E. Muskui įsigijus tviterį, platformoje prasidėjo pokyčių metas
Milijardierius Elonas Muskas praėjusią savaitę oficialiai įsigijo socialinės žiniasklaidos platformą tviterį ir po šio įvykio praėjus mažiau nei 24 valandoms, nusprendė pakeisti pagrindinį platformos puslapį[1] bei pradėti darbuotojų atleidimo vajų.
Tuo metu, prisijungę vartotojai, apsilankę savo tviterio paskyroje, buvo nukreipti į „Explore“ puslapį, kuriame rodomi tendencingi tviterio įrašai ir naujienų istorijos.
Anksčiau atsijungus nuo tviterio, pagrindiniame puslapyje buvo rodoma tik registracijos forma, raginanti susikurti paskyrą, kad būtų galima peržiūrėti tviterio žinutes.
Tai tik vienas iš pokyčių, susijusių su tviteriu. Artimiausiu metu šią ypač populiarią žiniasklaidos platformą turėtų supurtyti ir daugiau permainų. Naujasis tviterio savininkas jau atleido bendrovės direktorių valdybą ir pats tapo vieninteliu jos nariu.
Ateityje kalbama apie dar didesnio masto atleidimus, darbo politikos pokyčius ir permainas platformos sistemoje. Taip pat tviteryje rengiamasi išbandyti mokamą funkciją, kurią užsiprenumeravę vartotojai bus automatiškai patvirtinti šioje platformoje. Be to, apie žodžio laisvę aktyviai kalbantis E. Muskas į platformą žada grąžinti ir visą būrį anksčiau iš jos pašalintų asmenų.
Pusė tviterio darbuotojų neteks darbo
E. Muskas, siekdamas sumažinti kompanijos sąnaudas, planuoja atleisti apie 3 700 arba pusę visų bendrovės darbuotojų. Su numanomais tviterio pokyčiais artimai susipažinę, tačiau anonimais likti norėję šaltiniai praneša ir tai, kad E. Muskas ketina pakeisti socialinės žiniasklaidos bendrovėje galiojančią nuotolinio darbo politiką ir jau netrukus ims reikalauti, kad darbuotojai dirbtų biure, o ne iš namų[2].
Praėjusią savaitę vyresniesiems produktų grupių nariams buvo nurodyta siekti, kad darbuotojų skaičius sumažėtų 50 %, o kompanijos darbuotojų sąrašą neva nagrinėjo net „Tesla“, kuriai taip pat vadovauja E. Muskas, inžinieriai bei direktoriai. Pasak šaltinių, atleidžiamų darbuotojų sąrašai buvo sudaryti ir suskirstyti pagal darbuotojų indėlį į kompaniją.
Neseniai tviteryje vienas vartotojas paklausė E. Musko, kas šiuo metu tviteryje yra pats netinkamiausias dalykas. E. Muskas atsakė, jog tai, kad „kiekvienam programuotojui tenka 10 vadovaujančių žmonių“[3].
Dar gegužės mėnesį, praėjus vos kelioms savaitėms po pirmojo tviterio įsigijimo pasiūlymo pateikimo, E. Muskas teigė, kad užbaigus perėmimą, bendrovė bus itin orientuota į griežtą programinės įrangos inžineriją, dizainą, informacijos saugumą ir serverių techninę įrangą. Tuomet buvo užsiminta ir apie būtiną darbuotojų skaičiaus mažinimą.
Vis tik dabar manoma, kad šiuo metu griežtai atrodanti darbuotojų skaičiaus mažinimo specifika dar gali keistis, nes E. Muskas ir jo patarėjų grupė esą svarsto keletą skirtingų darbo vietų mažinimo ir kitų tviterio politikos pokyčių variantų. Vis dėlto, realiausiu scenarijumi atleidžiamiems asmenims bus išmokėtos 60 dienų išeitinės kompensacijos.
Vienas iš pirmųjų E. Musko žingsnių perėmus platformos valdymą buvo atleisti vadovų trijulę: buvusį generalinį direktorių Paragą Agrawalą, vyriausiąjį finansininką Nedą Segalą ir teisės skyriaus vadovę Vijayą Gadde. Manoma, kad šiuos vadovus E. Muskas skubėjo atleisti dėl to, kad išvengtų lapkričio 1 d. mokėtinų akcijų dotacijų[4].
Pašalintos tviterio paskyros bus grąžintos po kelių savaičių
E. Muskas į tviterį sugrąžinti žada ir anksčiau užblokuotų asmenų paskyras. Tiesa, naujasis socialinės platformos savininkas pareiškė, kad užblokuotų paskyrų atkūrimo veiksmai užtruks „bent kelias savaites“ kol bus parengtas „aiškus procesas“ šiai procedūrai[5].
