Suprasti akimirksniu
  • Diskusijos dėl kontraversiškos Gyvenimo įgūdžių programos persikėlė į naują lygį
  • Sparčiai renkami parašai dėl Gyvenimo įgūdžių programos stabdymo, o dokumentą dėl kreipimosi į teismą pasirašė ir parlamentarai
  • Moksleiviai: nepaverskite mūsų politiniais įrankiais
  • D. Kepenis: sveikatingumo mokyti Vydūnas skatino dar prieš šimtą metų
  • M. Puidokas: švietimo ministerija padarė viską, kad sugriautų švietimą
Šaltiniai
Konferencija
Seime vyko konferencija dėl Gyvenimo įgūdžių programos. Stop kadras

Diskusijos dėl kontraversiškos Gyvenimo įgūdžių programos persikėlė į naują lygį

Antradienį Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Dainius Kepenis rengia spaudos konferencija „Ką apie Gyvenimo įgūdžių programą galvoja moksleiviai ir kokių teisinių veiksmų ėmėsi politikai“. Spaudos konferencijoje dalyvauja ne tik patys M. Puidokas bei D. Kepenis, tačiau ir moksleiviai Milana Gabrilavičiūtė, Ignas Pavlovičius[1].​

34 Seimo nariams kreipusis į Lietuvos Respublikos Vyriausiąjį administracinį teismą, kad jis tirtų, ar Gyvenimo įgūdžių bendroji programa atitinka Lietuvos Respublikos Konstituciją, dabar diskusijos šia tema persikėlė į naują lygį, yra išklausoma ir pačių moksleivių nuomonė, savo nuveiktus darbus pristato ir patys politikai.

Aktyvi Lietuvos visuomenės dalis ir šiam klausimui neabejingi parlamentarai jau ne vieną mėnesį aktyviai dirba, kad Gyvenimo įgūdžių programa būtų sustabdyta, vaikams jos turinys dėstomas nebūtų, o tėvai galėtų pasirinkti, ar pamoka atitinka jų atžalų auklėjimo modėlį.

Dar rugsėjo mėnesį Seimo narys M. Puidokas ir visuomenininkai Seime surengė spaudos konferenciją „Ne Gyvenimo įgūdžiams ir vaikų seksualizacijai Lietuvoje“. Tuomet buvo pristatyti dokumentai, kuriais kreipiamasi į Lietuvos valdžią dėl programos pašalinimo iš bendrųjų programų sąrašo.

Renginiu taip pat buvo siekiama parodyti neigiamą poziciją dėl Gyvenimo įgūdžių pamokų pritaikymo Lietuvos švietimo sektoriuje, kalbėta apie siekį sustabdyti bei užtikrinti, kad vaikai nebūtų veikiami genderinės ideologijos ir seksualizacijos.

Sparčiai renkami parašai dėl Gyvenimo įgūdžių programos stabdymo, o dokumentą dėl kreipimosi į teismą pasirašė ir parlamentarai

Parlamentaras M. Puidokas spaudos konferenciją pradėjo pasidžiaugęs, kad peticiją dėl Gyvenimo įgūdžių programos sustabdymo jau pasirašė apie 75 tūkst. Lietuvos piliečių.

Politikas taip pat atskleidė, kad jau surinko 34 kolegų opozicinių Seimo narių parašus, su kuriais kreipiamasi į administracinį teismą.

Parlamentaro M. Puidoko teigimu, švietimo ministras Gintautas Jakštas Gyvenimo įgūdžių pamokas patvirtino įsaku, ne įstatymu ir tik taip pamokos tapo privalomu bendrojo ugdymo dalyku, tačiau tai prieštarauja šalyje galiojantiems įstatymams.

M. Puidokas akcentuoja, kad kalbos, fizika ar chemija yra privalomas bendrasis ugdymas, tačiau specialistai jau anksčiau nustatė, kad Gyvenimo įgūdžių programa yra psichologinis, emocinis dalykas, tad pagal turinį ir raidą yra neformalus ugdymas.

