Australija teigia, kad importo tarifai stipriai padidins JAV mėsainių kainą
Australijos verslo atstovai ir ūkininkai įspėja, kad JAV prezidento D. Trumpo paskelbti 10 proc. tarifai Australijos eksportui brangins amerikietiškus mėsainius. Tai reiškia, kad net 6 mlrd. per metus suvalgomų mėsainių atsieis JAV kur kas daugiau.
Australijos pramonės grupės vadovas Innes Willox teigė, kad šie tarifai, taikomi visoms šalims siekia mažiausiai 10 proc., o kai kuriais atvejais ir daugiau. Tokie pokyčiai siunčia „grėsmingą signalą“ apie galimas pasekmes tiek vietos, tiek pasaulio ekonomikai[1].
„Tai nuvilia, bet nestebina, nes susiduriame su Amerikos administracija, pasiryžusia perrašyti tarptautinę ekonominę tvarką“, sakė jis, ragindamas vyriausybę stiprinti antidempingo priemones ir didinti skaidrumą, kad būtų išvengta pigių prekių antplūdžio iš kitų šalių.
Australijos prekybos ir pramonės rūmų vadovas Andrew McKellaras taip pat išreiškė susirūpinimą: „Tai nedraugiškas žingsnis, kuris nepaskatins pasaulinės ekonomikos augimo. Galiausiai tai atneš didelių ekonominių nuostolių pačioms JAV.“
Vis dėlto jis pridūrė, kad tarifai galėjo būti ir griežtesni, nes kai kurie sektoriai baiminosi 20 proc. mokesčių. „Nors tai nėra gerai, galėjo būti blogiau. Australijos vyriausybė padarė viską, kad mūsų pozicija būtų išgirsta“, teigė A. McKellaras.

Lomig/Unsplash
Vyriausybė žada ieškoti prieigos į kitas rinkas
Nacionalinės ūkininkų federacijos prezidentas Davidas Jochinke pabrėžė biosaugos svarbą: „Tai mūsų ūkininkavimo prioritetas numeris vienas. Jei biosauga bus susilpninta dėl prekybos tikslų, tai pakenks mūsų gebėjimui gaminti aukštos kokybės maistą.“ Jis pridūrė, kad svarstomi procesai, leidžiantys importuoti JAV jautieną, jei bus laikomasi griežtų protokolų.
„Turime greitai įvertinti situaciją ir ieškoti diplomatinių sprendimų arba alternatyvių rinkų“, Kanberoje žurnalistams sakė D. Jochinke.
Australijos premjeras Anthony Albanese pažadėjo skirti 5 mln. dolerių Antidempingo komisijai, kad būtų pagreitintas bylų nagrinėjimas ir sustiprinta rinkos stebėsena, užtikrinant ankstyvojo perspėjimo sistemą[2].
Tuo tarpu Raudonosios mėsos patariamoji taryba, atstovaujanti galvijų, avių ir ožkų augintojams, pabrėžė, kad JAV vartotojams tai kainuos papildomus 180 mln. JAV dolerių per metus. „Australijos jautiena naudojama 6 mlrd. amerikietiškų mėsainių per metus pagaminti. Tai bendras šių tarifų poveikis sieks 600 mln. Australijos dolerių“, teigė tarybos pirmininkas Johnas McKillopas.
Australijos jautienos pramonė padidėjusias kainas perkels patiems JAV vartotojams
Australija kasmet eksportuoja 3 mlrd. dolerių vertės jautienos į JAV, kurios yra didžiausia rinka, tačiau JAV šviežia jautiena Australijoje uždrausta nuo 2003 m. dėl pašėlusių karvių ligos (BSE). D. Trumpas, paskelbdamas tarifus, teigė: „Jie nepriima mūsų jautienos, nes nenori pakenkti savo ūkininkams. Aš jų nekaltinu, bet mes dabar darome tą patį. Jau nuo vidurnakčio.“ Vis dėlto Australijos jautienos eksportas į JAV nėra uždraustas, tik apmokestinamas 10 proc. tarifu.
Šiaurės kooperatinės mėsos kompanijos vadovas Simonas Stahlis teigė, kad pramonė tapo „kolateraline žala“ D. Trumpo siekiui stiprinti JAV gamybą. „Jei mokslas sako, kad JAV jautiena saugi, turėtume ją įsileisti“, sakė jis.
Tuo tarpu „Cattle Australia“ pirmininkas Garry Edwardsas pabrėžė, kad JAV priklausomos nuo Australijos liesos jautienos, dažniausiai naudojamos mėsainiams. „Amerikiečiai turės mokėti daugiau už savo mėsainius ir kepsnius“, prognozavo jis. Australijos ūkininkai jau diversifikavo eksportą, dideles mėsos apimtis siųsdami į Kiniją, Japoniją, Korėją ir Artimuosius Rytus.