Kaip atsikratyti namuose tvyrančio nemalonaus kvapo?

Aplinka, Ekologija, NamaiNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
Kvapas
Nemalonus kvapas namuose. Istockphoto nuotrauka

Nemalonūs kvapai gali sklisti iš šiukšliadėžių, kilimų ir net spintų

Užėję į savus ar svetimus namus pirmiausiai pajuntame juose tvyrantį kvapą. Kodėl vienuose namuose kvapas būna malonus, gaivus, o kituose kartais net riečiantis nosį? Ar nemalonų kvapą sukelia tik tvarkos, higienos stoka ir rūkymas? Deja kartais blogo kvapo nepavyksta atsikratyti net jeigu ir namuose tvyro ideali švara. Taigi prieš pradedant kovoti su nemaloniu kvapu, pirma reikia sužinoti, iš kur jis sklinda.

Pasirodo net sienos ir kilimai sugeria patalpų kvapus. Paprasčiausias būdas kovoti su nemaloniais kvapais namuose yra įvairūs oro gaivikliai, tačiau purškalų kvapas greitai išsisklaido. Tai kaipgi susidoroti su šia nemalonia problema?

Pagalba numeris vienas – acto tirpalas

Namų kvapų žinovai sako, kad pagelbėti gali acto tirpalas.

Actą ir šiltą vandenį sumaišius vienodomis dalimis galima nuplauti sienas. Mišinio šiluma padės lengviau nuvalyti paviršius, o actas pašalins kvapus bei dėmes.

Cigarečių dervą ir nikotino kvapą galima panaikinti sienas nuplovus skiediniu iš 1 šaukšto amoniako ir puodelio šilto vandens.

Na, o jei nepadeda šie paprasti būdai, galbūt vertėtų pagalvoti ir apie sienų perdažymą.

Kvapų sugertukais namuose tampa ir kilimai. Kiliminė danga šeimininkių minima kaip viena didžiausių problemų traukiančių ne tik purvą, dulkes, bet ir nemalonius kvapus – ypač jei namuose gyvena augintiniai.

Tobulas mišinys gaiviam kilimo kvapui: boraksas, soda, cinamonas ir eterinis aliejus

Natūralų kilimų valiklį, kuris ne tik puikiai išvalo purvą, bet ir į namų aplinką paskleidžia gaivų aromatą, galima pasigaminti ir iš 100 g borakso miltelių, 100 g sodos miltelių, šaukšto cinamono, 10 lašų patinkančio kvapo eterinio aliejaus. Visus ingredientus reikia sumaišyti ir supilti į patogų indą.

Keletą kartų per savaitę šiuo sausu mišiniu pabarstyti kiliminę dangą, palikti dešimčiai minučių, o paskui viską susiurbti dulkių siurbliu. Kitas būdas valyti kilimus, ant jų užberti kepimo sodą ir palikti bent kelioms valandoms. Paskui kilimus kruopščiai išsiurbti dulkių siurbliu.

Šiais metodais išvalyti kilimai taps ne tik švarūs, bet ir gaiviai kvepiantys[1].

Citrina ir soda – nepamainomos priemonės virtuvėje

Virtuvės reikmenys – šiukšlių dėžė, šaldytuvas, indaplovė, mikrobangų krosnelė, pjaustymo lentelės taip pat yra blogų kvapų kaupikai. Todėl norint gaivesnio kvapo virtuvėje, pirmiausiai reikia per ilgai neužlaikyti šiukšlių dėžių turinio, ypač jei šiukšliadėžėje yra išmestų greitai gendančių maisto produktų. Reikia dažniau keisti šiukšlių maišus, o šiukšlių dėžę išplauti.

Dar galima apibarstyti šiukšlių dėžės turinį kepimo soda, mat ji irgi sugeria blogus kvapus. Dėžės dangčio vidinėje pusėje galima pritvirtinti gelinį oro gaiviklį ar dėžės turinį apipurkšti dezinfekuojančiu skysčiu.

Sodos dėžutė taip pat gali pagelbėti kovojant su blogu kvapu šaldytuve.

Kavos tirščių puodelis nuslopina žuvies, sūrio ir kitus stiprius kvapus.

