
JAV ir Saudo Arabija artėja prie naujo mineralinių išteklių susitarimo
JAV ir Saudo Arabija baigia derinti svarbų susitarimą dėl bendradarbiavimo kasybos ir mineralų sektoriuje. Saudo Arabijos vyriausybė patvirtino, kad „memorandumo“ susitarimas artėja prie pasirašymo.
Tačiau jo detalės kol kas neviešinamos. Abi šalys tikisi, kad šis susitarimas sustiprins tarpusavio ekonominį bendradarbiavimą. Naujasis susitarimas rengiamas JAV prezidento Donaldo Trumpo vizito Saudo Arabijoje išvakarėse[1].
Karalystė šiuo metu importuoja daugumą reikalingo vario, metinis poreikis siekia apie 365 tūkst. tonų, o iki 2035 m. šis skaičius gali padvigubėti. Per pastaruosius du dešimtmečius šalies geologiniai tyrimai atskleidė reikšmingus aukso, sidabro, vario, alavo, volframo, nikelio, cinko, fosfatų, boksitų ir kitų išteklių klodus.
Be to, vykdomi tyrimai Raudonosios jūros dugne, kur aptiktos mineralais turtingos vietovės. Šie resursai būtų perdirbami pramoniniame Yanbu komplekse. Ministerijos duomenimis, šiuo metu jau identifikuoti daugiau kaip 1 270 taurieji akmenys ir 1 170 kitų mineralų šaltinių, o leidimų kasybai ir žvalgybai skaičius auga.
Kasybos partnerystė tampa strategine kryptimi
Šis susitarimas laikomas reikšmingu žingsniu Saudo Arabijai, siekiančiai tapti svarbiu kasybos sektoriaus žaidėju. Karalystė vykdo „Vision 2030“ ekonominės diversifikacijos planą, kuriame didelis dėmesys skiriamas mineralų gavybos plėtrai.
Praėjusiais metais Saudo Arabija paskelbė atradusi naujų išteklių, kurie padvigubino jos mineralų atsargas. Jų vertė siekia apie 2,5 trilijono JAV dolerių. Šalies didžiausia kasybos įmonė „Ma’aden“ planuoja sudaryti perdirbimo partnerystę su viena iš keturių užsienio įmonių. O viena jų gali būti iš JAV.
Pasak oficialios žiniasklaidos, Saudo Arabijos ministrų kabinetas leido Pramonės ir mineralų išteklių ministrui arba jo įgaliotam pavaduotojui vesti derybas su JAV pareigūnais dėl bendradarbiavimo projekto. Tikimasi, kad susitarimas bus pasirašytas su JAV Energetikos departamentu[2].
Investicijos į baterijų ir elektromobilių ekosistemą
Saudo Arabija investuoja į baterijų ir elektromobilių gamybos ekosistemą bei siekia tapti šios pramonės globaliu centru. Ministras Bandar bin Ibrahimas Alkhorayefas pristatė planus importuoti žaliavas ir gaminti baterijas iš vietinių bei importuotų metalų.
Šalia to, karalystė plečia savo dalyvavimą tarptautinėse kasybos rinkose. 2024 m. pradžioje buvo pradėtos diskusijos su Čilės valstybine kasybos įmone „Codelco“ dėl galimų bendrų investicijų į vario sektorių. Taip pat nagrinėjama galimybė importuoti ličio iš Čilės vietiniam perdirbimui.
Saudo Arabija taip pat vykdo užsienio investicijas per „Manara Minerals Investment Co.“ bendrą projektą tarp Viešojo investicijų fondo (PIF) ir „Ma’aden“. 2023 m. ši bendrovė įsigijo 10 % „Vale Base Metals“ akcijų, 26 mlrd. dolerių vertės vario ir nikelio verslo atskyrimo projektą iš Brazilijos įmonės „Vale“.