Suprasti akimirksniu
  • „Telegram“ narkotikų platinimo kanalas – policijos rankose
  • „Baryga LT BOT“ kanalo administratorius pardavinėjo narkotikus ir ieškojo platintojų
  • 77.lt dar praėjusių metų vasarą pranešė apie „Telegram“ kanaluose platinamus narkotikus
Šaltiniai
Narkotikų verslas
Narkotikų verslas sėkmingai išnaudoja socialinius tinklus. Colino Daviso/Unsplash nuotrauka

„Telegram“ narkotikų platinimo kanalas – policijos rankose

Socialinė platforma „Telegram“ jau ne vienerius metus garsėja kaip vieta, kurioje galima bendrauti kone be jokių kliūčių. Čia nereikia bijoti, jog anketa bus užblokuota dėl menkiausio nusižengimo ar kažkoks įrašas bus ištrintas tik todėl, jog neatitinka valdžios diktuojamos politikos. Tačiau tokia didelė laisvė gan greitai priviliojo ne tik griežtesnį žodį mėgstančius pasakyti vartotojus, bet ir nusikalstamojo pasaulio atstovus.

„Telegram“ jau ilgą laiką buvo tapusi socialine platforma, kurioje narkotikai liejosi laisvai, juos be vargo platinant įvairiuose tam sukurtuose kanaluose. Apie šią problemą 77.lt pranešė dar praėjusių metų vasarą, atlikus išsamų tyrimą apie narkotikų verslą „Telegram“ kanaluose.

Nors policijos atstovai tuo metu atrodė nepajėgūs susidoroti su šia problema, praėjus 10 mėnesių po 77.lt tyrimo, situacija visgi pasikeitė. Policija pagaliau ėmėsi aktyvių veiksmų ir uždarė puikiai žinomą narkotikų platinimo kanalą.

Pranešama, jog policija praėjusią savaitę Kauno rajone sulaikė asmenį, aktyviai platinusį narkotines ir psichotropines medžiagas internetinėje erdvėje. Iš tokios neteisėtos veiklos jis galėjo užsidirbti net apie pusę milijono eurų pajamų. Tas pats asmuo yra įtariamas „Telegram“ programėlės kanalo „Baryga LT BOT“ administravimu[1].

Naujas „Baryga LT BOT“ paveikslėlis po to, kai jį perėmė Lietuvos policija
Naujas „Baryga LT BOT“ paveikslėlis po to, kai jį perėmė Lietuvos policija

Minėtąjį asmenį sulaikė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai kartu su kolegomis iš Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo 5-osios valdybos. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja bei jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

„Baryga LT BOT“ kanalo administratorius pardavinėjo narkotikus ir ieškojo platintojų

Stambiu narkotikų platinimu įtariamas asmuo buvo suimtas Kauno rajone, dar gegužės 21 dieną. Manoma jog jis internetinėje „Telegram“ programėlėje sukūrė kanalą „Baryga LT BOT“, kuriame visą parą platino įvairias narkotines ir psichotropines medžiagas skirtinguose Lietuvos miestuose.

Kanale buvo galima rasti visą dominančią informaciją: siūlomus narkotikus ir psichotropines medžiagas, jų kainas, įsigijimo vietas ir atsiskaitymo būdą. Už neteisėtai išplatintas medžiagas pirkėjai galėjo atsiskaityti virtualia kriptovaliuta „Solana“ (SOL).

Policija sėkmingai suėmė kanalo administratorių ir perėmė kanalo valdymą. Ekrano nuotrauka
Policija sėkmingai suėmė kanalo administratorių ir perėmė kanalo valdymą. Ekrano nuotrauka

Tyrėjai mano, jog įtariamasis stengėsi didinti „Baryga LT BOT“ veiklos viešumą skelbdamas informaciją ir kituose savo administruojamuose Telegram“ kanaluose – „Patirtys“ ir „Los Angeles Lietuva“. Taip jis bandė papildomai reklamuoti savo veiklą, kad uždirbtų didesnį pelną iš narkotinių bei psichotropinių medžiagų platinimo. O pelno įtariamajam tikrai netrūko, nes vien iš įtariamojo elektroninių piniginių pareigūnas pavyko paimti daugiau nei 350 000 eurų virtualios valiutos.

