Tuo tarpu E. Muskas, kuris taip pat tviteryje išreiškė paramą „Eagles“, sulaukė kiek daugiau nei 9,1 mln. reakcijų[1].
Pralaimėti net pačiose nereikšmingiausiose situacijose nemėgstantis E. Muskas vėliau net ištrynė šį savo įrašą ir kreipėsi į tviterio inžinierius, kad šie ištaisytų, jo manymu, sistemos klaidą, mažinančią jo pasiekiamumą socialinės žiniasklaidos platformos vartotojams. Tačiau šis pokytis ne ypač patinka tiems vartotojams, kurie jau spėjo pastebėti, kad dabar E. Musko įrašai yra visur. 

Tviterio vartotojų „For You“ puslapius tiesiog užplūdo skandalingojo milijardieriaus įrašai bei komentarai, nors įprastai, šiame puslapyje rodomos tviterio žinutės pagal vartotojo sekamų paskyrų rekomendacijas arba asmeniškai dominančias temas. Dabar net ir tie, kurie neseka E. Musko, niekur negali nuo jo pabėgti.

O toks sistemos pokytis neatsitiktinai įvyko po E. Musko skundo, kad jo tviterio žinutės nesulaukia pakankamai peržiūrų. Neseniai E. Muskas socialiniame tinkle pasidalino informacija, kad jis praleido ilgą dieną tviterio būstinėje kartu su inžinierių komanda, kad išspręstų dvi problemas[2].

Vėliau jis pats skelbė, kad paslauga, skirta paskyroms sekti, buvo perkrauta būtent tuo metu, kai jis skelbė savo tviterio žinutes, todėl iki 95 proc. jo tviterio įrašų iš viso nebuvo paskelbti. E. Muskas taip pat teigė, kad rekomendacijų algoritmas naudojo absoliutų blokų skaičių, o ne procentinį blokų skaičių, dėl to daug sekėjų turinčios paskyros buvo atmetamos.

Situacija, kai net jo nesekantys platformos vartotojai negali išvengti E. Musko įrašų, vadinama „galios naudotojo daugikliu“, o ši funkcija yra taikoma tik E. Muskui. Kodas taip pat leidžia E. Musko paskyrai apeiti tviterio funkciją, kuri kitu atveju neleistų vienai paskyrai užtvindyti viso pagrindinio tviterio vartotojo puslapio.

Vis dėlto, kai E. Musko įrašai staiga užplūdo visus platformos vartotojus ir jie ėmė reikšti nepasitenkinimą, pats E. Muskas užsiminė, kad pakeitimai bus bent iš dalies atšaukti. 

Pastarosiomis savaitėmis E. Muskas yra itin susitelkęs į tai, kiek populiarumo sulaukia jo tviterio įrašai ir komentarai. Nepatvirtintais duomenimis, praėjusią savaitę jis atleido vieną iš dviejų bendrovėje likusių pagrindinių inžinierių, kai šis inžinierius jam pasakė, kad jo tviterio žinučių peržiūrų skaičius mažėja iš dalies dėl to, kad sumažėjo ir dalies visuomenės susidomėjimas pačiu E. Musku. 

Tviterio vadovas giriasi sustabdęs „atšaukimo kultūrą“

Vos perėmęs socialinės žiniasklaidos bendrovės valdymą į savo rankas, E. Muskas žadėjo apsaugoti žodžio laisvę ir nuomonės sklaidą. Dabar jis jau kalba apie tai, kad būtent jo dėka sustabdyta „atšaukimo kultūros“ (angl. cancel culture) manija, ypač paplitusi internetinėje erdvėje. 

„Ilsėkis ramybėje, atšaukimo kultūra, tavęs netrūks“, – tviteryje rašė jis[3].

Jo komentaras pasirodė po nepriklausomo žurnalisto, kuris atskleidė dalį tviterio dokumentų Matto Taibbi ir tinklalaidės kūrėjo Joe Rogano pokalbio apie tviterio dokumentų viešinimą ir atšaukimo kultūrą.

