Turkijoje jau ne vienerius metus klesti medicininis turizmas
Per pastarąjį dešimtmetį Turkija ėmė garsėti ne tik kaip populiari atostogų kryptis, tačiau ir kaip pigių implantų ir medicininių procedūrų vieta. Nuo Antalijos, iki Stambulo – didieji Turkijos miestai ir jų medicinos klinikos tapo vienu karščiausių medicininio turizmo taškų.
2022 m. vien per pirmąjį pusmetį šalis pritraukė beveik 600 000 žmonių, norinčių čia gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Tarptautinė estetinės plastinės chirurgijos draugija Turkiją priskiria dešimčiai šalių, kuriose atliekamos populiariausios estetinės operacijos: krūtų didinimo, vokų pakėlimo, pilvo plastikos, taip pat ir odontologinės procedūros[1].
Tačiau ilgainiui tokį populiarumą pakeitė kritika, o Turkija savo pigiomis medicininėmis paslaugomis ne tik ėmė džiuginti pacientus, tačiau ir užsitarnavo blogą reputaciją.
Šių metų pradžioje Didžiosios Britanijos vyriausybė net atnaujino savo kelionių rekomendacijas ir nurodė, kad nuo 2019 m. apie 20 šalies piliečių mirė po medicininių vizitų Turkijoje.
Kol vieni džiaugiasi pigiai sutvarkytais dantimis arba naujais dantų implantais, kiti negaili kritikos visai Turkijos medicinos sistemai ir dalija perspėjimus, kad maža paslaugų kaina neretai gali slėpti itin nekokybiškas paslaugas, dėl kurių vėliau net nėra kam pasiskųsti.
Medicininės paslaugos Turkijoje – siūlomi net „viskas įskaičiuota“ paketai
Šiuo atveju problema kyla dėl to, kad medicinos turizmo pramonė Turkijoje nėra reguliuojama tarptautiniu mastu, todėl nėra daug palyginamųjų duomenų apie komplikacijų po procedūrų dažnumą skirtingose pasaulio šalyse.
Per pastaruosius 20 metų Turkijos sveikatos priežiūros sistema buvo nuolat privatizuojama. Tai vilioja gydytojus, nuo chirurgų iki odontologų, palikti valstybinę sveikatos priežiūros tarnybą, joje ištarnavus iki 600 privalomosios tarnybos dienų.
Dėl to medikai pradėjo steigti savo klinikas, samdyti asistentus, vairuotojus ir vertėjus, o agentūros pradėjo ieškoti su užsieniečiais dirbti norinčių gydytojų. Augant medicininiam turizmui, Turkijos vyriausybė ėmėsi priemonių šiai pramonei reguliuoti ir jos plėtrai skatinti, pristatė PVM lengvatas užsienio pacientams.
Nors dar 2017 m. Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama standartizuoti medicinos turizmą, priėmė taisykles, pagal kurias ligoninės, klinikos ir įvairios agentūros privalo gauti tarptautinį sveikatos turizmo leidimo sertifikatą, dažnu atveju įvairios klinikos Turkijoje suklesti dėl atsiliepimų „iš lūpų į lūpas“. Tačiau būtent čia ir slypi pavojus.
„Turkija yra medicinos turizmo lyderė, nes jos kainos yra pigiausios beveik visame pasaulyje. Bet tai nėra viskas“, – sako Jungtinės Karalystės medicinos turizmo asociacijos generalinis direktorius Džonatanas Edelheitas, pabrėžęs, kad situacija Turkijoje primena laukinius Vakarus[2].
Dantų tvarkymas Turkijoje gali būti keliais šimtais ar net tūkstančiais pigesnis nei Lietuvoje
Remiantis vidutinių kainų palyginimais, dantų gydymas Turkijoje gali būti net iki 70 proc. pigesnis nei Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, taip pat ženkliai pigesnis nei Lietuvoje[3].
JAV ar Jungtinėje Karalystėje dantų karūnėlių uždėjimas gali kainuoti nuo 1 100 iki 1 500 dolerių, o Turkijoje, paslauga kainuos apie 130-260 dolerių. Dantų implantas Vakaruose kainuos mažiausiai kainuoja 3 000 dolerių, o Turkijoje už tokią procedūrą sumokėti pakaks 400-700 dolerių.