Reguliariai valyti patariama ir indaplovę, mikrobangų krosnelę. Į druską pamirkyta citrinos puse patariama įtrinti pjaustymo lenteles, kad išnyktų įsigėręs maisto kvapas[2].

Skalbyklę taip pat būtina prižiūrėti: pagelbės chloras arba muilas

Blogas kvapas gali sklisti ir iš skalbyklės, kuris dažniausiai įsigeria net į skalbiamus drabužius. Taigi prižiūrėti virtuvinės technikos prietaisus būtina, tik kaip tai padaryti, kad tas prietaisas skleistų malonų kvapą?

Chloras – labai puiki priemonė, kuri gali padėti pašalinti net pelėsius, o tuo pačiu ir nemalonų kvapą skalbimo mašinoje.

Dar viena efektyvi priemonė – muilas. Į tuščią skalbimo mašiną reikia įdėti muilą ir įjungti skalbimo programą. Skalbimo metu muilas sumažėja kone per pusę. Na, jeigu šiuo metodu kvapo panaikinti ir nepavyks, tai bent tikrai išsivalys skalbimo mašinos būgnas[3]

Spintose būtina laikyti maišelius su kvapniais mišiniais

Patalynė ir rūbai kartais taip pat persisunkia sunkiu ir sudususiu oru, todėl drabužines ir spintas reikia aromatizuoti specialiais medžiaginiais kvapukų maišeliais su įvairiais kvapniaisiais mišiniais – levandų, mėtų, apelsinų, rožių ir pan.

Tokia apsauga ne tik atgaivins drabužių kvapą, bet netgi iškraustys iš spintų nekviestus nuomininkus – kandis.

Kvapas namuose gali būti ir dėl žmogaus ligų

Neretai kova su kvapais tampa iššūkiu persikėlusiems gyventi į naujus namus, kuriuose anksčiau kažkas gyveno, o išsikraustydami paliko savitą kvapą.

Kaip atsikratyti blogu kvapu iš buto ar namo, naudojant veiksmingas priemones, tačiau vengiant chemikalų?

Ne visi turi galimybę atlikti remontą, todėl, jei nėra tam lėšų, galima naudoti šiuos metodus: nuolatinis ir ilgas viso buto vėdinimas; dažnas grindų, langų, spintelių ir kitų baldų plovimas; minkštų baldų ir kilimų  dezinfekcija.

Taip pat galima namus kvarcuoti kvarco lempa. Nors ši lempa ir nepanaikins nemalonaus kvapo, tačiau apsaugos nuo virusų.

Kavos pupelės ir druska sugeria drėgmę

Jei jaučiamas drėgmės kvapas, jo greičiausiai reikėtų ieškoti vonios kambaryje, virtuvėje ar koridoriuje. Kvapą gali skleisti drėgmė arba pelėsis.

Kovoti su drėgme gali padėti kavos pupelės. Į nedidelę taurę įdėtos kelios pupelės, padėtos ten, kur labiausiai jaučiamas nemalonus kvapas, sugeria nemalonius kvapus.

Žinoma, reikėtų nepamiršti ir švaros.

Namų švaros ekspertai dalinasi ir dar vienu tirpalo receptu: 2 valgomi šaukštai acto ir 1 litras vandens, į skystį dar galima įlašinti porą lašų kvapnaus eterinio aliejaus. Šiuo tirpalu patariama plauti sienas ir grindis.

O štai druskos stiklinė padėta ten, kur jaučiamas nemalonus kvapas ir drėgmė, visas uosle jaučiamas bjaurastis sugers. Druska taip pat gali sugerti ir drėgmės perteklių.

Senolių nereikia mokyti, geriau jiems padėti susitvarkyti

Jei name gyvena pagyvenę žmonės, nemalonaus kvapo išvengti greičiausiai nepavyks. Nesvarbu, ar žmogus prausis 2 kartus per dieną, ar nė karto nesipraus. Vyresniame amžiuje žmonės tampa užmaršūs, rečiau tvarkosi namus, mažiau juda ir rečiau vėdina kambarius, o pastaba apie nemalonų kvapą senolius gali įžeisti.