„Tviteris neleis niekam, kas buvo pašalintas už tviterio taisyklių pažeidimą, grįžti į platformą, kol turėsime aiškų procesą, kuris užtruks dar bent kelias savaites“, – anksti trečiadienį paskelbė E. Muskas.
Atskirame tviterio pranešime E. Muskas taip pat teigė, kad kalbėjosi su „pilietinės visuomenės lyderiais“ apie tai, kaip tviteris „toliau kovos su neapykanta ir priekabiavimu bei vykdys savo rinkimų sąžiningumo politiką“.
Jis taip pat užsiminė apie turinio moderavimo tarybos sudarymą, apie kurią pirmą kartą paskelbė praėjusią savaitę. Pasak E. Musko, tviterio turinio moderavimo tarybą turėtų sudaryti labai skirtingų pažiūrų atstovai, tarp kurių neabejotinai bus pilietinių teisių bendruomenė ir grupės, susiduriančios su neapykantos kurstomu smurtu.
Faktų tikrinimas veikia?
O kol tolimesnės permainos ir pokyčiai yra tik rengiami, E. Muskas jau džiaugiasi dabartiniais tviterio bandymais tikrinti platformoje talpinamą turinį. Neseniai tviteryje paskelbtoje Baltųjų rūmų žinutėje buvo aptikta klaida, kurią platformos faktų tikrinimo sistema pažymėjo[6].
Antradienį Baltieji rūmai savo tviterio sekėjams pranešė, kad „senjorams, vadovaujant prezidentui Joe Bidenui, jų socialinės apsaugos čekiai padidės labiausiai per 10 metų“.
Netrukus, po šia tviterio žinute pasirodė langelis, kuriame visuomenė buvo informuojama, kad senjorai gauna papildomų pinigų iš socialinės apsaugos dėl „metinio pragyvenimo išlaidų koregavimo, kuris yra pagrįstas infliacijos lygiu“, kurį 1972 m. pasirašė prezidentas Ričardas Niksonas.
Toks informacijos langelis yra „Birdwatch“ programos, kurią tviteris pristatė dar praėjusiais metais, dalis, skirta suteikti kontekstą įrašams, leidžiant naudotojams pateikti tikslią pagrindinę informaciją. Kad būtų leista pateikti faktinę informaciją, naudotojai turi atitikti tinkamumo reikalavimus[7].
E. Muskas į faktų patikrinimą sureagavo tviteryje parašydamas, kad „bendruomenės užrašų funkcija yra nuostabi“, ir pridūrė, kad „mūsų tikslas – padaryti tviterį tiksliausiu informacijos šaltiniu Žemėje, neatsižvelgiant į politinę priklausomybę“.
Iš pradžių „Birdwatch“ pastabos buvo prieinamos tik atskirame tviterio skirtuke, tačiau šio mėnesio pradžioje tapo matomos ir pačiame tviteryje.
Parduodamas paskyros patvirtinimo ženklas kelia aistras
Dar viena naujiena siejama su pokyčiais tviteryje – patvirtinto vartotojo ženklo pardavimas. Jau netrukus platformoje gali būti pradėti pardavinėti mėlynieji vartotojų profilio patvirtinimo ženklai. Šiuo žingsniu bus siekiama slopinti netikras paskyras ir gauti papildomų pajamų[8].
Pats E. Muskas užsiminė, kad tikrinimo ženkleliai kainuos 8 JAV dolerius per mėnesį. Naudotojai, kurie jau turi mėlynąjį ženklelį, turės kelių mėnesių lengvatinį laikotarpį oficialiai pasirinkti naująjį prenumeratos modelį. To nepadarę, ženklą praras.
Vis dėlto, ne visi yra patenkinti tokiu sprendimu. E. Muskas ir žymus rašytojas Stephenas Kingas net įsitraukė į aštrią diskusiją dėl parduodamo paskyros užtikrinimo, mat iš pradžių, iš vartotojų ketinta imti net iki 20 JAV dolerių per mėnesį mokestį[9].
S. Kingas tviteryje rašė:
„20 dolerių per mėnesį, kad išsaugočiau savo mėlyną žymą? Jie turėtų man mokėti. Jei tai bus įvesta, aš dingsiu kaip „Enron“.
E. Muskas atsakė:
„Reikia kažkaip apmokėti sąskaitas! Tviteris negali pasikliauti vien tik reklamuotojais. Kaip dėl 8 dolerių?“
Vėliau E. Muskas tviteryje pridūrė:
„Dabartinė tviterio turtuolių ir vargšų sistema, pagal kurią nustatoma, kas turi ar neturi mėlyną žymę, yra nesąmonė. Galia žmonėms! Mėlyna už 8 dolerius per mėnesį.“
Jis taip pat pažymėjo, kad kaina bus koreguojama pagal šalį proporcingai perkamosios galios paritetui ir sakė, kad po vardu bus antrinė žyma tiems, kas yra vieši asmenys[10].