Lietuvoje dantų tvarkymas taip pat kainuoja ypač brangiai, o dėl infliacijos, pastaruoju metu kainos toliau kyla. Didžiuosiuose šalies miestuose vien odontologo konsultacija gali kainuoti nuo 30 eurų, profesionali burnos higiena suaugusiems – 50–90 eurų, o dantų balinimo kaina siekia net 230 eurų. Dantų plomba gali atsieiti 40–125 eurus. O brangiausia paslauga – protezai. Fiksuoti implantų protezai kainuoja nuo 890 iki 5,9 tūkst. eurų[4].
Valstybinės ligonių kasų prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus patarėja Nijolė Bijanskienė aiškina, kad dalis odontologinių paslaugų asmenims, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), yra kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.
Tačiau kompensuojamos tik pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugos: dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, vaikų dantų ėduonies profilaktika ir kita.
PSDF lėšomis taip pat yra kompensuojamos odontologų specialistų konsultacijos metu suteiktos diagnostinės ir kai kurios gydomos procedūros, dienos chirurgijos odontologijos paslaugos ir stacionarinės odontologinės paslaugos.
Tačiau, pavyzdžiui, dantų protezavimas kompensuojamas tik vaikams, pensininkams, nedarbingiems ar iš dalies nedarbingiems asmenims ir tiems, kuriems gydymas buvo taikytas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
Kitiems tenka ilgai taupyti, kad galėtų už dantų tvarkymą susimokėti Lietuvoje, o labiausiai nusivylę aukštomis kainomis, pradeda ieškoti alternatyvų. Būtent tuomet ir yra svarstomas Turkijos variantas.
Didelė dalis asmenų teigia, kad Turkijoje jie gali gauti aukštos kokybės odontologinę priežiūrą už itin patrauklią, nedidelę dalį kainos, kurią sumokėtų namuose. Be to, kartu gali pasidžiaugti ir kaitria Turkijos saule: iš tiesų, dalis medicinos turistų savo vizitus pas gydytojus derina būtent su atostogomis.
Turkijoje dantų protezai ženkliai pigiau kainuoja dėl valdžios politikos ir valiutos kurso
Yra daug priežasčių, kodėl odontologinės procedūros Turkijoje kainuoja daug pigiau. Pirmiausia, lyginant kainas su Europoje ar Jungtinėse Amerikos Valstijose, odontologas šiose šalyse turės gerokai didesnius įkainius dėl valiutos, kuria jis dirba, ir dėl to, kad odontologijos mokykla ten yra brangesnė. Iš tiesų, Turkijoje odontologijos mokykla kainuoja pigiau, todėl pacientai už procedūras moka mažiau.
Kita vertus, nors Turkija dabar ir tapo viena iš didžiausių kosmetinės odontologijos krypčių visame pasaulyje, tačiau, kaip ir bet kur kitur, čia pasitaiko sukčių, net ir medicinos srityje. Taip yra dėl to, kad odontologijos sritis vienu metu patyrė didelį vystymosi šuolį.
Dabar daugelį procedūrų, kurioms atlikti paprastai prireiktų mėnesių, galima atlikti per vieną dieną. Tačiau tai ir neramina daugelį potencialių pacientų. Ieškant informacijos internete, net galima rasti terminą „Turkijos dantys“.
Tai terminas, reiškiantis nepavykusį gydymą arba nevykusią dantų operaciją, atliktą Turkijoje. Šių klaidų pasekmės yra dantys, po protezų uždėjimo, tiesiog atrodantys kaip kandžiai. Neretai šią problemą lydi ir kitos ilgalaikės komplikacijos. Dėl to dalis asmenų odontologiją Turkijoje ėmė vertinti itin atsargiai.
Vieni džiaugiasi pigiomis ir kokybiškomis dantų tvarkymo paslaugomis, kiti skundžiasi dėl kokybės ir profesionalumo stokos
Britas Davidas Mooras Jungtinės Karalystės žiniasklaidai pasakoja, kad jam praėjusiais metais turėjo būti pakeistas lūžęs dantis, tačiau privatus odontologas, kurio paslaugomis jis naudojosi įprastai, buvo užimtas. Netoliese nepavykus rasti tinkamos pagalbos, D. Mooras pradėjo dairytis į Turkiją[5].