Todėl, politiko teigimu, kreipimasis į administracinį teismą yra pagrįstas ir teisingas, patvirtintas daugiau nei trijų dešimčių Seimo narių nuomonėmis bei parašais.

Moksleiviai: nepaverskite mūsų politiniais įrankiais

Kaip teigia spaudos konferencijoje dalyvavusi vilnietė devintokė M. Gabrilavičiūtė, ne visi moksleiviai nori mokytis Gyvenimo įgūdžių programos pamokų turinio, vietoje to, reikėtų daugiau dėmesio sutelkti į esminių mokslų pamokas.

Prieš Gyvenimo įgūdžių programą pasisako vilnietė devintokė M. Gabrilavičiūtė. Stop kadras
Prieš Gyvenimo įgūdžių programą pasisako vilnietė devintokė M. Gabrilavičiūtė. Stop kadras

Mergina kvestionuoja, kodėl mokyklose yra taikoma ši programa, tačiau nėra mokoma sveikos gyvensenos. Jos teigimu, vaikai visada reikiamais klausimais visada gali pasitarti su tėvais, informaciją galima rasti knygose ir internete.

M. Gabrilavičiūtės teigimu, jos šeimai svarbios yra tradicinės vertybės, tačiau viešojoje erdvėje dabar iš tradicinių vertybių palaikytojų tyčiojamasi, girdima tik viena pusė, nors viešai kalbama, kad Gyvenimo įgūdžių programa ir yra pristatoma tam, kad galėtų padėti kovoti su patyčiomis.

Savo ruožtu taip pat devintokas kaunietis I. Pavlovičius teigia, kad vienų asmenų laisvė žinoti, negali varžyti kitų laisvės tokios informacijos negauti.

Jis taip pat ragina daugiau dėmesio atkreipti į fizinio lavinimo programas; vaikinas atskleidžia, kad fizinio lavinimo pamokose dabar vaikai žaidžia šachmatais, ne paslaptis, kad grįžę namo daug laiko leidžia prie kompiuterio, o vėliau stebimasi, kodėl susiduriama su stuburo ar kitomis problemomis.

Prieš Gyvenimo įgūdžių programą pasisako kaunietis gimnazistas I. Pavlovičius. Stop kadras
Prieš Gyvenimo įgūdžių programą pasisako kaunietis gimnazistas I. Pavlovičius. Stop kadras

I. Pavlovičius kalba apie tai, kad anksčiau būdavo standartai fizinio lavinimo programose, tačiau dabar nieko nedaroma, o analogiška situacija yra ir su kitais dalykais, pavyzdžiui, kalbomis. Tai reiškia, kad esminių pamokų ugdymo programas reikia sutvarkyti.

„Leiskite mokytis tai, ko mums reikia, nesinaudokite mumis kaip politinėmis priemonėmis“, – teigia moksleivis.

D. Kepenis: sveikatingumo mokyti Vydūnas skatino dar prieš šimtą metų

Seimo narys, žinomas sveikos gyvensenos entuziastas D. Kepenis pabrėžė, kad valstybės esmė ir jos raida yra nuoseklus tęstinumas: kuo valstybė labiau nuosekli, tokia valstybė yra tvirta ir patikima. Kaip to įrodymą, jis į spaudos konferenciją atsinešė Vydūno knygą „Sveikata, jaunimas, grožė“, kuri buvo išleista prieš beveik šimtą metų – 1928 m.

D. Kepenio teigimu, Vydūnas kalbėjo tokius dalykus, kurie yra ypač naudingi jaunajai kartai, kad ji galėtų suprasti, kas yra gyvenimas, kas yra žmogaus kūnas, o svarbiausia, ko nėra dabartinėje vadinamoje Gyvenimo įgūdžių programoje, Vydūnas kalbėjo ir apie dvasios sielą.

„Apie lytiškumą čia taip pat viskas puikiai pasakyta. Kas yra lytiškumas, kas yra organizmas, kas oda, kas mityba, kas judesys. Kaip griaunamas kūnas. Vydūnas absoliučiai geneliai viską matė ko reikia“, – sako Seimo narys.