Negana to, narkotikų kanale taip pat buvo siūlomas narkotinių medžiagų platintojo darbas. Už nelegalių medžiagų platinimą buvo siūloma nuo 150-250 eurų per dieną. Buvo žadama, kad uždarbis vis didės, priklausomai nuo įdirbio. Tad tai buvo dvejopas kanalas, skirtas tiek pirkėjų, tiek platintojų paieškoms.

Po atliktų kratų sulaikytojo namuose, automobiliuose ir kitose patalpose buvo rastos ir paimtos galimai narkotinės ir/ar psichotropinės medžiagos. Be to, buvo paimta įranga, kuria apdorojama kriptovaliuta, taip pat kiti daiktai ir įranga, galinti būti reikšminga tyrimui.

Verta pažymėti, kad teisėsaugos pareigūnai perėmė ne tik „Baryga LT BOT“ kanalą. Buvo perimtos ir kitos sulaikyto asmens administruojamas „Telegram“ kanale „Miami Imperija“, esančias grupes – „PATIRTYS“ , „911 chatas N18“, „911 chat (N18, tik suaugusiems)“, „AUKSINIS JAUNIMAS“, „Garinimas“, „ LOS ANGELES“. Jose irgi buvo platinamos ir reklamuojamos įvairios narkotinės bei psichotropinės medžiagos.

Šiuo metu Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyboje yra atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl labai didelio narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo. Tikėtina, jog tyrimo metu atsiras ir daugiau kaltinamųjų, kadangi Vilniaus apskrities organizuoto nusikalstamumo tyrimo pareigūnai tęsia tyrimą, siekdami nustatyti visus asmenis, kurie prisidėjo prie šios nusikalstamos veiklos.

O dabar sulaikytam asmeniui yra paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas 2 mėnesiams. Už jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką asmeniui gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų.

77.lt dar praėjusių metų vasarą pranešė apie „Telegram“ kanaluose platinamus narkotikus

Narkotikų verslas rado naują nišą internete. Elsos Olofsson/Unsplash nuotrauka
Narkotikų verslas rado naują nišą internete. Elsos Olofsson/Unsplash nuotrauka

Primename, jog apie narkotikų platinimo peripetijas „Telegram“ socialiniame tinkle 77.lt rašė dar 2023 metų liepos mėnesį. Tuo metu išsiaiškinome, jog seniau pagrinde per pažintis, realius susitikimus ir platinimo taškus plitusios narkotinės medžiagos dabar be vargo plinta per „Telegram“.

Kone visiškai nevaldomame ir necenzūruojamame „Telegram“ narkotinių medžiagų platintojai paslaugiai surašo kainas ir apmokėjimo būdus. Jie vilioja pirkėjus galimybe privežti narkotikus į norimą vietą ar susimokėti ne pinigais, o vertingais daiktais. Be to, platintojai be jokio baimės jausmo netgi fotografuoja savo prekes lyg tai tebūtų agurkai ar kiti legalūs produktai.

Šios narkotinės medžiagos „Telegram“ platformoje prieinamos ne tik suaugusiems, bet ir nepilnamečiams. Juk įsigyti norimo nelegalaus produkto galima itin lengvai, be jokios amžiaus patikros. Dažnu atveju mainai įvyksta net nesusitinkant su pardavėju, mat šis palieka narkotikus sutartoje vietoje ar priskraidina drono pagalba.

Nepaisant to, jog tokia veikla buvo vykdoma atvirai, smarkiai net nesislapstant nuo teisėsaugos pareigūnų, narkotinių medžiagų pardavėjai iki šiol klestėjo be didelio vargo iš policijos pusės. Kai kuriais atvejais netgi atrodydavo, kad narkotikų prekeiviai gauna naudingos informacijos apie policijos veiklą, nes savo kanaluose perspėdavo apie nežymėtus policininkų automobilius, pėsčiuosius policininkus ir panašiai. Džiugu matyti, jog praėjus beveik metams nuo šio 77.lt tyrimo paviešinimo, policijos pareigūnai pagaliau rado būdų suimti narkotikų platintojus ir drauge perimti internetinius narkotikų platinimo taškus.