Auksinis kurortas – Palanga arba kodėl Lietuvos gyventojai poilsiui renkasi užsienį

LietuvaSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Zakopanė
Kainos Zakopanės kalnų kurorto kavinėje, skaitytojo nuotraukos

Paslaugų ir maisto kainos auga bei nežada sustoti

Apie tai, kad poilsis tūlam tautiečiui Lietuvos pajūryje kainuoja ženkliai brangiau negu Turkijoje ar Egipte juokaujama jau ne vienerius metus. Deja, kasmet ši tendencija tik stiprėja, o artėjantis sezonas gali pažerti naujų, visiškai nesmagių, staigmenų. Pavienių balsų, teigiančių, kad ir Palangoje galima pigiai pailsėti, dar pasigirsta, tačiau jie sėkmingai skęsta realybės liūne. Tai tampa akivaizdu pažvelgus į praėjusį sezoną.

Keturių asmenų, iš kurių du yra vaikai, šeimai 4 nakvynės Palangos viešbutyje kainavo „kuklius“ 1000 eurų. Tai yra tiek, kiek šiuo metu jau beveik pasiekė minimalus mėnesinis atlyginimas. Normalūs pietūs ar vakarienė restorane tai pačiai šeimai atsiėjo 70-80 eurų.[1]

Be to, kadangi šeima atvyko su vaikais, pinigų pareikalavo ir vaikų pramogos.

Įdomi detalė – nepaisant to, kad įvairias paslaugas Palangoje siūlo tiek įmonės, tiek pavieniai asmenys, pastarieji ypač nemėgsta klausimų apie čekiukus ir visus atsiskaitymus linkę priimti grynais.

Kodėl taip vyksta, visi puikiai supranta, tačiau minėta aplinkybė irgi nemažai pasako apie tai, jog valdžios pažadai kovoti su šešėlių verti… PIŠ….

Taigi, paprasčiau sakant, norint savaitę su šeima pailsėti Palangoje, kurioje nėra viešbučių „viskas įskaičiuota“, prie reto iš nakvynes siūlančių namų ar butų rasi baseiną, niekas negali garantuoti šilto oro bei šiltos, švarios jūros, išleisti teks tiek pat, kiek, tarkim, skrendant į Turkiją ar Egiptą.

Aišku, čia dar prisideda kelionės laikas ir t.t., tačiau, įvertinus visus niuansus, klausimas – kas labiau apsimoka?

O tuo metu pas kaimynus tikra gerovės valstybė

Palanga, deja, bet tik vasaros kurortas. Žiemą nei Lietuvos pajūris, nei kitos lankytinos vietos, vis dar nėra pilnai įdarbinamos. Todėl žiemos pramogų pasiilgę mūsų tautiečiai jų ieško svetur. Vieni skrenda slidinėti į Prancūzijos arba Austrijos, kalnus, kiti skuba pas kaimynus lenkus, kadangi tenai net ir poilsis kainuoja pigiau.

Zakopanė
Kainos Zakopanės kalnų kurorto kavinėje, skaitytojo nuotraukos

Neseniai portalo 77.lt skaitytojai lankėsi plačiai žinomame Lenkijos kurorte Zakopanėje. Tautiečius nustebino tai, jog viename iš populiariausių slidinėjimo masyvų (Vilniaus Liepkalnio analogas, tik 10 kartų didesnis), kalno viršūnėje esančioje kavinėje kainos buvo mažesnės negu Palangoje ar Vilniaus centre. Aišku, Vilnius nėra kurortas, tačiau tuomet dar labiau neaišku, kodėl viskas čia kainuoja brangiau negu lenkų kurorte?

Ten, kurorte, pica atsietų apie 7 eurus, Vilniaus centre, standartiškai, jos kainuoja apie 10-15 eurų. Panašiai kaip Palangoje vasara.

Gėrimas, kurio festivalis vyks šį savaitgalį, bet kurio pavadinimo, kaip blogiuko vardo filme apie Harį Poterį minėti negalima, sostinėje palengvins kišenę 5-6 eurais, Palangoje 7-8, o pas lenkus, kurorte, kalno viršūnėje, jis kainuos tik 3,5 euro. Lyginti būtų galima ir daugiau, tačiau tas faktas, kad Lietuvos gyventojai vis skuba ir skuba leisti pinigų kaimyninėje šalyje, viską pasako pats už save.

Kada įvesime sankcijas Lenkijai?

Vis dar esanti valdžioje vadinamųjų konservatorių, nuteistų liberalų ir nesusipratimo pavadinimu Laisvės partija koalicija prabilo apie tai, kad reikia atsitverti nuo Baltarusijos, nes esą ji kelią pavojų ir per daug žmonių, nepaisant gąsdinimų, į ją važiuoja.

Apie tai, kad tokį sprendimą kritikuoja net patys baltarusiai su Lietuvoje per ilgai užsibuvusia Svetlana Tichanovskaja priešakyje, dabar nekalbėsime. Verčiau pabandykime valdančiųjų „logiką“ pritaikyti Lenkijai.

Pažiūrėkime. Lenkijoje viskas daug pigiau negu Lietuvoje. Kalbu apie maistą, gėrimus, kurių pas mus net minėti negalima, degalus (nors jie, kiek pamenu, juos gauna iš to paties, kadaise mūsų buvusio, o dabar „Orlen“ tapusio tiekėjo), laisvalaikį ir t.t.

Lietuviai tenai, nepaisant sisteminės žiniasklaidos ir įtakotukų virkavimo, kaip važiavo, taip važiuoja. Tai reiškia, kad čia uždirbtus pinigus žmonės palieka ten. Be to, mato kaip lenkai tvarkosi. Tiek kasdieniame gyvenime, tiek su keliais (pas mus jie plaukia, pas lenkus – stovi ir stovės). Visa tai labai nepatinka PIŠ ir Co, kadangi žmonės savo akimis gali pamatyti, jog, kai valdžia yra normali (čia ne apie Donaldą Tuską), tai ir gyventi savo šalyje galima. Tai suponuoja prielaidą, kad netrukus ir Lenkija gali būti apšaukta kaip kelianti pavojų valstybė, o patekimas į ją, nepaisant to, kad visi priklausome ES, imtas riboti.

Galbūt dabar tai skamba kaip eilinė sąmokslo teorija, bet pastarosios turi negerą tendenciją vis pildytis ir pildytis…