Vienas įrašas. akys. Paskelbk savo naujieną

JAV įves iki 3521 proc. tarifus Pietryčių Azijos saulės baterijoms

Energetika, Pasaulis, Verslas
Suprasti akimirksniu
Saulės baterijas iš Azijos JAV nori apmokestinti. Pixabay/ Pexels

JAV prekybos pareigūnai nori taikyti didelius tarifus daugumai saulės elementų iš Pietryčių Azijos

Artėjant pasauliniam energetikos viršūnių susitikimui Londone, JAV prekybos pareigūnai paskelbė apie planus įvesti drastiškai aukštus importo tarifus daugumai saulės elementų iš keturių Pietryčių Azijos šalių: Kambodžos, Tailando, Malaizijos ir Vietnamo. Šis žingsnis yra atsakas į tyrimą, pradėtą po to, kai JAV gamintojai apkaltino Kinijos bendroves pigių, valstybės subsidijuojamų produktų tiekimu, siekiant apeiti jau galiojančius muitus[1].

Tarifai svyruos nuo 41 % iki net 3 521 %: tokie būtų taikomi Kambodžos gamintojams, kurie nesutiko bendradarbiauti su tyrimą vykdžiusiais JAV pareigūnais. Kinijos kompanijos „Jinko Solar“ produktams, gaminamiems Malaizijoje, numatytas šiek tiek daugiau nei 41 % tarifas, o „Trina Solar“ iš Tailando, 375 %. Galutinį sprendimą dėl šių tarifų priims JAV Tarptautinė prekybos komisija birželio mėnesį.

Šis sprendimas rodo stiprėjantį JAV protekcionizmą atsinaujinančios energetikos sektoriuje bei siekį sumažinti priklausomybę nuo Azijos gamybos grandinių, kurios, anot JAV gamintojų, iškraipo konkurenciją.

Kinijos bendrovė kaltinama nesąžininga praktika

Tarifų taikymo iniciatyva kilo iš kelių JAV saulės baterijų gamintojų, tarp jų ir Korėjos „Hanwha Qcells“, Arizonoje įsikūrusios „First Solar“ ir kitų mažesnių įmonių. Jos teigia, kad Kinijos bendrovės, turinčios gamybos pajėgumų Malaizijoje, Tailande, Kambodžoje ir Vietname, eksportuoja saulės elementus žemiau gamybos savikainos dėl neskaidrių valstybės subsidijų, taip iškreipdamos rinkos kainodarą.

Pasak pareiškėjų, tai pažeidžia sąžiningos konkurencijos principus ir kenkia vietinei pramonei, kuri negali konkuruoti su dirbtinai sumažintomis kainomis. Tačiau kritikai, įskaitant Saulės energijos pramonės asociaciją, įspėja, kad tokie tarifai gali turėti priešingą efektą: pabranginti žaliavas JAV gamintojams, kurie importuoja šiuos komponentus ir surenka galutinius produktus vietoje.

Praktikoje daug JAV gamintojų pasikliauja būtent šiais importuojamais elementais, todėl papildomi muitai reikštų didesnius gamybos kaštus, lėtesnį augimą bei galimą stagnaciją perėjimo prie atsinaujinančios energijos srityje. Be to, toks sprendimas gali paskatinti atgalinę reakciją Azijos prekybos partnerių tarpe ir kelti tarptautinę įtampą[2].

Bendrovės apkaltino Kinijos įmones, kad šios iškreipia rinkas. Zbynek Burival/Unsplash

Energetinio saugumo pamokos neišmoktos: IEA vadovo perspėjimai prieš Londono viršūnių susitikimą

Tuo metu, kai JAV skelbia apie galimus tarifus, Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) vadovas Fatihas Birolas išreiškė susirūpinimą dėl nepakankamai įvertintų pamokų iš 2022 m. energetinės krizės, kuri kilo po Rusijos invazijos į Ukrainą.

Prieš Londone vyksiantį viršūnių susitikimą, kuriame dalyvaus 60 valstybių atstovai, F. Birolas priminė, kad pagrindiniai energetinio saugumo principai, tiekimo diversifikavimas, politinis nuspėjamumas ir tarptautinis bendradarbiavimas, iki šiol nėra pakankamai įgyvendinti.

Pasak jo, Europa vis dar stipriai priklausoma nuo importuojamų dujų, o energetikos sektorių destabilizuoja tiek prekybos karai, tiek vidaus reguliavimo pokyčiai. Kaip pavyzdį jis paminėjo D. Trumpo laikų tarifų politiką, kuri sukėlė nestabilumą pasaulinėse naftos ir dujų rinkose bei neapibrėžtumą dėl ilgalaikių investicijų.

Be to, energetinio saugumo grėsmės šiandien apima ne tik tradicinius karinius konfliktus, kaip Ukrainoje ar Gazoje, bet ir naujas rizikas: klimato kaitą, kibernetines atakas, povandeninių komunikacijos kabelių pažeidžiamumą. F. Birolas pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė turi aktyviau diskutuoti apie šias problemas.

Londono susitikime dalyvaus pagrindinių šalių, tarp jų JAV, Japonijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Indijos atstovai, taip pat pagrindinės energetikos įmonės: „Shell“, „BP“, „ExxonMobil“, „TotalEnergies“, „Equinor“, „Ørsted“, „Vestas“, „EDF“, „Enel“, „Octopus“, „Iberdrola“.

Rusija susitikime nedalyvaus, o Kinijos atstovai nebus dėl kalendoriaus nesuderinamumo. F. Birolas apgailestavo dėl jų nedalyvavimo, bet pabrėžė, kad susirinks šalių grupė, kuri generuoja 75 % pasaulio BVP, o tai, jo teigimu, rodo šio forumo svarbą.

Trečiadienį, prieš pagrindinį viršūnių susitikimą, vyks techniniai seminarai su JK ministrais ir pramonės ekspertais, kuriuose bus aptariamas dujų tiekimo saugumas, kritinių žaliavų tiekimo grandinės bei Ukrainos energetinės infrastruktūros klausimai.

Ką apie tai manai tu?

Bendruomenė
Naudinga
Įdomu
Puslapiai
Aktyvūs nariai
77
Privatumo apžvalga

Ši svetainė naudoja slapukus, kad galėtume jums suteikti geriausią įmanomą naudotojo patirtį. Slapukų informacija saugoma jūsų naršyklėje ir atlieka tokias funkcijas kaip jūsų atpažinimas, kai grįžtate į mūsų svetainę, bei padeda mūsų komandai suprasti, kurios svetainės dalys jums yra įdomiausios ir naudingiausios.

Privatumo politika