D. Kepenis į spaudos konferenciją atsinešė ir daugiau knygų: „Priešmokyklinio amžiaus vaikų sveikos gyvensenos ugdymas“, taip pat, analogiškas knygas pirmos, antros klasės moksleiviams.

Politiko teigimu, kiekvienai klasei buvo numatyta programa, knygos išleistos prieš 20 m., tačiau dabar, mokyklos šių knygų nenaudoja. Jo teigimu, taip yra dėl nepotizmo: nauja prieštaringoji programa leidžiama būtent todėl.

„Jie sukišo čia patį juodžiausią dalyką, koks tik gali būti. Prieš ką Vydūnas pasisakė labai griežtai? Prieš pataikavimą juslėms. Tai žemosios aistros, kurioms pataikaujama šioje naujojoje programoje. Jos viską griauna iš esmės, nes pati didžiausia nuodėmė iš dešimties, ta, kai atiduodi savo kūną suteršti. Aš tą programą galiu pavadinti paleistuvystės programa. Dėl to, kad neparašyta pagrindinėje, bet visose rekomendacijose ir nurodymuose, absoliučiai viskas kas susiję su paleistuvystėmis. Kad nuo pat mažens, vaikučiai darželyje išmoktų ieškoti juslių, savo aistrų tenkinimo. Nieko baisiau negali būti. Tai visų valstybių sugriovimo pagrindas“, – teigia politikas D. Kepenis.

M. Puidokas: švietimo ministerija padarė viską, kad sugriautų švietimą

O parlamentaras M. Puidokas atkreipia dėmesį į tai, kad šiuo metu Lietuvos švietimo sistemoje vyrauja chaosas, švietimo ministerija su visa eile ministrų priešakyje, padarė viską, kad sugriautų patį švietimą, net vadovėliai yra rengiami tokie, kad vaikai tiesiog yra visiškai pasimetę.

M. Puidokas kritikuoja dabartinę Lietuvos švietimo sistemą. Stop kadras
M. Puidokas kritikuoja dabartinę Lietuvos švietimo sistemą. Stop kadras

Politikas kvestionuoja, ar tai yra tokia švietimo sistema, kurios norime Lietuvos moksleiviams, kai paverčiame tokius dalykus kaip Gyvenimo įgūdžiai privalomais, o tie dalykai, kurie iš tiesų yra privalomi, yra apgailėtino lygio, trūksta mokytojų, o rengiami streikai yra tik ledkalnio viršūnė.

M. Puidoko teigimu, dabar yra kuriama kultūra, kuri formaliai vadinama postmodernia, tačiau realiai tai yra patyčių kultūra, kai tyčiojamasi iš žmonių, kurie atstovauja tikrąsias tradicines vertybes.

„Nereikia demonizuoti tų jaunų žmonių ar politikų, visiškai nesvarbu koks jų amžius, ar pareigos, jie turi teisę į savo nuomonę, turi teisę į savo nuomonės apgynimą“, – sako politikas ir pažymi, kad Lietuvoje, visuomenės apklausos rodo, kad žmonės palaiko tradicines vertybes, pasisako prieš Stambulo konvenciją, 72 lytis, narkotikų dekriminalizavimą.

Dėl to, politikas visuomenę paragino reikštis aktyviau, nebijoti išsakyti savo nuomonės bei pozicijos šiais jautriais klausimais.

„Kviečiu visus pasipriešinti prievartiniam Gyvenimo įgūdžių programos diegimui, reikalauti iš jus atstovaujančių politikų, kad būtų rimtai kovojama su narkotikų ir kitomis problemomis, ir tikrai, linkiu, tiek visiems žmonėms būti aktyviems ir pasirašyti, tiek ir kiekvienoje mokykloje tėvams aktyviai dalyvauti mokyklų bendruomenių veiklose“, – sako M. Puidokas.

Politikas taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje be abejonės privalo keistis švietimo politika. Jo teigimu, dabartinė valdžia, dabartinis Seimas ir Vyriausybė turi būti paleisti kuo greičiau, jei ne dabar, tai per kitus rinkimus jų turi valdžioje tiesiog nelikti, nes kitaip, valstybė ir švietimo sistema bus sugriauti galutinai.