
Internete taikiniu tapo septynmetė prezidento dukra
Lenkijos prokuratūra pradėjo šešis tyrimus dėl žeminančių ir įžeidžiančių komentarų, nukreiptų į naujai išrinktojo prezidento Karolio Navrockio septynmetę dukrą Kasiją. Kaip pranešė Varšuvos apygardos prokuratūros atstovas Piotras Antonis Skiba, tyrimai buvo pradėti po to, kai institucija sulaukė kelių šimtų skundų, įskaitant ir prezidento žmonos Martos Navrockos bei Vaiko teisių ombudsmenės pranešimus.
„Mastas yra milžiniškas. Vien tik iš Vaiko teisių ombudsmenės biuro gavome beveik 200 pranešimų“, – sakė prokuroras Skiba.
Tyrimai vykdomi dėl viešo asmens įžeidimo pagal Lenkijos baudžiamojo kodekso 216 straipsnį. Taip pat vertinama, ar komentarai atitinka grasinimų ar raginimo vykdyti nusikaltimus požymius (190 ir 260 straipsniai). Pasak prokuroro, dalis įrašų neperžengia teisinių ribų, tačiau didelė jų dalis vis dar analizuojama, o naujų pranešimų skaičius nuolat auga.
Kiekviena platforma, kurioje fiksuoti įžeidimai – „Facebook“, „TikTok“, „X“, „LinkedIn“, „Instagram“ ir Onet forumas – nagrinėjama atskirai.
Vaiko elgesys rinkimų naktį išprovokavo reakcijų bangą
Dauguma komentarų kilo po rinkimų vakaro, kai Kasija pasirodė kartu su tėvu – išrinktuoju prezidentu. Mažametė aktyviai ir linksmai reagavo į aplinką: siuntė susirinkusiems bučinius, darė širdelės gestus, šoko. Tai, kas vieniems pasirodė žavinga, kitus paskatino rašyti įžeidžiančias ir agresyvias pastabas socialiniuose tinkluose.
Situacija sulaukė ir politikų dėmesio. Vienas iš Teisės ir teisingumo partijos narių, Krzysztofas Ščiuckis, paviešino gautą atsakymą iš prokuratūros, patvirtinantį tyrimo pradžią, ir pažadėjo: „Pasirūpinsiu, kad kiekvienas neapykantos skleidėjas būtų griežtai nubaustas.“
Motina ir vaiko teisių gynėja: vaikai neturi tapti puolimo taikiniu
Į komentarų bangą sureagavo ir pati Martą Navrocka – būsimo prezidento žmona ir Kasijos mama. Ji savo socialiniuose tinkluose pasidalijo jautria žinute:
„Širdis kiekvieno tėvo plaka dėl savo vaikų. Tai gražiausia dovana, kokią galime gauti. Vaikiškas juokas, džiaugsmas, lengvumas turi būti kiekvieno mažojo kasdienybės dalis. Myliu Danielių, Anteką ir Kasiją visa širdimi – su jais net niūriausia diena tampa pačia gražiausia.“
Vaiko teisių ombudsmenė Monika Horna-Cieslak taip pat pasmerkė atakas prieš vaiką. Savo „Facebook“ paskyroje ji rašė:
„Nesutinku su neapykantos kalba, su patyčiomis. Kiekvienas vaikas nusipelno pagarbos. Nė vieno vaiko negalima pulti. Nė vieno vaiko negalima žeminti.“
Ji pabrėžė, kad laukia visų įrašų ir komentarų, kurie galėjo įžeisti vaiką, ir priminė – internete niekas nėra anonimiškas.