„Kadangi dabar žmonės nebijo išsakyti savo nuomones tviteryje, jūs matote tiek daug pasipriešinimo. Dabar žmonės nebijo eiti paskui jį. Jie nesijaudina, kad praras savo paskyrą, kaip buvo anksčiau. Dabar vyksta daug aktyvesnės diskusijos“, – apie E. Musko inicijuotos pokyčius tviteryje kalbėjo J. Roganas.

Dar 2022 m. lapkritį E. Muskas pareiškė, kad „reikia sustabdyti atšaukimo kultūrą“. Daugelis komentatorių ir socialinės žiniasklaidos vartotojų džiaugėsi E. Musko požiūriu ir noriai siūlė savo idėjas, ką reikėtų daryti toliau.

Pavyzdžiui, organizacijos „Judicial Watch“ prezidentas Tomas Fittonas tviteryje rašė:

„Sustabdyti atšaukimo kultūros finansavimą. Už jos slypi milijardai, įskaitant mokesčių mokėtojų dolerius“[4]

Tviteris šiais metais gali sulaukti naujo vadovo

Trečiadienį E. Muskas pagaliau prakalbo ir apie savo ateitį tviteryje, pareikšdamas, kad 2023 m. pabaiga gali būtų tinkamas laikas rasti žmogų, kuris pakeis jį patį tviterio vadovo kėdėje. E. Musko manymu, tuomet kompanija turėtų būti jau pakankamai stabili tokiam reikšmingam pokyčiui[5]

„Manau, kad man reikia stabilizuoti organizaciją ir tiesiog įsitikinti, kad ji yra finansiškai atspari ir kad produktų planas yra aiškiai išdėstytas“, – sakė E. Muskas, virtualiai kalbėdamas Pasaulio vyriausybių viršūnių susitikime Dubajuje.

Paklaustas, ar jis jau išrinko naują tviterio generalinį direktorių ir kada šis asmuo bus pasamdytas, jis atsakė:

 „Nežinau, manau, kad šių metų pabaigoje būtų tinkamas laikas rasti kitą žmogų, kuris galėtų vadovauti bendrovei, nes manau, kad šių metų pabaigoje jos padėtis turėtų būti stabili.“  

Dar pernai E. Muskas pareiškė, kad atsistatydins iš bendrovės vadovo pareigų, kai tik ras „ką nors pakankamai kvailo, kad imtųsi šio darbo“. Tuomet jis teigė, kad vėliau planuoja pats vadovauti programinės įrangos ir serverių komandoms.

Vėliau jis socialinėje žiniasklaidos platformoje surengė apklausą, ar jis turėtų pasitraukti iš tviterio generalinio direktoriaus pareigų ir dauguma respondentų atsakė teigiamai. 

Tviteriu užsiėmęs E. Muskas gali leisti bankrutuoti „Teslai“

Paskutinius mėnesius E. Muskas yra susitelkęs į tviterį ir galimai apleido kitas savo valdomas kompanijas, o tai pastebi ir jų valdybos nariai. Pavyzdžiui, „Tesla“ valdybos narys mano, kad pats E. Muskas neprieštarautų, jeigu „Tesla“ bankrutuotų. Tiesa, tai turėtų reikšti, kad konkuruojanti įmonė pagamins geresnį automobilį.

„Nesutinku, kai Elonas sako, kad neprieštarauja, jog „Tesla“ bankrutuotų, jei kas nors kitas sukurtų geresnį automobilį. Bet manau, kad tokia yra jo ir „Tesla“ filosofija“, – antradienį vykusiame Pasaulio vyriausybių viršūnių susitikime sakė buvęs Japonijos vyriausybinio pensijų investicinio fondo vyriausiasis investicijų pareigūnas, vienas iš elektromobilių kompanijos valdybos narių Hiromichi Mizuno[6].