Vyresniame amžiuje žmonėms neretai sutrinka ir šlapimo pūslės veikla, šios sveikatos problemos pasekmės taip pat gali būti nemalonaus kvapo priežastimi. Todėl pastabas derėtų pasilikti sau. Juk mes visi kažkada sulauksime garbaus amžiaus.

Todėl vietoj skaudžių replikų geriau pasisiūlyti senoliams padėti susitvarkyti namus, išplauti grindis, išvėdinti kambarius[4].

Kvapą sugeria kačių kraikas, padeda vandenilio peroksidas ir skalbinių minkštiklis

Be didelių pastangų ir investicijų kvapus namuose gali padėti panaikinti citrina. Šis citrusas padeda pašalinti riebalų ir kitus maisto kvapus.

Naudojant citrinos griežinėlį galima lengvai pašalinti aliejaus ir riebalų kvapą. Taip pat ją galima naudoti neutralizuojant kvapus ir šiukšlių dėžėse.

Išgelbėti gali net ir kačių kraikas. Ši priemonė gali būti naudojama ne tik pagal paskirtį, pašalinti gyvūnėlių paliekamus kvapus, bet ir surinkti kvapus uždaroje erdvėje. Reiktų paskleisti nedidelį kraiko kiekį ir per trumpesnį ar ilgesnį laiką kvapas turėtų pasišalinti.

Vandenilio peroksidas pašalina dūmų ar pelėsio kvapą nuo tam tikrų paviršių, kurie atsparūs vandenilio peroksidui. Tačiau nepatartina juo valyti baldų ar kilimų.

Dažnas iš mūsų žinome, koks nemalonus kvapas tvyro nuo senų baldų, čiužinių ar užuolaidų. Pasirodo yra paprastas būdas kaip to išvengti. Tiesiog patinkančio kvapo skalbinių minkštiklį reikia praskiesti su vandeniu lygiomis dalimis, supilti į buteliuką su purkštuku ir kartas nuo karto papurkšti „problematišką“ sofą, čiužinį, ar užuolaidas. Namuose pasklis ne tik malonus kvapas, bet medžiaginiai paviršiai suminkštės ir taps švelnesni.

Dūmų kvapas namuose atsiranda dėl uždaros erdvės, kur nėra pakankamai ventiliacijos ir gryno oro. Įveikti šią problemą turbūt paprasčiausia, viskas, ką reikia padaryti – tai atverti langus ir įleisti šviežio oro[5].

Kai niekas nebepadeda, gali padėti stebuklingasis ozonas 

Štai stebuklingasis ozonas padeda, kai nebeveikia jokios kitos priemonės.

„Savo kasdieniniame darbe nuolat susiduriame su klientų problemomis, ties nemalonių kvapų šalinimu. Ir tai tikrai nėra tik maisto, šlapimo ar kiti nemalonūs kvapai.

Į mus kreipiasi žmonės, kurie turi tikrai rimtų problemų su kvapais, esančiais namuose, ypač jeigu persikrausto į naują būstą, o jame prieš tai gyveno koks nors gyvūnas. Kartais kvapas nestiprus, beveik nejaučiamas, tačiau jeigu žmogus alergiškas, po gyvūno likę alergenai ne taip lengvai ir greitai pasišalina iš namų, todėl tai gali sukelti nemenką diskomfortą.

Kitas atvejis, kai žmonėms atsitinka tokia nelaimė kaip gaisras. Šie kvapai paprastais „liaudiškais“ metodais nepasišalins. Todėl reaguodami į klientų bėdas, suradome tikrai puikų sprendimą praktiškai visiems kvapams, alergenams ar kitiems mikroorganizmams pašalinti. Tai – ozonavimas.

Ozonas naikina visus mikroorganizmus, grybelius, pirmuonis ir mikrobus. Praktiškai naikina viską, kas kvėpuoja. Tuo pačiu efektyviai šalina rūkalų, pieno, po gaisro atsiradusius kvapus.

Idealiausias būdas lengvai pašalinti visus kvapus, alergenus ir smulkius parazitus yra dezinfekuoti erdvę ozonu. Po šios procedūros, patalpoje lieka tik sterilus kvapas, kuris su laiku išnyksta ir namai prisipildo „savo“ kvapo“, – patirtimi dalijosi prekinio ženklo „Geras valymas“ atstovė Ingrida Nugarienė[6].