A. Heard paskyra mįslingai dingo
Vos E. Muskas perėmė platformos kontrolę, internautai akylai seka kiekvieną tviteryje įvykusį pokytį. Galbūt dėl to buvo pastebėta, kad aktorės ir buvusios E. Musko merginos Amber Heard tviterio paskyra buvo mįslingai pašalinta.
Ketvirtadienį keli aktyviausi tviterio vartotojai atkreipė dėmesį, kad oficiali ir patvirtinta A. Heard tviterio paskyra buvo pašalinta. Nors jos pasitraukimo iš socialinės žiniasklaidos milžinės priežastis neaiški, taip pat neaišku, kada konkrečiai ji pasitraukė iš platformos[11].
Kiti A. Heard socialiniai tinklai yra aktyvūs, tačiau pastaraisiais mėnesiais kiek apleisti. Pavyzdžiui, instagrame moteris paskutinį kartą įrašą skelbė birželio 1 d., kai pasidalijo pareiškimu dėl nuosprendžio jos ieškinyje dėl šmeižto prieš buvusį vyrą, aktorių Johnny Deppą.
O su E. Musku A. Heard susitikinėjo 2016–2017 m. 2018 m. laikraščiui „Hollywood Reporter“ A. Heard sakė, kad su „Tesla“ įkūrėju ją siejo „gražūs santykiai“.
Per A. Heard ir J. Deppo bylos dėl šmeižto nagrinėjimą, E. Muskas pasisakė tviteryje:
„Tikiuosi, kad jie abu taikiai gyvens toliau. Kiekvienas jų yra neįtikėtini.“
Prisiekusiųjų teismo sprendimu, J. Deppui buvo priteistas 10,3 mln. dolerių žalos atlyginimas dėl šmeižto.
Chaosas tviteryje ir nenuspėjami „Tesla“ kompanijos sprendimai
Kaip jau minėta, E. Muskui įsigijus tviterį, kompaniją apėmė nežinia. Pavyzdžiui, ketvirtadienį biuruose pasklido nerimas dėl to, kad būtent šią dieną žadėta atlesti maždaug pusę darbuotojų[12].
Vadovams buvo uždrausta rengti komandų susirinkimus ar tiesiogiai bendrauti su darbuotojais. Darbuotojai iš esmės nustojo rašyti pranešimus vidiniuose komunikacijos kanaluose, nes baiminasi naujų vadovų atsako.
Kai kurie darbuotojai nebeatsakinėja į klientų skambučius ir laiškus, kuriuose šie prašo informacijos. Dalis darbuotojų nerimauja dėl metinių premijų arba dėl to, kaip jiems bus pranešta apie atleidimą; kiti suskubo kreiptis dėl darbo kitose įmonėse, o užsienio darbuotojai ėmė nerimauti dėl savo darbo vizų statuso .
Neaiškumas lydi ir kitą E. Musko kompaniją „Tesla“. Trečiadienį pranešta, kad „Tesla“ uždarė kadaise pavyzdine laikytą parduotuvę Kinijoje, Pekino „Parkview Green“ prekybos centre, esančiame prestižinėje vietoje.
Pranešama, kad praėjusią savaitę uždarytas salonas dabar yra užverstas reklamomis, skirtomis kitam mažmenininkui, kuris įsikurs dviejų aukštų patalpose.
Be to, „Tesla“ elektromobilių rinkos dalis Kalifornijoje šiemet sumažėjo. Remiantis naujais Kalifornijos energetikos komisijos pateiktais transporto priemonių registracijos duomenimis, „Tesla“ sausio–rugsėjo mėnesiais kontroliavo 73 % Kalifornijos elektromobilių su baterijomis rinkos. Tai žemiausias lygis nuo 2018 m[13].
Buvęs tviterio vadovas kuria naują socialinį tinklą
Kol tviterį įsigijęs E. Muskas siekia iš pagrindų peržvelgti platformos nuostatas ir politiką, tviterio įkūrėjas ir buvęs generalinis direktorius Jackas Dorsey imasi naujos veiklos ir planuoja sukurti decentralizuotą platformą, kurioje kontrolė bus perduodama ne į vienos, o į kelių svetainių rankas.
Ši platforma bus pradėta testuoti jau netrukus, šiuo metu yra kuriami platformos protokolai. Naujoje platformoje, vieno vartotojo socialinės paskyros duomenys ar kontaktai būtų lengvai valdomi ir perkeliami iš vienos platformos į kitą.
Tai reiškia, kad vartotojai galės naudotis savo paskyra ir prisijungti prie kelių socialinės žiniasklaidos platformų vienu metu. Naujovė taip pat užtikrins, kad naudotojų duomenys liks slapti ir apsaugoti nuo trečiųjų šalių ar reklamos kompanijų.