Anksčiau E. Muskas yra sakęs, kad automobilių gamintoja per beveik 20 metų trunkančią savo istoriją galėjo bankrutuoti kelis kartus. 2020 m. lapkritį E. Muskas teigė, kad nuo 2017 m. vidurio iki 2019 m. vidurio bendrovė buvo „maždaug per mėnesį“ nuo bankroto. 

Vėliau jis teigė, kad bendrovės išsaugojimas nuo bankroto buvo didžiulis jo rūpestis, kai „Tesla“ susidūrė su gamybos sutrikimais dėl karantino ribojimų Kinijoje. Jis taip pat pastebėjo, kad automobilių gamintojai „apskritai beviltiškai bankrutuoja“. 
„Tesla“
„Tesla“darbuotojai nori įkurti profesinę sąjungą. Austino Ramsey/Unsplash nuotrauka

„Tesla“ darbuotojai nori jungtis į profsąjungą

Tuo tarpu „Tesla“ Niujorko padalinio gamyklos darbuotojai pradeda kampaniją, kurios tikslas yra sukurti profesinę sąjungą. Laiške vadovybei „Tesla Workers United“ organizacinis komitetas teigia, kad darbuotojai siekia išreikšti savo nuomonę apie darbą Buffalo gamykloje ir nori „sukurti dar labiau bendradarbiaujančią aplinką, kuri sustiprintų įmonę“[7].

Vis tik, gali kilti problemų, nes „Tesla“ vadovas E. Muskas laikosi griežtos pozicijos profsąjungų atžvilgiu, o dar 2021 m. Nacionalinė darbo santykių taryba įpareigojo E. Muską ištrinti 2018 m. tviterio žinutę, kurioje teigiama, kad jis neteisėtai grasino darbuotojams prarasti akcijų pasirinkimo sandorius, jei šie pasirinks profsąjungos atstovavimą.

„Niekas netrukdo „Tesla“ komandai mūsų automobilių gamyklose balsuoti už profsąjungą. Jei norėtų, galėtų tai padaryti rytoj. Bet kam mokėti profsąjungos mokesčius ir veltui atsisakyti akcijų pasirinkimo sandorių? Mūsų saugos rodikliai yra 2 kartus geresni nei tada, kai gamykla priklausė profsąjungai, ir visi jau gauna sveikatos priežiūros paslaugas“, – rašė E. Muskas.

Praėjusią vasarą Nacionalinė darbo santykių taryba pakeitė prezidento Donaldo Trumpo laikų sprendimą, nustatydama, kad „Tesla“ negali uždrausti gamyklos darbuotojams darbo metu dėvėti drabužius su profsąjungos ženklais.

„Manchester United“
E. Muskas svarsto galimybę įsigyti futbolo klubą. Nato Callaghano/Unsplash nuotrauka

E. Muskas gali nusipirkti Anglijos futbolo klubą

Pats E. Muskas, regis, ir toliau ieško naujų verslo planų, tad šį kartą žvelgia į Jungtinės Karalystės futbolo klubą. Pranešama, kad jis yra vienas iš kelių milijardierių, svarstančių galimybę įsigyti „Manchester United“ futbolo klubą[8].

Dar praėjusią vasarą jis juokavo, kad nupirktų klubą, o dabar atrodo, kad pokštai gali tapti realybe; lygiai taip pat kaip ir tviterio atveju. Pats E. Muskas palaiko „Manchester United“ ir yra vienas iš nedaugelio, kurie iš tiesų galėtų sau leisti jį įsigyti. 

Pasak šaltinių, manoma, kad technologijų milijardierius atidžiai stebi situaciją ir svarsto šią galimybę potencialų sandorį aptardamas su savo patarėjais.

Tuo tarpu sandoriui artimi šaltiniai britų žiniasklaidai atskleidė, kad E. Muskas tikrai rodo dėmesį klubui, bet dar dešimtys žmonių jau išreiškė susidomėjimą, pasirašydami konfidencialumo susitarimus, leidžiančius jiems patekti į „duomenų kambarį“ ir susipažinti su klubo finansine padėtimi.