Lietuvos homoseksualams partnerystė bus ar nebus?

Lietuva, NuomonėsRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
homoseksuali pora
Helena Jankovičová Kováčová/Pexels.com nuotrauka

Laisvės partija dėl civilinės partnerystės pasiryžusi paaukoti koaliciją

Laisvės partija, kurios vienas iš uždavinių einant į rinkimus buvo tos pačios lyties porų santykių oficialus įteisinimas, dabar spirga nekantrumu ir… pykčiu. Liko vos vienas balsavimas, kuris nulems, ar Lietuvoje homoseksualai bei heteroseksualios poros, nenorinčios susituokti, galės teisiškai ir juridiškai įteisinti savo partnerystę. Tam reikia visiškos parlamento daugumos pritarimo, tačiau ar pavyks jo sulaukti – dar didelis klausimas, mat net valdančiojoje koalicijoje vienybės šiuo klausimu nėra.

Tad Laisvės partija jau griebiasi ir šantažo – nutekino valdybos veiksmų planą, kuriame aiškiai matyti, kad jei konservatoriai nepasistengs vieningai balsuoti už civilinės sąjungos įstatymą, laisviečiai pasistengs vieningai blokuoti konservatorių siūlymus. Ypač stipriai užsimota kirsti Gabrieliui Landsbergiui, kuris jau dabar neoficialiai įvardinamas kaip galimas kandidatas į eurokomisarus. 

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, komentuodama „laisviečių“ svarstymus griebtis politinio spaudimo, pirmiausiai prakalbo apie politinės brandos stoką Laisvės partijoje.

„Toks kelias kalba labiau apie įtampas pačioje Laisvės partijoje. Taip pat apie spaudimą, kurį Laisvės partija patiria viduje dėl to, kad nesubalansavo pažadų, lūkesčių bei galimybių. Žmogiškai aš tai labai suprantu, bet politiškai tai atrodo taip, kaip atrodo“, – Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen.

„Laisvės partija partnerystės klausimą, deja, padarė savo išlikimo klausimu. Jie įsivarė save į kampą“, – pridūrė ji.

Konservatoriai laisviečių grasinimų dėl partnerystės nebijo?

 G. Landsbergis savo ruožtu sakė, kad nejaučia jokio spaudimo iš koalicijos partnerių, o grasinimus boikotuoti jo kandidatūrą į eurokomisarus pavadino „horoskopų rašymu“. Tačiau ir bandyti įkalbėti nepritariančiųjų civilinei sąjungai jis nesiruošia.

„Jų nuostatos nėra linkusios keistis, aš gerbiu tai”, – prieš kelias savaites teigė jis, pasiūlydamas „laisviečiams“ paramos ieškoti opozicinių socialdemokratų ir koalicijos partnerių liberalų gretose[1].

Jis pridūrė, kad konservatoriai ir taip parodė didelį palaikymą ir pritarimą Laisvės partijos iniciatyvai, tad reikalauti iš jų dar daugiau jau neatrodo labai sąžininga.

„Tėvynės sąjunga, kuri savo programoje neturi šių nuostatų, surenka beveik 40 balsų ir net daugiau… Tėvynės sąjunga atnešė gal net 4 kartus daugiau balsų nei turi pati Laisvės frakcija už partnerystės projektą. Įtikinti žmones balsuoti yra sudėtinga. Jie nebuvo išrinkti su tokiomis nuostatomis, kokias jie palaikė”, – sakė Užsienio reikalų ministras[2].

Socdemai partnerystės projektą palaiko

Na o konservatorių lyderio siūlymas gręžtis į opoziciją turi pagrindo – socdemai jau seniai išreiškė nuomonę, kad civilinės partnerystės projektui pritaria. 

o to, kai partijos lyderė Aušrinė Armonaitė viešai pareiškė, kad socdemų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė „peza“ ir niekaip negeba pasakyti, ar partija palaikys įstatymo projektą ar ne, europarlamentarė pareiškė, kad jei būtų Seime, balsuotų už įstatymo projektą.

„Geriausia tai yra sėdėti Briuselyje ir kartą per mėnesį pezėti visokius dalykus apie “paprastų žmonių” gyvenimą Lietuvoje. 

Tarptautiniuose europarlamento ir kairiųjų formatuose skelbtis už žmogaus teises, o grįžus namo toliau vyniotis nuo tiesaus atsakymo, tai ar bus vieningas socialdemokratų frakcijos palaikymas Civilinės sąjungos įstatymo priėmimui. Ir kodėl jo iki šiol nėra, kai Partnerystės įstatymas buvo žadėtas rinkėjams“, – savo socialiniame tinkle rašo A. Armonaitė ir priduria, kad V. Blinkevičiūtei dar ne vėlu pasitaisyti[3].

Taigi po tokio „malonaus“ pareiškimo, V. Blinkevičiūtė galiausiai pareiškė, kad, jei būtų Seime, balsuotų už partnerystės įstatymą.

„Jeigu aš būčiau Seimo narė, aš balsuočiau už civilinės sąjungos įstatymo projektą“, – TV3 televizijai įvardijo V. Blinkevičiūtė[4].

Paskutinio balsavimo metu su žalia vėliava partnerystės įstatymui išstojo socdemai ir demokratų frakcija. Tie patys, kurie save vadina opozicija, tie patys, kurie deklaravo visai kitas vertybes. 

„Po svarstymo net 6 SOCIALDEMOKARATAI IR 3 Sauliaus Skvernelio frakcijos nariai pritarė PARTNERYSTĖS ĮSTATYMUI. Jeigu Sauliaus frakcijos 3 nariai būtų balsavę PRIEŠ, tai projektui būtų nepritarta“, – savo socialiniame tinkle rašė Remigijus Žemaitaitis[5].

„Na, dėkokite reitingų lentelės viršuje esantiems socialdemokratams ir S. Skvernelio „demokratams“. Kątik jų balsais Civilinės sąjungos įstatymas (partnerystės) „praėjo“ svarstymo stadiją. Liko paskutinis balsavimas“, – sakė ir parlamentarė Ligita Girskienė[6]

„Vakar išėmę iš darbotvarkės, o šiandien tikėtai/netikėtai vėl į ją įkėlę civilinės sąjungos projektą, tik babakšt (galvojau kokį riebesnį ištiktuką parašyt)… ir prastūmė! 

Pabalsavo valdantieji (beje, ne visi, gudresni tiesiog neatėjo į posėdį), dauguma socialdemokratų ir trys Skvernelio demokratai. Tai ir užteko tų balsiukų… Po pateikimo pravažiavom“, – rašo ir medikė Vitalija Jankauskaitė[7].

Laisvės partija įsitikinusi: partnerystė dabar arba niekada

Kodėl gi Laisvės partija taip nerimauja dėl Civilinės sąjungos įstatymo projekto? Žinoma, jie apskritai kalbėjo, kad tokį įstatymą pavyks priimti per 100 dienų. O štai kadencija jau į pabaigą, o įstatymas dar nepriimtas…

Tačiau Laisvės partija mano, kad jei ne dabar, tai niekada – vėliau, prasidėjus rinkimų maratonui, tokio kontraversiškai vertinamo klausimo politikai esą nedrįstų kelti, mat bijotų rizikuoti savo rinkėjų balsais.

Laisvės partijos pirmininkė kategoriška – jos teigimu Seimo rudens sesija yra paskutinė galimybė priimti Civilinės sąjungos įstatymą. Vėliau prasidės rinkimų maratonas, o tai esą ne laikas spręsti žmogaus teisių klausimus.