Vyras nusprendė dantis taisytis Antalijoje ir teigia, kad jo skrydis ten buvo pilnas sveikatos turistų. D. Mooro teigimu, gydymas Turkijoje, kurį sudarė danties taisymas ir du implantai, skrydžiai ir apgyvendinimas viešbutyje, kainavo apie 2 000 svarų sterlingų. Pasak jo, tai menka dalis pinigų, kurią jis būtų sumokėjęs Jungtinėje Karalystėje.
Kitokia istorija dalinasi britės Jade ir Kelly Tushington. Moterys 2022 m. rugsėjį išvyko į Antaliją kur planavo derinti atostogas su dantų tvarkymo procedūromis ir implantų dėjimu. Tai Jungtinėje Karalystėje kainuotų iki 20 000 svarų sterlingų, o Turkijoje procedūrų kaina siekė 4 000 svarų[6].
Tačiau po procedūros susidurta su didelėmis problemomis. Net ir praėjus keliems mėnesiams, moterys toliau skundžiasi dėl milžiniškų skausmų, kurių numalšinti negali jokie nuskausminamieji. Vietos odontologai gydyti jų nesutinka, tad dabar britės taupo ir planuoja grįžti į Turkiją, tačiau procedūrų ten nerekomenduoja niekam.
Renkantis odontologą Turkijoje, būtina atsižvelgti į klinikos reputaciją ir kitų pacientų atsiliepimus
Ekspertai mano, kad įrodyti Turkijos odontologų broką yra sudėtinga: juk vėl skristi į tolimą šalį kainuoja ir daug pinigų, ir laiko. Negana to, namuose, vietiniai dantistai taisyti galimo turkų kolegų broko nenori.
Atsižvelgiant į tai, rinkdamiesi odontologijos kliniką Turkijoje, pacientai turi būti budrūs. Pirmiausiai, rekomenduojama įvertinti pasirinktą stomatologijos kliniką: įsitikinti, kad joje odontologai dirba su naujausiomis technologijomis ir medžiagomis, pavyzdžiui, vienos dienos odontologijoje turėtų būti naudojamos kompiuterinės kameros, kurios tiria paciento burną[7].
Taip pat derėtų atsižvelgti į tai, kad klinikoje būtų teikiamos visos paslaugos. Daugelis internetinių klinikų tvirtina, kad joms priklauso nuosavybė, tačiau paprastai jos tik nuomoja kelias patalpas ir paslaugas. Tuomet, atvykę pacientai sužino, kad dalį savo procedūrų turės atlikti visiškai kitoje klinikoje, už papildomą mokestį.
Profesionalumas ir rezultatai yra esminiai gydymo kokybės aspektai. Bet kuri klinika gali lengvai teigti, kad ji yra geriausia pagal rezultatus, dirbančius gydytojus ir kokybę, tačiau tai gali būti tik gražus melas.
Geriausias būdas išsiaiškinti tiesą, yra patikrinti atsiliepimus ir nuotraukas. Nors nė vienoje pasaulio odontologijos klinikoje nebus 100 proc. teigiamų atsiliepimų, patenkintų pacientų skaičius turėtų būti daug didesnis nei besiskundžiančių.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad kai kurie komentarai gali būti suklastoti, todėl geriausia yra bandyti ieškoti išsamesnių, itin detalizuotų. Pavyzdžiui, tikėtina, kad komentarai, kuriuose kalbama apie konkretų odontologą, visą personalą, taip pat apie procedūrą ir gydymą, bus objektyvūs ir tikri.
Ir pabaigoje, kiekvienam skrendančiam į Turkiją ten tvarkytis dantų būtina išsiaiškinti procedūros garantijos sąlygas. Ne paslaptis, kad procedūra gali nepavykti dėl aibės skirtingų priežasčių. Tai nėra visiškai neįmanoma ir yra normalu odontologijos srityje: karūnėlė gali nukristi, dantis gali nuskilti ir pan.
Dėl to odontologijos klinikos derėtų pateikti garantinį sertifikatą. Turint tokį sertifikatą, bus pakeista netinkamai atlikta procedūra. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad garantinis sertifikatas galioja tik tuo atveju, jei pats pacientas nepadarė nieko, kas sugadintų dantis.
Be to, kad būtų gaunama garantija, odontologijos klinika turi būti sertifikuota. Interneto platybėse galima rasti daug tarptautinių organizacijų, kurios padės įsitikinti, ar pasirinkta odontologinė įstaiga iš tiesų yra profesionali.